Przejdź do treści

Fasola adzuki – właściwości i zastosowanie

Fasola adzuki
Fasola adzuki – właściwości i zastosowanie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Fasola adzuki to roślina strączkowa bardzo popularna w kuchni krajów azjatyckich. W Polsce coraz chętniej sięgają po nią entuzjaści zdrowego odżywiania, osoby eliminujące gluten z diety oraz wegetarianie. Adzuki jest źródłem wielu cennych składników mineralnych i witamin. Medycyna wschodnia przypisuje jej nie tylko właściwości prozdrowotne, ale i lecznicze. Jak wygląda i smakuje fasolka adzuki? Jak ją wykorzystać w kuchni? Jakie są właściwości fasoli adzuki?

Fasola adzuki – uprawa i pochodzenie

Fasola adzuki, nazywana też czerwoną soją, azuki lub aduki, to jednoroczna roślina z rodziny bobowatych. Jadalne są jej strąki i nasiona, z powodzeniem można wykorzystywać także kiełki fasoli adzuki. Co więcej, warto pamiętać, że faza kiełkowania jest niezwykle intensywnym okresem w życiu rośliny, kiedy to substancje rozkładane są na łatwo przyswajalne związki proste.

Fasolę adzuki (Vinga angularis) uprawia się obecnie w ponad trzydziestu krajach, jednak to Chiny, Japonia, Tajwan i Korea Południowa uważane są za jej największych producentów. Jej pochodzenie nie jest do końca potwierdzone, znaleźć można zaś informacje, że adzuki najpierw uprawiano w Chinach.

Skład i właściwości fasolki adzuki

Fasola adzuki występuje w wielu odmianach, które różnią się wielkością i kolorem ziaren, a także czasem zbioru. Najczęściej spotykana jest adzuki o czerwonych, niewielkich ziarenkach. Występuje także fasolka adzuki w kolorze białym, czarnym, szarym, a nawet mieszanym. Wszystkie jej odmiany charakteryzują się delikatną strukturą, łagodnym, słodkim i wyraźnie wyczuwalnym orzechowym smakiem. To właśnie dlatego fasolę adzuki przyrządza się często na słodko.

Fasolka adzuki to prawdziwe bogactwo składników mineralnych i witamin. Wśród nich wymienić należy:

  • błonnik,
  • białko,
  • tłuszcze,
  • węglowodany,
  • cynk,
  • fosfor,
  • kobalt,
  • magnez,
  • mangan,
  • miedź,
  • potas,
  • selen,
  • sód,
  • wapń,
  • żelazo,
  • witaminy z grupy B, w tym B1, B2, B3, B5, B6 i kwas foliowy.

100 gram ugotowanej fasolki adzuki to około 133 kcal. Warto podkreślić, że jest ona jednocześnie lekkostrawna i w przeciwieństwie do innych roślin strączkowych nie powoduje wzdęć.

Prozdrowotny i leczniczy wpływ fasoli adzuki

Z uwagi na bogaty skład fasoli adzuki, nie powinny dziwić jej liczne właściwości prozdrowotne. Tradycyjna medycyna chińska zaś od wieków przypisywała adzuki wiele właściwości leczniczych. Jak wpływa zatem na nasz organizm?

kobiety jedzące marchewki
  • Duża zawartość błonnika i białka pomaga utrzymać właściwy poziom cukru w organizmie. Błonnik pozytywnie wpływa także na perystaltykę jelit. Stąd fasola adzuki polecana jest osobom na diecie. Mając ponadto na uwadze, że błonnik wydłuża uczucie sytości, warto sięgnąć po nią jeśli dbasz o prawidłowy poziom wagi.
  • Dobrze przyswajalne białko roślinne pomaga budować masę mięśniową, stąd adzuki polecana jest osobom, które są aktywne fizycznie. Jest ona także doskonałym elementem diety wegetariańskiej.
  • Po fasolkę adzuki warto sięgnąć także wtedy, jeśli borykasz się z anemią. Zawiera ona bowiem duże ilości żelaza.
  • Witaminy z grupy B, a także potas i magnez wywierają pozytywny wpływ na układ krwionośny i pracę serca. Jeśli twoim problemem jest zaś nadmiar wody w organizmie, pamiętaj, że potas reguluje gospodarkę wodną.
  • Po fasolkę adzuki powinny także sięgać przyszłe mamy – to doskonałe źródło kwasu foliowego.
  • Uznaje się, że łagodzi ona również objawy menopauzy, pozytywnie wpływa na układ nerwowy.
  • Nie sposób nie wspomnieć także o tym, że fasola adzuki jest źródłem antyoksydantów.

Fasola adzuki – jak gotować i wykorzystać w kuchni?

Ze względu na delikatny, słodki i lekko orzechowy smak fasolę adzuki można wykorzystywać zarówno do potraw wytrawnych, a także do deserów. W kuchni azjatyckiej służy ona przede wszystkim do przyrządzania słodkich dań. Niezwykle popularne są m.in. pasty z fasoli adzuki, które stanowią wypełnienie japońskiego deseru daifuku. Możesz przygotować z niej także wytrawne pasty z dodatkiem ziół, doskonale sprawdzi się ona również jako składnik fasolki po bretońsku. Fasolę adzuki możesz wykorzystać ponadto do przygotowania pożywnych zup.

Dieta niskowęglowodanowa w insulinooporności albo cukrzycy? "Z dietami tego typu jest jednak często jak z przejściem na wegetarianizm" - podkreśla Anna Reguła

Jak gotować fasolkę adzuki? Gotowanie adzuki nie różni się od tego, w jaki sposób powinnaś postępować z fasolą, czy ciecierzycą. Przede wszystkim pamiętaj o dokładnym wypłukaniu adzuki. Następnie zalej ją wodą i mocz przez co najmniej osiem godzin, z powodzeniem możesz zostawić ją w wodzie nawet na całą noc. Po tym czasie zmień wodę i gotuj pod przykryciem. Jak długo gotować adzuki? Zanim ziarna zmiękną minie niemal godzina, możesz oczywiście sprawdzić, czy fasola jest gotowa nieco wcześniej.

Fasola adzuki – przepisy

Z fasolki adzuki z powodzeniem przygotujesz pożywny obiad, deser oraz dodatek do kanapek czy makaronów. Doskonale sprawdza się jako składnik past – do ugotowanej fasolki dodaj czosnek, suszone pomidory lub inne ulubione zioła, zblenduj na gładką masę i gotowe.

Pasta z fasolki adzuki na słodko? Dodaj do ugotowanych na miękko ziaren fasoli cukru, syropu klonowego lub z agawy oraz nieco ekstraktu waniliowego do smaku. Zblendowana masa będzie bardzo plastyczna, dzięki czemu możesz dowolnie formować deser np. w niewielkie kulki.

Gdzie kupić fasolę adzuki?

Fasolka adzuki w Polsce nie jest jeszcze bardzo popularna, stąd najłatwiej kupić ją w sklepach internetowych i tych ze zdrową żywnością. Cena za kilogram adzuki wynosi około dwudziestu złotych.

 

Źródła:

  1. S. Agarwal, E.Chauhan, Adzuki beans – Phiysical and Nutritional Characteristics od Beans and Its Healt Benefits, International Journal of Health Sciences and Research,
  2. P. Lewicki, Kiełki nasion jako źródło cennych składników odżywczych,  Żywność. Nauka. Technologia. Jakość 2010.

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?