Przepis na fit roladki bakłażanowe
Bakłażan cieszy się uznaniem wśród miłośników zdrowego odżywiania. Jest dobrym źródłem błonnika i wspomaga trawienie. Skorzystaj z naszego przepisu na fit roladki bakłażanowe.
Te sprytne zawijaski pięknie wyglądają i są zdrowe! Wypchane kaszą jaglaną, surowymi warzywami i świeżymi ziołami. Uwielbiają towarzystwo sosu z tahiny, granatu i hummusu. Chętnie wproszą się do was na obiad!
Roladki bakłażanowe – składniki
– 4 średnie bakłażany
– sól
– oliwa z oliwek
– kumin
– pieprz
Nadzienie:
– 2 papryki czerwone
– ½ szklanki kaszy jaglanej (100 g)
– 1 szklanka wody lub bulionu warzywnego
– 1 łyżeczka oliwy z oliwek
– 1 łyżka oliwy z oliwek
– 1 cebula
– 2 ząbki czosnku
– 2 łyżki startego imbiru
– ½ łyżeczki kurkumy
– szczypta chili
– szczypta cynamonu
– 1 marchewka (ok. 150 g)
– 1 burak
– 3 łyżki posiekanej natki pietruszki
– 3 łyżki posiekanej kolendry
– ½ szklanki orzechów włoskich
– ½ szklanki ziarenek granatu
– pieprz, sól
– sok z cytryny
Roladki bakłażanowe – przygotowanie
Bakłażany kroimy wzdłuż, w cienkie plastry o grubości około 4 mm. Posypujemy solą i odstawiamy na około 20 minut. Delikatnie płuczemy i odsączamy z nadmiaru wody. Smarujemy oliwą (cienką warstwą – najlepiej pędzelkiem), posypujemy kuminem i pieprzem.
Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 st. C przez 20 minut (obracając w połowie czasu pieczenia) lub grillujemy na patelni grillowej z obu stron, aż będą miękkie. Odsączamy z nadmiaru tłuszczu.
Kaszę jaglaną płuczemy. W garnku rozgrzewamy 1 łyżeczkę oliwy i podprażamy kaszę przez niecałą minutę. Zalewamy wodą lub bulionem warzywnym. Doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy na wolnym ogniu około 8-10 min. (od momentu zawrzenia). Zdejmujemy z ognia i przykrywamy pokrywką.
Paprykę układamy na blasze i pieczemy w 200 st. C około 45-50 minut. Wyjmujemy i wkładamy do garnka, przykrywając go pokrywką. Zostawiamy do wystygnięcia. Paprykę obieramy ze skóry i kroimy w małe kawałki.
W międzyczasie siekamy drobno cebulę, czosnek i imbir. Na patelni rozgrzewamy 1 łyżkę oliwy z oliwek, wrzucamy posiekane składniki razem z odrobiną chili, cynamonu i kurkumy. Smażymy kilka minut, aż cebula się zeszkli.
Marchewkę i buraka ścieramy na tarce. Orzechy włoskie drobno kroimy. Kolendrę i pietruszkę siekamy. Wyjmujemy pestki z granatu. Mieszamy ugotowaną kaszę z podsmażoną cebulką, marchewką, burakiem, ziołami, orzechami i granatem. Doprawiamy sokiem z cytryny, solą i pieprzem.
Na każdy plaster wykładamy około ¾-1 łyżkę nadzienia, zawijamy w rulonik. Podajemy solo, z hummusem lub z sosem z tahiny.
Justyna Ledwoch – z wykształcenia lekarka, po godzinach autorka bloga z kuchnią roślinną. Zwolenniczka sezonowego, zdrowego gotowania. Na readeat.pl stara pokazać się, że kuchnia wegańska może być różnorodna, odżywcza i zdrowa. W wolnej chwili zakopuje się w książkach (nie tylko kulinarnych), biega z aparatem lub ogląda dobry film z psem na kolanach.
Polecamy
Chipsy z aromatem dymu wędzarniczego zostaną wycofane. Ale nie tylko one. Jakie jeszcze produkty trafiły na „czarną listę”?
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
Michał Korkosz „Rozkoszny” o tym, po jakie dania sięgnąć, jeśli doskwiera nam jesienna chandra
się ten artykuł?