Na fotostarzenie się skóry pomoże dieta. By cieszyć się buzią bez zmarszczek, codziennie jedz te produkty
Wiosna i lato to słońce. A słońce to promieniowanie UV i szybsze starzenie się skóry. Na szczęście możesz zmniejszyć negatywne skutki fotostarzenia dzięki diecie bogatej w antyoksydanty. Obok kremu z filtrem właściwe odżywianie jest twoim must have na słoneczne miesiące!
Promieniowanie słoneczne zwiększa tzw. stres oksydacyjny, co prowadzi do wzmożonego powstawania wolnych rodników. A te wpływają na przyspieszenie degeneracji komórek skóry i jej starzenie się. Proces przedwczesnego starzenia się skóry, którego przyczyną jest ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, nazywa się fotostarzeniem. Jakie są jego skutki? Istniejące zmarszczki pogłębiają się, skóra staje się szorstka, trudno się goi, mogą pojawić się zmiany pigmentacyjne (np. jaśniejsze lub ciemniejsze plamy). Jak temu zapobiec? Jedną z głównych linii obrony jest dieta pełna antyoksydantów. Zobacz, co jeść, by uchronić się przez fotostarzeniem.
Superowoc do zadań specjalnych: aronia
Niezwykle bogatym źródłem polifenoli – silnych przeciwutleniaczy – są owoce aronii czarnoowocowej. Należące do polifenoli antocyjany, które zawiera aronia, mają szerokie działanie ochronne skóry: m.in. uszczelniają naczynia krwionośne i poprawiają ich elastyczność. Wykazano także, że owoce aronii mają również działanie przeciwalergiczne i chronią przed powstaniem nowotworów. Mało tego – w aronii znajdziesz mnóstwo witamin, garbników, karotenoidów i pierwiastków wspierających funkcjonowanie organizmu.
Sezon na świeżą aronię przypada na środek i koniec lata. A już teraz możesz zaopatrzyć się w pasteryzowany sok z aronii, który nie traci swoich właściwości. Ze względu na swój cierpki smak jest zazwyczaj mieszany z innymi, bardziej słodkimi sokami, np. z jabłek. Możesz też korzystać z przetworów z aronii, np. marmolad i konfitur. Ze względu jednak na spory dodatek cukru w tych produktach lepiej, jeśli wybierzesz sok.
Zmiatają wolne rodniki: wino i winogrona
Lubisz winogrona? To świetnie! Są one kolejnym superowocem, który może uchronić przed przedwczesnym starzeniem się skóry. Zajadaj się zwłaszcza tymi ciemnymi oraz zjadaj wraz ze skórką i pestkami.
Najsilniej działającymi antyoksydantami winogron są proantocyjanidyny, leukocyjanidyny, skondensowane taniny oraz oligomeryczne proantocyjanidyny (w skrócie OPC). Związki te chronią skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, w tym promieni UV, zmiatają wolne rodniki, zwiększają skuteczność innych korzystnych dla organizmu związków, hamują rozpad kolagenu i działają przeciwzapalnie. Ponadto antyoksydanty zawarte w nasionach winogron wzmacniają struktury kolagenowe i przyspieszają regenerację tkanek. Podobne działanie ma także… czerwone wino.
Chronią przed stresem oksydacyjnym: owoce leśne
Owoce leśne (czyli żurawina, borówka, jagody, porzeczki, maliny, jeżyny) znane są z dużej zawartości różnych związków bioaktywnych, m.in. antocyjanów i flawonoidów, które są silnymi antyoksydantami.
Do ważnych przeciwutleniaczy w owocach jagodowych także witamina C. Jest ona regulatorem mechanizmów, które ochraniają komórki przed stresem antyoksydacyjnym. Co więcej, jej działanie przeciw wolnym rodnikom jest bardzo efektywne, gdyż jest ona prawie w 100 proc. odnawialna. Cennym źródłem tej witaminy są owoce żurawiny, które dostarczają innego silnego przeciwutleniacza: beta-karotenu.
Pełna fotoochraniaczy: marchew
… A także dynia, brzoskwinia, nektarynka, melon, czerwona papryka (oraz inne owoce i warzywa o czerwonej i pomarańczowej barwie) a także liście: szpinak, jarmuż, sałata, nać pietruszki, boćwina i inne, zawierają β – karoten. β- karoten jest tzw. fotoochraniaczem. To znaczy, że wykazuje działanie ochronne przed promieniowaniem UV, nasila produkcję pigmentu oraz nie dopuszcza do negatywnego działania na skórę promieni ultrafioletowych. Jest on skutecznym antyoksydantem, wykazuje własności neutralizujące wolne rodniki, które powstają przy ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne.
Pamiętaj, że beta-karoten wchłania się najlepiej w obecności tłuszczu, dlatego zarówno do sałatek warzywnych, jak i gotowanych warzyw warto dodawać niewielką ilość tłuszczu dobrej jakości, np. oliwy z oliwek.
Wszechstronna moc likopenu: pomidory
Podczas urlopu planujesz kąpiele słoneczne? Koniecznie wzbogać swoją dietę w pomidory i przetwory pomidorowe. Zawierają likopen, który podobnie jak jego kuzyn beta-karoten, występuje w naszej skórze. Likopen ma zdolność do absorbowania promieniowania UV. To znaczy, że chroni skórę przed szkodliwym w nadmiarze promieniowaniem słonecznym.
Badania pokazują, że 10-tygodniowa dieta, która dostarczała codziennie 40 g pasty pomidorowej, podwyższyła poziom likopenu w surowicy krwi oraz w skórze i znacznie ograniczyła powstawanie rumienia pod wpływem promieni UV.
Królowe antyoksydantów: owoce cytrusowe
Wśród owoców cytrusowych najpopularniejsze są: cytryna zwyczajna, grejpfrut, pomarańcza, limonka i mandarynka. Owoce te są bogatym źródłem flawonoidów, których najwięcej znajduje się ich w ekstrakcie z pestek, miąższu i białych części grejpfruta. Wykazują one działanie przeciwzapalne, opóźniają procesy starzenia się skóry, działają przeciwalergicznie, a także mają zdolność do pochłaniania promieniowania UVA i UVB.
Oprócz nich cytrusy dostarczają dużej dawki witaminy C – królowej antyoksydantów, która oprócz wyłapywania wolnych rodników tlenowych, uszczelnia naczynia krwionośne i bierze udział w produkcji kolagenu w skórze.
Małgorzata Różańska – dietetyczka z wykształcenia i zamiłowania. Jest właścicielką Poradni Dietetycznej „Foodarea”, w której uczy, jak dbać o siebie przez zdrowe odżywianie. Prowadzi bloga „Alicja w krainie diety, czyli o macierzyństwie okiem dietetyka”.
Polecamy
Kurkumina: przeciwzapalne źródło mocy
Krem z filtrem – chemia vs. natura. Sprawdź nasze porównanie
„Kroplówkom odmładzającym mówię NIE” – przestrzega endokrynolożka i diabetolożka dr Luiza Napiórkowska
Katechiny – działanie, źródła w diecie, właściwości
się ten artykuł?