Przejdź do treści

IKEA wycofuje swój kubek podróżny. Może być niebezpieczny dla zdrowia!

KObieta nalewa kawę do kubka podróżnego
IKEA wycofuje swój kubek podróżny. Może być niebezpieczny dla zdrowia!/ IKEA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

IKEA poinformowała o wycofaniu podróżnego kubka TROLIGTVIS. Może on wydzielać groźne dla zdrowia substancje chemiczne powyżej norm. IKEA apeluje do wszystkich, którzy posiadają kubek, aby przestać go używać.

Kubek IKEA niebezpieczny dla zdrowia

Sieć sklepów IKEA poinformowała na swojej stronie internetowej o wycofaniu ze sprzedaży plastikowych kubków podróżnych TROLIGTVIS. W oficjalnym komunikacie apeluje do swoich klientów, którzy mają w posiadaniu owy kubek z napisem „Made in India”, aby zaprzestali go używać. Najnowsze badania wewnętrzne pokazują, że może on wydzielać ftalan dibutilu w ilościach, które przekraczają dopuszczalne normy.

IKEA bardzo poważnie podchodzi do bezpieczeństwa produktów. Wszystkie typy produktów IKEA są stale poddawane testom i muszą być zgodne z obowiązującymi normami, przepisami prawa oraz własnymi wymaganiami wewnętrznymi. Niedawno otrzymaliśmy wyniki badań wykazujące, że kubek podróżny może wydzielać ftalan dibutylu (DBP) w ilościach przekraczających ustalone limity. Wiele lat temu IKEA podjęła decyzję o zakazie stosowania ftalanów w produktach przeznaczonych do kontaktu z żywnością i dlatego wstrzymała sprzedaż kubka podróżnego na czas dochodzenia oraz testów, które mają na celu ustalenie pierwotnej przyczyny problemu – czytamy na stronie szwedzkiej sieci.

IKEA wycofuje swój kubek podróżny. Może być niebezpieczny dla zdrowia!? Printscreen IKEA

Klienci, którzy posiadają kubek mogą zwrócić go w dowolnym sklepie IKEA, by otrzymać zwrot pieniędzy. Dowód zakupu nie jest wymagany.

Dłoń z kroplami do nosa

Wycofany kubek z IKEI – jak sprawdzić czy to ten?

IKEA na swojej stronie podała także informacje, jak znaleźć opis kubka, by wiedzieć czy to ten.

IKEA wycofuje swój kubek podróżny. Może być niebezpieczny dla zdrowia!/ Printscreen IKEA

Kubek podróżny TROLIGTVIS jest w sprzedaży od października 2019 roku.

Ftalany – czy szkodzą?

Ftalany to sole i estry kwasu ftalowego. Powszechnie stosuje się je w artykułach codziennego użytku, ponieważ powłoka ftalanowa wykazuje dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, temperatura powietrza czy uszkodzenia mechaniczne.

Ftalany mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, wobec czego zabronione jest stosowanie ich w produktach dla dzieci.

Nadmierna ekspozycja na ftalany może zwiększać ryzyko zachorowania na astmę i alergię, a także powodować problemy z płodnością, koncentracją i układem hormonalnym.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?