Dieta bananowa – zasady i efekty
Dieta bananowa to propozycja żywienia pochodząca z Japonii. Posiada kilka wariantów co do czasu trwania i produktów dozwolonych do spożycia, a jej głównym celem jest oczyszczenie organizmu i redukcja masy ciała. Na czym polega dieta bananowa, czy jest skuteczna, a przede wszystkim czy jest bezpieczna?
Dieta bananowa- zasady
Dieta bananowa została opracowana przez japońskie małżeństwo: farmaceutkę Sumico Watanabe i jej męża Hitoschi, zafascynowanego tradycyjną medycyną chińską. Wbrew powszechnej opinii dieta ta nie zachęca do żywienia się tylko bananami. Co więcej, istnieje kilka jej wersji:
- Dieta bananowa 3 dniowa to najkrótszy wariant diety. Dziennie można spożyć 3 sztuki bananów i 3 szklanki mleka. Należy pamiętać o piciu dużej ilości wody (do 2 litrów) każdego dnia. Tak skonstruowana dieta oczyszczająca ma doprowadzić do utraty 3 kg.
- Dieta bananowa 7-dniowa polega na spożywaniu 3 posiłków dziennie: śniadania, obiadu i kolacji w postaci musli przygotowanego z połowy banana, 3 płaskich łyżek płatków owsianych, łyżeczki naturalnego miodu orz szklanki maślanki bądź jogurtu naturalnego. Jako przekąskę można zjeść 2 jabłka dziennie. Autorzy sugerują utratę 7 kilogramów w tydzień.
- Dieta bananowa 30-dniowa, zwana też “the morning banana diet” – poranną dietą bananowa powinna być złożona ze śniadania, w którego skład wchodzą same banany popite wodą bądź porcją mleka oraz dowolnie wybranych potraw na obiad i kolację. Dodatkowo można spożywać banany jako przekąskę między posiłkami. Wykluczone jest spożywanie alkoholu, nabiału, lodów i słodyczy. Ostatni posiłek musi być zjedzony przed godziną 20. W efekcie, taka dieta powinna skutkować utratą do 7 kg masy ciała w miesiąc.
Skuteczność diety bananowej
Głównym celem i efektem diety bananowej jest redukcja masy ciała. Twórcy diety bananowej twierdzą, że można na niej schudnąć 3- 7 kg w ciągu miesiąca. Z fizjologicznego punktu widzenia jest to możliwe. Pamiętajmy jednak, że optymalnie powinno się tracić maksymalnie 0,5 –1 kg masy ciała tygodniowo. Zbyt szybka utrata wagi może prowadzić do efektu jo-jo.
3 i 7 dniowa dieta bananowa zawiera ściśle ograniczoną liczbę produktów i jest dietą niskokaloryczną – dostarcza około 1000 kcal dziennie. Diety o podaży energii niższej niż zapotrzebowanie na podstawową przemianę materii (wartość energetyczna konieczna dla utrzymania podstawowych funkcji organizmu) są potencjalnie szkodliwe. Paradoksalnie, mogą doprowadzić do zahamowania metabolizmu i przybrania na wadze po zakończeniu stosowania.
Pomimo oferowania zdrowych potraw, dieta bananowa jest monotonna i nie jest w stanie pokryć dziennych norm spożycia witamin i minerałów. Skutkami ubocznymi 3 i 7 dniowej wersji diety może być stałe uczucie głodu, zmęczenie, osłabienie, gorsze samopoczucie.
30 dniowa wersja diety zdaje się być lepszym rozwiązaniem, ponieważ jej jadłospis tylko częściowo opiera się na bananach, pozostałe posiłki można dobrać samemu. Nie mniej jednak duża dowolność wyboru dań może skutkować zbyt wysoką kalorycznością i słabą jakością przyrządzanych potraw.
Korzyści diety bananowej
Korzyści diety wynikają z właściwości prozdrowotnych bananów. Owoce te są doskonałym źródłem potasu (395 mg/ 100 gram), który obniża ciśnienie krwi, reguluje pracę mięśni i zapobiega powstawaniu obrzęków. W bananach znajdziemy błonnik (1,7 g/100 g) usprawniający pracę jelit, zapobiegający zaparciom i stymulujący wydzielanie soków trawiennych
Banany są też dobrym źródłem pierwiastków takich jak: wapń (6 mg), magnez (33 mg) i fosfor (22 mg) oraz witamin: A (8 µg), C ( 9 mg) , E (0,27 mg) i witamin z grupy B. Znajdziemy w nich związki bioaktywnie czynne, w tym aminy biogenne, kwasy fenolowe, karotenoidy i fitosterole o działaniu antyoksydacyjnym.
Dieta bananowa może uczyć regularnego spożywania posiłków w małych porcjach, nie jest wymagająca pod względem umiejętności kulinarnych i łatwo ją stosować.
Czy dieta bananowa jest bezpieczna?
Krótkoterminowo stosowana dieta bananowa jest tzw. monodietą, opartą w głównej mierze na jednym produkcie. Brak różnorodności może doprowadzić do deficytu składników odżywczych, a w konsekwencji problemów zdrowotnych. Dlatego też dieta bananowa nie powinna być stosowana przez dzieci, osoby z chorobami przewlekłymi takimi jak: choroby sercowo naczyniowe, cukrzyca, nowotwory, osoby z niedoborami żywieniowymi, kobiety planujące ciążę, będące w ciąży i laktacji, osoby starsze.
U osób zdrowych kilkudniowe restrykcje nie powinny być niebezpieczne dla organizmu. Przed zastosowaniem diety warto jednak skonsultować się z dietetykiem.
Bibliografia:
[1] Ciborowska Helena and Rudnicka Anna, Dietetyka Żywienie zdrowego i chorego człowieka. 2014.
[2] H. Kunachowicz, Wartość odżywcza wybranych produktów spożywczych i typowych potraw. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2017.
[3] Biedrzycka, “Porównanie zaleceń żywieniowych z popularnymi dietami oraz skutki ich stosowania,” WSIiZ, pp. 163–171, 2015.
[4] Jiwan S.Sidhu and Tasleem A.Zafa, “ Bioactive compounds in banana fruits and their health benefits,” Food Qual. Saf., vol. 2, pp. 183–18, 2018.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Glukozowa Królowa o popularnym napoju: „Nie ma pozytywnych skutków picia tego soku”
Dieta dla dziecka. Co powinno znaleźć się w diecie maluchów?
Jak odchudzić dziecko? Poradnik dla rodziców
Aronia – poznaj polskie superfood. „To jeden z najzdrowszych owoców świata”
się ten artykuł?