Przejdź do treści

Blanka Lipińska poleca „masło 0 kcal”. Ekspert apeluje: „Zostawmy przekazywanie wiedzy dietetykom”

Blanka Lipińska poleca "masło 0 kcal". Dietetyk apeluje: "Zostawmy przekazywanie wiedzy dietetykom"
Blanka Lipińska poleca "masło 0 kcal". Dietetyk apeluje: "Zostawmy przekazywanie wiedzy dietetykom"/ fot. ANDRAS SZILAGYI,MWMEDIA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Blanka Lipińska, będąca obecnie na diecie redukcyjnej, postanowiła pokazać masło, którego używa. Jest zachwycona tym, że ma ono 0 kcal i doskonale smakuje. Na relację celebrytki na Instagramie zareagował dietetyk Marcin Jackowiak, który wyjaśnił, czy rzeczywiście masło może mieć 0 kcal. 

Czy masło 0 kcal istnieje?

Ostatnio autorka książki „365 dni”, Blanka Lipińska, opublikowała na swoim profilu na Instagramie relację, w której zachwalała masło, które ma… 0 kalorii. Mówiła, że podsmaża na nim swoje danie i co istotne, mimo że rzekomo w ogóle nie ma kalorii, smakuje jak zwykle masło. Na koniec celebrytka dodała, że właściwie nie wie, co to jest i „nie obchodzi jej to”, dopóki smak jej odpowiada.

Skomentować relację celebrytki postanowił dietetyk Marcin Jackowiak. W materiale wideo na swoim profilu na Instagramie stwierdza:

„Ja wiem, co to jest: masło w sprayu. Żebyśmy mieli jasność: nie mam na celu wyśmiewać pani Blanki, a raczej jej wiedzę żywieniową. Nie dlatego, że nie można się pomylić, ale dlatego że regularnie przekazuje bzdury w tym temacie, a śledzą ją setki tysięcy osób. Pani Blanko – to masło nie ma 0 kalorii. Ma tyle kalorii, co zwykłe masło – czyli 700-800 kcal” – wyjaśnia Jackowiak.

Skąd więc taka informacja na etykiecie i dlaczego przekaz o braku kcal w maśle jest błędny?

Masło ghee

0 kcal, ale pod jednym warunkiem

„Producent odnosi się do jednego psiknięcia przez jedną trzecią sekundy” – wyjaśnia dietetyk i pokazuje podobny produkt polskiej produkcji, w której jest podana wartość kaloryczna na 100 ml sprayu – jest to ponad 700 kcal. Ekspert dodaje, że producent faktycznie opisuje produkt w ten sposób, że można pomyśleć, iż ma 0 kcal, chociaż „jest to bardzo nielogiczne i ktoś z podstawową wiedzą żywieniową musi to wiedzieć”.

„A skoro pani nie posiada takiej podstawowej wiedzy żywieniowej, to dlaczego bierze odpowiedzialność i wypowiada się tak śmiało na bardziej skomplikowane tematy dietetyczne?” – pyta Jackowiak i apeluje: „Zostawmy przekazywanie wiedzy dietetykom”.

„Rozpoznawalność i zasięg oprócz przywilejów niesie za sobą dużą odpowiedzialność społeczną, a bycie celebrytą nie sprawia, że jest się jednocześnie ekspertem od wszystkiego” – dodaje w poście pod materiałem dietetyk.

Do słów dietetyka odniosła się w swojej najnowszej relacji na Instagramie Blanka Lipińska. Przyznaje w niej, że „uświadomiono jej, iż została oszukana” i że zamierza „zaniechać” używania tego produktu. Jednak jednocześnie zdradza swoim fanom, że kupiła inne masło w sprayu, którego producent również zapewnia, że ma ono 0 kcal.

Marcin Jackowiak – kim jest?

Marcin Jackowiak jest dietetykiem, który od lat zajmuje się wsparciem żywieniowym online. Współpracuje zarówno ze sportowcami, jak i osobami mniej aktywnymi fizycznie. Na swoim profilu na Instagramie dzieli się informacjami na temat dietetyki, które przekazuje w przystępny sposób. Konto @mjackowiak_dietetyk obserwuje ponad 87 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: