3 min.
Co z tą kolacją? Jeść, czy nie jeść? A jeśli jeść, to o której?

Kolacja - jeść, czy nie?/iStock
Najnowsze
28.02.2021
Martwi cię słaba przemiana materii? Oto, co może być przyczyną
28.02.2021
Przepis na zakwas pszenny. Niezawodny i bardzo prosty!
27.02.2021
Warstwowy pudding chia. Doskonale wpływa zarówno na ciało jak i umysł
26.02.2021
Negatywnie wpływa na odporność, zaśluzowuje, zwiększa produkcję insuliny? Fakty i mity dotyczące nabiału
25.02.2021
Ból brzucha, wzdęcia, uczucie pełności? To mogą być objawy nietolerancji laktozy
Kolacja to ostatni posiłek, na który powinniście zwrócić szczególną uwagę. Dlaczego? Bo po nim czeka was tylko spanie. Dziś więc o tym, co jeść, żeby nie przytyć, i dlaczego „kolacja o 18.00” to mit.
Ostatni posiłek o 18:00? To mit!
Są różnego rodzaju mity na temat tego, że nie powinno się jeść po godzinie osiemnastej, wyeliminować całkowicie węglowodany lub wypijać odżywki zamiast pełnowartościowego posiłku. Jak to wygląda w praktyce? Proste wyjaśnienie. Zjadacie kolację o mitologicznej osiemnastej, po niej okazuje się, że macie w domu jeszcze sporo do zrobienia. Na koniec książka na wyciszenie i okazuje się, że jest 23:00. Wasz organizm dostał ostatni posiłek pięć godzin temu, a najbliższy dostanie za kilkanaście.
Dlatego zaplanujcie lekki posiłek na jakiś czas przed snem, abyście nie czuli się ani głodni, ani najedzeni, gdyż wieczorne przejedzenie wpływa na jakość snu oraz na poranny apetyt. Nie jedzcie tylko do 18:00, ale też nie sięgajcie po jedzenie tuż przed snem. Dajcie organizmowi trochę czasu, aby strawił ostatni posiłek i przyswoił wartości odżywcze.
Kolacja dla ćwiczących
– Czy w ogóle jeść kolację? Oto kolejne z najczęstszych pytań, jakie zadają nam ci, którzy chcą dbać o linię. Odpowiedź? Jasne, że jeść – i to obowiązkowo! Ale mądrze, bo to ostatni posiłek, jaki przyjmujecie przed spaniem. Po wcześniejszych posiłkach zwykle macie przed sobą jakiś ruch, co oznacza wydatek energetyczny. Z kolacją bywa odwrotnie. Oczywiście rozumiemy, że to sama przyjemność przyjść do domu po dniu pełnym pracy i zjeść pyszną, sytą kolację, która w wielu przypadkach służy jednocześnie za obiad, i pójść spać. Rozumiemy, ale to wielki błąd, a systematyczność tego rytuału prowadzi do nadwagi lub otyłości.
Jeżeli trenujecie w godzinach późnowieczornych lub o takich porach chodzicie spać i zależy wam na sportowej sylwetce, możecie spożyć odżywkę białkową przed snem, pamiętając jednak o wcześniejszej kolacji. Suplementy to tylko dodatek do pełnowartościowej, zbilansowanej diety.
Propozycje zdrowych kolacji
Moja propozycja to np. gotowany kurczak/indyk lub łosoś wraz z miksem sałat i do tego dodatek nasion (siemię lniane lub nasiona Chia) lub wasz ulubiony krem, np. z brokułów i szpinaku.
Każdy z nas ma inny tryb życia, chodzi spać o różnych porach więc to jest kwestia indywidualna, aby dobrać do siebie odpowiednią strategię. Kolacja jest tak samo ważnym posiłkiem jak obiad czy śniadanie. Nie zapominajcie o niej i stwórzcie własny system działania. Wpłynie to korzystnie na wasze samopoczucie i utrzymanie odpowiedniej wagi.
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance!
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.01.2021
„Bardzo chciałabym, aby każda z nas posiadła podstawową umiejętność tworzenia ziołowych lekarstw” – mówi Ruta Kowalska, zielarka

30.12.2020
Zdrowsze grzechy żywieniowe. Jak wybrać najzdrowsze chipsy?

25.12.2020
Lara Gessler: Jeśli coś daje początek życiu, jest zalążkiem – to siłą rzeczy musi być wyposażone w bardzo wiele cudownych właściwości

24.12.2020