Szpinak – przepisy na sałatki, makarony i koktajle
Szpinak uznawany jest za jedno z najzdrowszych warzyw. Te niepozorne zielone liście kryją w sobie moc wartości odżywczych. Szpinak znajduje wszechstronne zastosowanie w kuchni, nie dziwi zatem, że przepisy ze szpinakiem cieszą się dużym powodzeniem. Jak jeść szpinak, co zawiera to warzywo i czy zdrowy jest tylko surowy szpinak?
- Co zawiera szpinak – wartości odżywcze szpinaku
- Jak przyrządzić szpinak, aby był najzdrowszy?
- Jak mrozić szpinak w liściach? Jak zrobić szpinak mrożony?
- Szpinak – kto nie powinien go jeść?
- Omlet plus szpinak – przepis na pyszne i zdrowe śniadanie
- Szpinak – jak zrobić szybki obiad?
- Makaron z kurczakiem i szpinakiem – przepis
- Koktajl zawierający szpinak
- Orzeźwiająca sałatka zawierająca szpinak
Co zawiera szpinak – wartości odżywcze szpinaku
Warto przekonać się do szpinaku, bo w rankingach najzdrowszych warzyw zajmuje najwyższe pozycje. Szpinak regeneruje organizm, wzmacnia odporność, redukuje poziom stresu, odmładza, działa krwiotwórczo i przeciwzapalnie, w tym przeciwnowotworowo. Zawdzięcza to wyjątkowo wysokiej zawartości witamin K, C, E oraz kompleksowi witamin z grupy B, a także wysokim wskaźnikom magnezu, potasu i żelaza. Zawartość witaminy K wzmacnia układ kostny i wspomaga krzepnięcie krwi, witaminy z grupy B obniżają cholesterol, procesy starzenia opóźniają witaminy E i C. Dodatkowo wyjątkowa obfitość antyutleniaczy (ponad 12 samych tylko flawonoidów, a oprócz tego karotenoidy) i chlorofilu działa na organizm regenerująco i redukuje stany zapalne. Słynna rekordowo wysoka zawartość żelaza w szpinaku to jednak nie do końca prawda. Swego czasu, gdy badano wartości odżywcze tego warzywa, asystentka badaczy pomyłkowo postawiła przecinek o jedno miejsce za daleko. Szpinak zawiera zatem 3 miligramy żelaza na 100 g, a nie ‒ jak się kiedyś przyjęło ‒ 30, ale to jest i tak sporo (18 mg pokrywa dzienne zapotrzebowanie kobiet, 15 mg mężczyzn).
Jak przyrządzić szpinak, aby był najzdrowszy?
Miłośnicy zielonych liści szpinaku zastanawiają się – szpinak surowy czy gotowany? Najlepiej jest jeść szpinak na surowo. Wszelka obróbka termiczna pozbawia go wartości odżywczych. Jeśli gotujemy szpinak, to najzdrowszy jest szpinak gotowany na parze, a jeśli smażymy, to krótko. Przy okazji warto pamiętać, że szpinak to niezły skurczybyk ‒ pod wpływem ciepła zmniejsza swoją objętość o kilkadziesiąt procent! Z wielkiej siaty świeżych liści po obgotowaniu pozostaje zaledwie garstka.
Jak przyrządzić szpinak na surowo? Przepisy są szybkie i proste. Warto zastępować szpinakiem sałatę lub łączyć jedno z drugim. Sałatka ze szpinakiem to jedna z propozycji najzdrowszego dania ze szpinakiem. Szpinak jest fantastycznym składnikiem zielonych koktajli, dostępnym bez problemu przez cały rok. Można go też wykorzystywać w zupach, daniach z soczewicą czy cieciorką. Pysznie smakuje w wegetariańskich farszach łączony z włoską ricottą czy swojskim białym serem. Nadziane takim farszem naleśniki ze szpinakiem i fetą czy przekładana lazania to kulinarny majstersztyk. Szpinakiem można udekorować świeżo wypieczoną pizzę, by zyskała nieco na walorach odżywczych. Wiele ze szpinakiem można, to tylko kwestia wyobraźni kulinarnej, a my jak zwykle zachęcamy Was do eksperymentów. A jak przyprawić szpinak? Doskonale sprawdza się sól, a także czosnek.
UWAGA! Pamiętajcie, że korzystne jest łączenie szpinaku z produktami, które wyróżnia wysoka zawartość witaminy C i wapnia. A to dlatego, że witamina C zwiększa przyswajalność żelaza w szpinaku, a nabiał neutralizuje niekorzystne działanie kwasu szczawiowego.
Jak mrozić szpinak w liściach? Jak zrobić szpinak mrożony?
Szpinaku nigdy nie powinno zabraknąć w twojej kuchni. Niestety – świeży szpinak nie jest dostępny przez cały rok. Pojawia się zatem pytanie: „jak mrozić szpinak na zimę”? Odpowiedź jest bardzo prosta – wystarczy umyć liście szpinaku, osuszyć je delikatnie ręcznikiem papierowym i lekko wilgotne liście wkładać do woreczków foliowych. Potem woreczki należy umieścić w zamrażarce. Wiesz już, jak zamrozić szpinak, a co z jego gotowaniem? Czy to, jak przygotować świeży szpinak różni się od tego, jak przyrządzić szpinak mrożony? Przed ugotowaniem wystarczy rozmrozić szpinak na sitku i delikatnie odcisnąć z wody – a potem można przystąpić do przyrządzania pysznych dań ze szpinaku.
Szpinak – kto nie powinien go jeść?
Szpinak to bardzo zdrowe warzywo, jednak niektóre osoby powinny go unikać. Szpinaku nie powinny jeść osoby cierpiące na kamicę nerkową. Zawarty w szpinaku kwas szczawianowy wiąże wapń i sprzyja jego usuwaniu z moczem, co zwiększa ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Ponadto spożycie szpinaku powinny ograniczyć osoby cierpiące na dnę moczanową.
Omlet plus szpinak – przepis na pyszne i zdrowe śniadanie
Szukasz pomysłu na śniadanie i nie wiesz, co zrobić ze szpinaku? Przepis na omlet ze szpinakiem skradnie twoje serce.
Składniki dla 2 osób:
- 3 jaja
- 5 łyżek mleka
- 100 g świeżego szpinaku
- 2 łyżki masła
- 40 g startego sera (mozzarelli lub parmezanu)
- sól, pieprz
- pomidorki koktajlowe
Na patelni roztopić masło, podsmażać na nim szpinak przez 2 minuty. Zalać szpinak jajkami roztrzepanymi z mlekiem i przyprawami i startym serem. Na masie jajecznej ułożyć pomidorki koktajlowe i smażyć pod przykryciem przez około 5 minut.
Szpinak – jak zrobić szybki obiad?
Zdrowe danie w pięć minut, z azjatycką nutą.
Składniki dla dwóch osób:
- 1 ½ szklanki ugotowanej kaszy jaglanej lub komosy ryżowej
- opakowanie baby szpinaku lub pól kilo innego gatunku
- 3 ząbki czosnku
- 2 pomidory
- przyprawa curry
- oliwa z oliwek lub olej kokosowy
Na dobrej oliwie z oliwek lub oleju kokosowym przesmaż 3 posiekane ząbki czosnku. Następnie szpinak, aż zacznie się kurczyć. Odsuń szpinak na bok i dodaj pokrojone w kostkę pomidory i smaż krótko ok. 2 minut. Dodaj kaszę jaglaną oraz sól, pieprz i curry do smaku. Wymieszaj wszystkie składniki. Gdy kasza będzie gorąca – podawaj. Opcjonalnie możesz też wmieszać surowy szpinak do całości, wymieszać i potrzymać w cieple około minuty.
Makaron z kurczakiem i szpinakiem – przepis
Jeśli szukasz pomysłu na to, co można zrobić ze szpinaku, oto odpowiedź: makaron ze szpinakiem i kurczakiem.
Składniki dla 4 osób:
- 300 g makaronu
- podwójna pierś z kurczaka
- 20 g tartego parmezanu
- 500 g szpinaku
- 150 ml śmietany 30%
- oliwa z oliwek
- pieprz i sól
Na oliwie z oliwek należy podsmażyć pierś z kurczaka doprawioną pieprzem i solą oraz pokrojoną w cienkie paski. Zarumienione mięso zdjąć z patelni, na której należy podsmażyć szpinak. Po dwóch minutach do szpinaku dodać mięso i śmietanę 30%, gotować przez parę minut. Do sosu dodać ugotowany makaron i wymieszać. Kurczak ze szpinakiem gotowy!
Kolejne propozycje szybkich dań ze szpinakiem to makaron ze szpinakiem i fetą, zapiekanka ze szpinakiem, ciasto francuskie ze szpinakiem, naleśniki ze szpinakiem, łosoś ze szpinakiem czy cannelloni ze szpinakiem.
Koktajl zawierający szpinak
Stawia na nogi, odtruwa i oczyszcza. Dostarcza organizmowi witamin z grupy C, E, K i B oraz potasu, żelaza, magnezu, antyoksydantów i chlorofilu:
Składniki dla dwóch osób:
- 4 garści szpinaku
- 2 banany
- sok z cytryny
- pół ananasa
- 2 pomarańcze
- około 300 ml dobrej wody
Wyciśnij sok z cytryny i pomarańczy. Szpinak umyj, banany obierz ze skórki, z ananasa wykrój miąższ. Szpinak, banany i ananasa zmiksuj z wodą. Dodaj sok z cytryny i pomarańczy.
Orzeźwiająca sałatka zawierająca szpinak
Młode listki szpinaku z wiosenną rzodkiewką, pomidorkami cherry, awokado i wędzonym tofu polane limonowo-miodowym winegretem to bardzo odświeżające połączenie.
Składniki dla dwóch osób:
- opakowanie baby szpinaku
- opakowanie pomidorków cherry
- jedno miękkie awokado
- pęczek rzodkiewek
- kawałek wędzonego lub naturalnego tofu
Szpinak umyj i wysusz. Pomidorki pokrój na połówki, tofu w kostkę. Awokado przekrój na pół, usuń pestkę, oddziel miąższ od skórki. Awokado i rzodkiewki pokrój w plasterki. Wyłóż do miski szpinak i wszystkie inne składniki. Polej winegretem. Całość delikatnie wymieszaj, żeby składniki połączyły się z sosem.
Winegret limonkowo – miodowy:
- sok z ½ limonki
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- łyżka miodu
- ząbek czosnku
- sól, pieprz
Sok z limonki połącz z solą i pieprzem, dodaj wyciśnięty czosnek i miód, na końcu oliwę z oliwek. Składniki wymieszaj. Polej sałatkę.
Kasia Bem – nauczycielka jogi, oddechu i medytacji w systemach Sivananda Jogi (tytuł Master of Yoga, II stopień specjalizacji), Ashtangi Jogi i Sri Sri Jogi, RYT 500. Autorka programów: Joga dla Twarzy, Potęga Ciszy, Happy Detoks z jogą naturalnie! Autorka książki „Happy Detoks”.
Polecamy
Wygląda jak brokuł, w smaku jest dziką krzyżówką trzech warzyw. Bimi dostępne już w polskich sklepach
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
Dieta dla dziecka. Co powinno znaleźć się w diecie maluchów?
Jak odchudzić dziecko? Poradnik dla rodziców
się ten artykuł?