Mrożonki – czy są zdrowe? Co warto wiedzieć o mrożonej żywności?
Mrożone owoce i warzywa nie mają zasłużonej reputacji. Brzydsze i gorsze pod każdym względem siostry tych zerwanych prosto z krzaczka czy wyjętych z ziemi, uznawane są za mniej zasobne w witaminy i składniki mineralne. Czy zdrowo musi być zawsze świeżo?
„Świeże” nie muszą być lepsze niż mrożone
Mrożone owoce i warzywa są nie tylko zdrowe. W wielu przypadkach są nawet bardziej wartościowe niż ich świeże odpowiedniki! „Świeże” to zresztą pojęcie względne. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że owoce i warzywa z czasem tracą cenne składniki. I to szybko. Na przykład zielony groszek „gubi” ponad połowę witaminy C przez pierwszą dobę-dwie od zerwania.
Zdaniem Joy’a Rickmana i współpracowników z Uniwersytetu Kalifornijskiego straty zdrowych składników w świeżych produktach to dużo istotniejszy problem niż nam – tak zwanym konsumentom – się wydaje. W eksperymencie przeprowadzonym przez prof. Ali’ego Bouzari dowiedziono, że mrożona kukurydza, zielony groszek oraz jagody miały więcej witaminy C niż świeże owoce i warzywa (mrożenie hamuje działanie askorbinazy, enzymu utleniającego, który zmienia witaminę C w inny, nieaktywny związek). Mrożone brokuły były z kolei zasobniejsze w ryboflawinę, czyli witaminę B, choć świeży groszek miał jej nieco więcej niż mrożony.
Korzyści z mrożonek udowodnione przez naukowców
Co wiemy o zawartości błonnika czy składników mineralnych, takich jak magnez, wapń, żelazo, cynk? To również sprawdzili naukowcy pod kierunkiem prof. Bouzari w innym badaniu. Wniosek i w tym przypadku przemawiał na korzyść mrożonek. Jeśli są przechowywane w dobrych zamrażalnikach, zostaną umieszczone w nich jak najszybciej po zbiorach, wówczas zachowują wszelkie cenne składniki. Są nadal bogate w błonnik, który wpływa pozytywnie na trawienie, pobudza perystaltykę jelit i pomaga schudnąć, jak i wciąż stanowią idealny rezerwuar związków mineralnych, pomimo poddania ich procesowi zamrażania.
Na korzyść mrożonek przemawia również to, że nie psują się, nie gniją w transporcie i na półkach sklepowych. Pleśniejące egzemplarze w skrzynkach z pomidorami lub burakami nie są przecież nam widokiem obcym. Niestety w takich okolicznościach słowo „świeży” pojawia się mocno na wyrost.
Świeże czy mrożone? Ważniejsze jest to, gdzie rosły
Warto też dodać, że to, co kryje się w danej marchwi albo truskawce, zależy mniej od tego, czy jest świeża, czy wcześniej mrożona, a bardziej od tego, gdzie rosła, jak była przewożona, jakie były warunki jej uprawy, a także od odmiany.
Dyskusyjne są oczywiście walory smakowe i estetyczne po rozmrożeniu. Takie truskawki, nie ma co kryć, po pozbyciu się z nich lodowego pancerza nie wyglądają równie apetycznie, jak te dopiero co zerwane, smak także pozostawia sporo do życzenia. Jednak nie w każdym przypadku tak jest.
Jak by nie patrzeć, warto mieć zapas owoców i warzyw w zamrażalniku, aby móc w każdej chwili po nie sięgnąć. Z pewnością łatwiej będzie nam trzymać się podstawowej zasady zdrowego żywienia, jaką jest zjadanie codziennie kilku porcji owoców i warzyw.
Zobacz także
„Czysta 15-stka” i „Brudna 12-stka”. Które owoce i warzywa są najbardziej, a które najmniej zanieczyszczone? Mamy najnowsze listy na 2020 rok!
10 rzeczy, których lepiej pozbyć się z kuchni
„Gotowanie do pudełek nie jest skomplikowane i nie musi zajmować wiele czasu”. Malwina Bareła zdradza, jak tanio i szybko przygotować apetyczne lunchboxy
Polecamy
Glukozowa Królowa o popularnym napoju: „Nie ma pozytywnych skutków picia tego soku”
Dieta dla dziecka. Co powinno znaleźć się w diecie maluchów?
Aronia – poznaj polskie superfood. „To jeden z najzdrowszych owoców świata”
Przysmak faraonów, zdrowa słodycz i remedium na chrypkę
się ten artykuł?