Przejdź do treści

Co na zgagę po Nowym Roku? Jak poradzić sobie ze zgagą?

Podpowiadamy, co na zgagę po Nowym Roku – gdy czujesz się źle po świętach i sylwestrze
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czujesz się źle po świętach i sylwestrze? Zgaga nie tylko piecze w przełyku, ale i powoduje wyrzuty sumienia związane z przejedzeniem lub brakiem aktywności. Podpowiemy, jak z nadejściem Nowego Roku poprawić samopoczucie ciała i ducha.

Zgaga po Nowym Roku – przyczyny

Uczucie zgagi, czyli pieczenia za mostkiem, może mieć przyczyny leżące zarówno po stronie ciała, jak i duszy. Czas świąt i sylwestra, choć powinien być radosny i nieść wyłącznie pozytywne emocje, nie zawsze stanowi przyjemność. Za nami spotkania, na które nie zawsze mamy chęci. Niezbyt lubiani krewni, niewygodne pytania przy świątecznym stole: „kiedy znajdziesz chłopaka”, „kiedy ślub”, „kiedy dziecko”, „a kiedy drugie”… Też to znasz? Nic dziwnego, że po serii takich spotkań, którym towarzyszy dużo jedzenia – dla przeciwwagi: bardzo smacznego – zdarza się, że czujemy się źle.

Towarzyszyć nam może zgaga, uczucie pełności, przejedzenia, wrażenie ociężałości powodowanej nadmiarem kalorii. Zamiast witać Nowy Rok pełna entuzjazmu, jesteś zmęczona, znużona, bez humoru. Chcesz jak najszybciej pozbyć się tego złego samopoczucia? Sprawdzimy, czy jest na to sposób.

Sprawdzone sposoby na zgagę po Nowym Roku

Jeśli odczucie noworocznej zgagi będzie wyjątkowo uciążliwe, warto spróbować sposobów bezpiecznych i skutecznych w starciu z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Na poprawę samopoczucia i usprawnienie trawienia polecane są:

Mięta – atutem jest jej odświeżający smak. Herbatka miętowa lub woda z liśćmi świeżej mięty to doskonały pomysł na noworoczne wieczory i poranki. Mięta rozkurcza mięśnie gładkie w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu jest naszym sprzymierzeńcem w starciu z problemami z trawieniem. Refluks, zgaga, wzdęcia, ból żołądka czy zaparcia będą łatwiejsze do pokonania, jeśli sięgniemy po miętę. Można stosować ją również profilaktycznie, zanim poczujemy nieprzyjemne dolegliwości.

Siemię lniane – świetne na zgagę. Obniża też poziom cholesterolu we krwi. Zawarty w siemieniu błonnik, lignany i kwasy omega 3 skutecznie wspierają działanie układu pokarmowego, zapobiegają zaparciom, niwelują zgagę. To również doskonały składnik diety osób, którym zależy na zmniejszeniu masy ciała. Siemię lniane może wydłużać uczucie sytości po posiłkach. Pamiętaj jednak o tym, że optymalne działanie siemienia uzyskasz, pijąc jednocześnie duże ilości wody. Za spożywanie siemienia lnianego podziękuje ci również układ krążenia.

• Imbir – jest smaczny i skuteczny, nie tylko w dolegliwościach pokarmowych, ale i na przeziębienia. Jeśli chcesz koniecznie coś wpisać na listę noworocznych planów i postanowień, może tam znaleźć się picie wody ze świeżo startym korzeniem imbiru. Skutecznie łagodzi mdłości i uczucie zgagi, ułatwia trawienie i niweluje wzdęcia przez pobudzenie wydzielania śliny i soków żołądkowych. Imbir ma również działanie moczopędne, co oznacza, że może pozbyć się uczucia ciężkości lub obrzęków, wynikających z zatrzymania wody w organizmie.

• Woda ze świeżym ogórkiem – jeśli szukasz prawdziwie oczyszczającego i odświeżającego napoju, sprawdź koniecznie, jak działa na ciebie woda z plasterkami świeżego ogórka. Możesz dodać również plasterki cytryny, listki mięty oraz starty korzeń imbiru. Zasadowy odczyn świeżego ogórka odkwasza organizm. Jeśli jesteś wielbicielką ogórków kiszonych, również nie musisz z nich rezygnować. Szczególnie zimą to niezwykle cenny składnik menu, gdyż kiszonki to naturalny antybiotyk. W sezonie zachorowań będzie stanowić smaczne zabezpieczenie przed infekcjami.

Dietetyk odradza detoks po Nowym Roku

Nowy Rok jako czas spisywania listy postanowień może skłaniać do podejmowania różnych metod mających na celu uleczenie dyskomfortu. – Poświąteczne uczucie zgagi i pełności sprawia, że może czas zacząć kolejny rok z nowym postanowieniem, jak np. chęć zadbania o siebie nie tylko od zewnątrz, ale również od środka – przyznaje Natalia Chybzińska, kierownik ds. żywienia Kukuła Healthy Food. – Bardzo popularne są tzw. detoksy, które jednak dietetycy odradzają – zauważa specjalistka.

Czy Nowy Rok to nie jest najlepszy moment na oczyszczanie organizmu? – Wiele osób myśli, że dzięki kilkudniowej, niekiedy drastycznej, zmianie sposobu odżywiania, np. poprzez spożywanie tylko i wyłącznie soków warzywnych lub owocowych będziemy w stanie pozbyć się wszystkich toksyn nagromadzonych w naszym organizmie – mówi Natalia Chybzińska. – Niestety jest to niemożliwe i często wiąże się z niebezpiecznymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Specjalistka dietetyki podpowiada, jakie z popularnych zachowań mogą być niebezpieczne: – Metoda oczyszczania organizmu z toksyn przy pomocy picia wody wymieszanej z sokiem z cytryny, pieprzem cayenne i syropem klonowym narodziła się około 1940 roku. Ta metoda może nieść za sobą niebezpieczne dla zdrowia skutki i nigdy nie spotkała się z uznaniem lekarzy. Co więcej, należy pamiętać, że detoks to niezwykle rygorystyczny sposób odżywiania, który nie tylko powoduje osłabienie organizmu, ale również może sprzyjać rozwojowi zaburzeń odżywiania.

Jak bezpiecznie i skutecznie oczyścić organizm

Czy zatem należałoby zrezygnować całkowicie z możliwości detoksykacji ciała? Zdaniem Natalii Chybzińskiej można podjąć się oczyszczania, ale korzystając z dobrze wybranych, sprawdzonych sposobów, bez eksperymentowania na sobie.

Jak zatem mądrze przeprowadzić detoks? – Jako dietetyk zalecam zdrową, dobrze zbilansowaną dietę na bazie gotowanych warzyw, gruboziarnistych kasz oraz dobrej jakości białka z roślin strączkowych oraz wypijanie co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Kilka, a nawet kilkanaście dni na dobrze zbilansowanej diecie wegetariańskiej opartej na gotowanych warzywach i kaszach pozwoli naszemu organizmowi odpocząć po okresie świąteczno-noworocznego objadania i korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie – odpowiada Natalia Chybzińska.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.