Przejdź do treści

Co jeść, by być zdrowym i szczęśliwym?

Co jeść, by być zdrowym i szczęśliwym? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jedzenie ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy. Nieodpowiednia dieta negatywnie odbija się na samopoczuciu – jeśli odżywiasz się źle, to często możesz czuć się ociężała, senna, bez energii. Odpowiednia dieta podnosi poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia. 

Po które produkty sięgać, aby być zdrowym i szczęśliwym?

Dieta ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Kiedy czujesz się źle i masz wahania nastroju, możesz sobie pomóc przy pomocy odpowiedniego jedzenia. Zdrowa dieta to także zdrowie całego organizmu.

 

3 jogurty naturalne i wiśnie. Wszystko położone na obrusie

Dzienna dawka witaminy D

Witamina D syntezowana jest przez nasz organizm ze słońca, dlatego ważne jest, aby codziennie przez przynajmniej 20 minut w godzinach największego nasłonecznienia wystawiać skórę na działanie promieni słonecznych. Problem jednak w tym, że w godzinach, kiedy nasłonecznienie jest największe, wiele osób spędza czas w pracy. W Polsce niedobory witaminy D nie są niczym dziwnym, nawet latem. Dlatego warto dostarczać ją także z jedzeniem – znajdziesz ją w jajkach, tłustych rybach, razowych płatkach.

Tryptofan – więcej serotoniny

Tryptofan jest aminokwasem, jednym ze składników serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Jeśli twoja dieta będzie uboga w składniki, które go zawierają, to możesz odczuwać pogorszenie humoru. Wprowadź do swojej codziennej diety soję, nabiał, tuńczyka, orzechy, pełnoziarniste produkty. Do prawidłowej syntezy tego aminokwasu twój organizm potrzebuje odpowiedniej dawki witaminy B6 – znajdziesz ją w roślinach strączkowych, brązowym ryżu i pełnoziarnistej pszenicy.

Żelazo i witamina B3

Jeśli często odczuwasz zmęczenie, to być może w twojej diecie brak odpowiedniej dawki witaminy B3 oraz żelaza. Są one bardzo ważne dla prawidłowego zużycia energii dostarczanej z pokarmem, a także do wytwarzania serotoniny. Indyk, ryby, jajka i nabiał, a także czerwone mięso – to dobre źródła tej witaminy i żelaza.

Zdrowe kwasy tłuszczowe

Kwasy tłuszczowe nie są zawsze złe – wiele kwasów tłuszczowych, takie jak omega-3, to bardzo ważny składnik zbilansowanej diety. Omega-3 są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu, więc koniecznie musisz zadbać o to, aby ich w twojej diecie nie zabrakło. Znajdziesz je w tłustych rybach, orzechach, nasionach lnu, słonecznika czy chia. Do sałatek czy ulubionego makaronu dorzuć łyżkę nasion lub orzechów – to prosty sposób na to, aby jeść więcej omega-3.

Flawonoidy – naturalne źródło młodości

Przeciwutleniacze powinny stać się stałym składnikiem twojej diety. Nie tylko spowalniają starzenie, ale mają też właściwości przeciwzapalne. Flawonoidy są jednymi z antyoksydantów, które znajdziesz w gorzkiej czekoladzie. Poza tym, że działają korzystnie na komórki, to dodatkowo poprawiają kondycję serca i pomagają obniżyć ciśnienie tętnicze. Wybieraj czekolady, które mają w składzie mało cukru i przynajmniej 70 proc. kakao.

Błonnik – sytość i dobre działanie na jelita

Błonnik znajdziesz w zbożach i produktach zbożowych. Najlepszym jego źródłem jest pełnoziarniste pieczywo, otręby czy płatki owsiane, a także warzywa. Błonnik pod wpływem wody pęcznieje w układzie pokarmowym i działa jak miotełka – pomaga w przesuwaniu się treści żołądkowej i usuwa złogi zalegające w jelitach. Do tego sprawia, że przez dłuższy czas czujesz się syta, jest więc doskonały dla osób na diecie.

Naturalne probiotyki

Jogurt, kefir czy maślanka – to źródła naturalnych probiotyków, które są doskonałe dla twojego ciała. Dlaczego warto sięgać po probiotyki? Ponieważ wpływają one pozytywnie na florę bakteryjną jelit. Odpowiednia flora bakteryjna to mniejsza chęć na słodycze i lepsze trawienie.

Suszone owoce

Zamiast słodyczy, wybierz suszone owoce, które są dla ciebie o wiele lepsze. Możesz jeść je jako przekąskę albo dodać do jogurtu czy owsianki. Które suszone owoce są najzdrowszym wyborem? Na pewno warto sięgnąć po suszone figi, które są źródłem żelaza, magnezu, wapnia i witamin z grupy B. Suszona żurawina z kolei to cenne źródło potasu i błonnika.

 

Źródło: bbcgoodfood

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: