Gojnik – pochodzenie i właściwości. Olej żywokostowy z gojnikiem
Gojnik to popularna roślina lecznicza Bliskiego Wschodu, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem także w innych regionach świata. Napar z gojnika od lat był uznawany za herbatę pasterzy, często nazywany też herbatką górską. Dzięki dużej dostępności, możesz przygotowywać go także w domu. Gojnik łączony jest często z żywokostem, w ziołolecznictwie uważa się ich za duet idealny. Jakie są właściwości gojnika? Jakie jest zastosowanie oleju żywokostowego z gojnikiem?
Gojnik – pochodzenie
Gojnik, inaczej szałwia libańska lub herbata górska, to roślina zielna, którą spotkać można głównie w południowych częściach Europy, na Bliskim Wschodzie. Niekiedy uprawiany jest także w Polsce. Naturalnym środowiskiem gojnika są rejony górskie, powyżej tysiąca metrów nad poziomem morza, dzięki czemu jest on wolny od zanieczyszczeń. Wprawdzie uprawiany jest niekiedy także w niższych partiach, co obniża jego cenę i zwiększa dostępność, jednak jego właściwości lecznicze nie są wówczas tak duże.
Gojnik już w starożytności był ceniony za swoje właściwości prozdrowotne i lecznicze. W Grecji podawano go żołnierzom w celu przyspieszenia gojenia ran, w medycynie ludowej leczono nim przewlekłe zapalenia oskrzeli i duszność, a podczas rządów komunistycznych w Bułgarii przeznaczony był wyłącznie dla członków partii i radzieckich astronautów. Rosnące zainteresowanie naturalnymi sposobami leczenia oraz liczne badania potwierdzające tradycyjne zastosowanie gojnika spowodowały, że staje się coraz bardziej popularny.
Gojnik – właściwości i zastosowanie
Dobroczynne działanie gojnika na organizm jest ogromne. Herbata górska wpływa pozytywnie na układ immunologiczny – stymuluje jego pracę, wzmacniając tym samym odporność. Można stosować ją profilaktycznie, ale też w stanach znacznego jej osłabienia, przy przeziębieniach i grypie. Od wieków gojnik stosowany był także w przypadku ostrych i przewlekłych zapaleń oskrzeli, napadów duszności, na zapalenia zatok. Działa ponadto przeciwkaszlowo, sięgnij zatem po niego podczas męczącego i uciążliwego kaszlu.
Wato dodać, że gojnik posiada też właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze.
Szałwia libańska wpływa również pozytywnie na układ nerwowy. Ma właściwości uspokajające, niweluje zaburzenia nastroju, prowadzone są ponadto badania nad jej skutecznością w zaburzeniach depresyjnych. Regulując poziom serotoniny i dopaminy herbatka górska zmniejsza poziom stresu. Badany jest również wpływ stosowania gojnika na chorobę Alzheimera, która związana jest m.in. z podwyższeniem ilości toksycznego białka. Ziele to zmniejsza zaś poziom glutationu w mózgu, zmniejsza negatywne skutki stresu oksydacyjnego i ilość białka. Obniża ponadto rosnący poziom stanu zapalnego, który jest charakterystyczny przy postępującej chorobie Alzheimera.
Kiedy jeszcze warto stosować herbatę górską? Sięgnij po nią w razie problemów z układem pokarmowym i przy problemach żołądkowo-jelitowych, a także, jeśli borykasz się z niedokrwistością.
Olej żywokostowy z gojnikiem
Gojnik łączony jest często z olejem żywokostowym. W takim maceracie znajdziesz nie tylko lecznicze właściwości gojnika, ale też cenne przymioty żywokostu. Żywokost to roślina lecznicza znana już w starożytności. Przez lata stosowano ją w postaci syropów i nalewek. Badania wykazały jednak obecność toksycznych alkaloidów, które mogą uszkodzić wątrobę. Obecnie stosowana jest więc wyłącznie zewnętrznie, na ogół w postaci oleju z żywokostu.
Olej z żywokostu z gojnikiem – zastosowanie i właściwości
Olej żywokostowy z gojnikiem przede wszystkim stosowany jest przy bólach związanych z kręgosłupem i stawami, łagodząc je i przynosząc ulgę. Sprawdza się także przy złamaniach, zwichnięciach, obrzękach. Jeśli cierpisz na bóle kolan i reumatyczne lub rwę kulszową, wcieraj cierpliwie żywokostowy olej z gojnikiem.
Olej żywokostowy z gojnikiem na twarz? Opinie o takim jego zastosowaniu są bardzo pozytywne. Regeneruje i napina skórę, ale jest przy tym na tyle delikatny, że możesz używać go na skórę wokół oczu. Znajdziesz go także w kremach na przebarwienia. Sprawdza się jako środek do pielęgnacji rąk.
Aplikowanie oleju należy do przyjemnych – ma on delikatny, ziołowy zapach i lekką konsystencję. Podobnie jak czysty olej żywokostowy górski, dobrze się wchłania, a tym samym jego stosowanie przynosi szybkie efekty.
Gdzie kupić gojnik i olej z żywokostu z gojnikiem?
Gojnik, który najlepiej jest przyjmować w czystej postaci, czyli w formie naparu z suszonego ziela można kupić w sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością. To wydatek rzędu dziesięciu złotych za sto gramów suszonego gojnika.
Olej z żywokostu z gojnikiem znajdziesz natomiast w sklepach zielarskich i dobrze zaopatrzonych aptekach. Jego cena waha się od dziesięciu złotych wzwyż za sto mililitrów. Pamiętaj jednak, że należy stosować go wyłącznie zewnętrznie. Przy czym przeciwwskazaniem do stosowania oleju żywokostowego z gojnikiem są także zadrapania, rany czy podrażnienie skóry.
Źródła:
- J. Podgórska, Prozdrowotne działanie gojnika, Fitoterapia nr 17/ 2020,
- M. Zadroga, Naturalne leczenie Alzheimera z pomocą gojnika, Nasz Senior nr 14/ 2017.
Zobacz także
„Bardzo chciałabym, aby każda z nas posiadła podstawową umiejętność tworzenia ziołowych lekarstw” – mówi Ruta Kowalska, zielarka
„Czarci pazur, czyli diabelsko skuteczna roślina. Doskonale sprawdza się w leczeniu kręgosłupa, uśmierza bóle mięśni i kości” – mówi dietetyczka dr Grażyna Pająk
„Każda roślina jest cenna i użyteczna. Dotyczy to również tych uznawanych za niepożądane na trawnikach czy w ogrodach”
Polecamy
Naturalne afrodyzjaki dla mężczyzn, czyli zioła na potencję
Jakie zioła na trzustkę warto wybierać? Oto najlepsza mieszanka
Przebadali pomidory z popularnych w Polsce dyskontów. „Mamy do czynienia z 'powracaniem’ w żywności pestycydów wycofanych z UE” – grzmią eksperci
Zdrowe przyprawy – oto 7 roślin i ziół, które powinnaś mieć na półce
się ten artykuł?