Przejdź do treści

GIS wycofuje popularną herbatę. Powodem zanieczyszczenie tlenkiem etylenu

Herbata
GIS wycofuje popularną herbatę. Powodem zanieczyszczenie tlenkiem etylenu/ Pexels, fot. Lisa Fotios
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed spożywaniem popularnej „herbatki dla odchudzających się”. Produkt wycofano z obrotu z powodu wykrycia w nim obecności składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu, który może być szkodliwy dla zdrowia. Niestety część wycofanych partii została już sprzedana.

GIS wycofał produkt znanej marki

Główny Inspektorat Sanitarny ogłosił wycofanie ze sprzedaży dwóch partii „herbatki dla odchudzających się APTEO”. GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmę Synoptis Pharma Sp. z o.o. wycofaniu produktu ze względu na wykrycie w surowcu do jej produkcji tlenku etylenu.

„Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, nie można ustalić bezpiecznych poziomów spożycia tej substancji” – czytamy na stronie GIS-u.

Wycofanie herbaty APTEO – której partii dotyczy?

Szczegóły dotyczące produktu:

Nazwa produktu: Herbatka dla odchudzających się APTEO

Numer kodu kreskowego: 8 6907 10 009442

Numer partii 1: L:21/139N; Data minimalnej trwałości: 05. 2023 r.

Numer partii 2: L:21/307N; Data minimalnej trwałości: 11. 2023 r. 

Producent:  Synoptis Phama Sp. z o. o., ul. Krakowiaków 65, 02-255 Warszawa

Firma Synoptis Pharma Sp. z o.o. natychmiast po informacji otrzymanej od dostawcy produktu rozpoczęła proces jego wycofywania z obrotu, poinformowała o tym odbiorców i jest w trakcie przyjmowania zwrotów oraz zablokowała ww. partie do sprzedaży. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują działania prowadzone przez producenta. Część wadliwych partii niestety została już sprzedana.

Wadliwy produkt należy wyrzucić i pod żadnym pozorem go nie spożywać, gdyż może stanowić zagrożenie dla zdrowia. 

Batony zbożowe wycofane ze sprzedaży / istock

Tlenek etylenu – co trzeba o nim wiedzieć?

Tlenek etylenu to środek odkażający i dezynfekujący wykorzystywany powszechnie w przemyśle chemicznym, najczęściej do sterylizacji sprzętu. Ze względu na toksyczność, jego stosowanie jest zakazane w Europie. Pomimo tego, od września 2020 r. europejski system RASFF (System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznych Produktach Żywnościowych i Środkach Żywienia Zwierząt, ang. Rapid Alert System for Food and Feed) informuje o produktach żywnościowych zakażonych tlenkiem etylenu, które pojawiły się na europejskim rynku.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: