Przejdź do treści

Grill węglowy uwalnia do atmosfery pył PM 2,5 uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie radzi, jak grillować bezpiecznie

Grill węglowy uwalnia do atmosfery pył PM 2,5 uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie radzi, jak grillować bezpiecznie
Grill węglowy uwalnia do atmosfery pył PM 2,5 uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie radzi, jak grillować bezpiecznie / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Już za chwilę majówka, a wraz z nim tradycyjnie otworzymy sezon grillowy. O ile nam zapewne sprawi to wiele radości, to planeta niekoniecznie będzie nam za to wdzięczna. Jak grillować z głową? Wyjaśniają na swoim profilu na Instagramie eksperci Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.

Jak grillować bezpiecznie?

Podczas grillowania na tradycyjnym grillu węglowym do atmosfery emitowany jest pył PM 2,5, który jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowiekaJest on tak niebezpieczny, dlatego że jest bardzo drobny i może przedostać się do naszego krwioobiegu. Pył PM 2,5 odpowiada między innymi za osłabienie czynności płuc, zapalenie naczyń krwionośnych, miażdżycę, nasilenie astmy, a nawet zaburzenia rytmu serca oraz nowotwory płuc, gardła i krtani.

Co zrobić, żeby grillowanie było bardziej ekologiczne i zdrowsze? Oto kilka porad ekspertów Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, zamieszczonych w ich ostatnim poście na Instagramie:

  1. Grilluj w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach.

  2. Jeśli możesz, użyj grilla elektrycznego lub gazowego – pozwalają ograniczyć ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.

  3. Jeśli wolisz tradycyjny sposób – użyj węgla drzewnego lub drewna drzew liściastych.

  4. Nie rozpalaj grilla przy użyciu gazety, dykty, lakierowanego drewna i drewna z drzew iglastych.

  5. Najlepiej całkowicie zrezygnuj z rozpałki, a jeśli chcesz ją stosować, wybierz tę z naturalnymi olejami.

  6. Wykorzystaj grilla z pokrywą, która redukuje straty energii.

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie jest ogólnopolską organizacją działającą na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz przestrzegania praw człowieka i zasad ochrony środowiska w biznesie. Jej profil na Instagramie obserwuje niemal 15 tys. osób.

Źródło: https://airly.org/pl/pyl-zawieszony-czym-jest-pm10-a-czym-pm2-5-aerozole-atmosferyczne/

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: