Brukselka i jej 6 właściwości zdrowotnych
Brukselka z wyglądu przypomina małą kapustę. Powstała ze skrzyżowania kapusty głowiastej z jarmużem. Jej smak jest określany jako orzechowo – ziemisty. Warto brukselkę na stałe wpisać w codzienne menu, bo jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy oraz witamin. Poznajcie korzyści zdrowotne, jakie płyną ze spożywania brukselki.
Brukselka i jej właściwości przeciwnowotworowe
Brukselka tak jak kalafior czy brokuł zawiera w sobie dużą ilość sulforafanu (silnego przeciwutleniacza), który wykazuje działania przeciwnowotworowe. Wysoka liczba antyoksydantów może odpierać szkodliwe wolne rodniki, które przyczyniają się do chorób takich jak rak piersi, rak prostaty oraz rak jelita grubego. Badania wykazują również, że brukselka ma działania antybakteryjnie, dzięki czemu chroni żołądek przed wrzodami.
Brukselka – bogactwo błonnika
W 100g brukselki znajduje się 3,5 g błonnika. Jest on odpowiedzialny za regulacje pracy jelit, obniża poziom cholesterolu, reguluje poziom cukru we krwi. Może być pomocny w zapobieganiu takim chorobom jak cukrzyca, rak jelita grubego oraz choroby serca. Dodatkowo błonnik zapewnia uczucie sytości, dlatego brukselka jest wskazana dla osób na diecie.
Brukselka – źródło witamin i składników odżywczych
Brukselka oprócz dużej zawartości błonnika może się pochwalić również koktajlem witaminowym, w którym znajdziemy porządną dawkę witaminy K, która pomaga w krzepnięciu krwi, witaminę C, która zwiększa odporność na choroby oraz witaminę A, która wpływa na wzrok. Dodatkowo brukselka zawiera kwas foliowy, który jest ważny dla kobiet, które chcą zajść w ciążę, jak również dla tych, które spodziewają się już dziecka. Warto też wspomnieć o manganie, który jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla optymalnego zdrowia mózgu.
Brukselka jest niskokaloryczna
Pół szklanki brukselki zawiera jedynie 28 kalorii, dlatego często można ją znaleźć w przepisach na redukcję wagi ciała. Aby brukselka zachowała swoją niskokaloryczność, należy ją dodać surową do sałatki lub zjeść gotowaną. Wersja z polaniem jej masłem lub smażeniem nie jest zdrowym wyborem.
Brukselka zawiera kwasy tłuszczowe omega-3
Brukselka będzie doskonałą alternatywą dla osób, które nie jedzą ryb, a potrzebują uzupełnić poziom kwasów omega-3 organizmie. To one mają kluczowe znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, zwalczają depresje i lęk. Warto zauważyć, że omega-3 pochodzenia roślinnego jest mniej efektywne dla organizmu niż to zawarte w rybach i owocach morza, dlatego należy spożywać brukselkę w większej ilości, aby przynosiła podobne efekty.
Brukselka wpływa na zdrowie kości
Brukselka dzięki wysokiej zawartości witaminy K jest doskonałym sposobem na utrzymanie kości w szczytowej formie. Badania wykazały, że ta witamina jest pomocna w zwiększaniu gęstości kości i ograniczaniu złamań u pacjentów z osteoporozą, a także w zmniejszaniu ryzyka uszkodzenia kości u kobiet po menopauzie.
Polecamy
Wygląda jak brokuł, w smaku jest dziką krzyżówką trzech warzyw. Bimi dostępne już w polskich sklepach
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
Dieta dla dziecka. Co powinno znaleźć się w diecie maluchów?
Jak odchudzić dziecko? Poradnik dla rodziców
się ten artykuł?