Nie marnuj jedzenia! Cydr ze skórek gruszek
Obrane skórki po owocach najczęściej zostają wyrzucane. My proponujemy przetestować napój, który będzie przypominał cydr. Zrobimy go ze skórek gruszek, ale te z jabłek też się świetnie sprawdzą!
Zapewne nie wszyscy wiedzą, że gruszki mają doskonały wpływ na pracę mózgu, koncentrację oraz zapobiegają udarowi. Jako jedne z nielicznych produktów są bogate w jod – minerał doskonale wpływający na poprawne funkcjonowanie tarczycy. Oprócz tego mają dobry wpływ na trawienie oraz wzmacniają organizm podczas przeziębienia. Jakby tego było mało, regularne spożywanie tych owoców obniża ciśnienie krwi. Gruszki są niskokaloryczne i zawierają błonnik, dlatego warto po nie sięgać podczas diety odchudzającej. Są bogate w wapń, żelazo, fosfor, magnez oraz potas. Zawierają witaminy z grupy A, C, E, i K oraz niacynę.
Cydr ze skórek gruszek – składniki
Zdjęcie: masz.talerz
– 1 litrowy słoik
– rurka fermentacyjna
– skórki z 1-1,5 kg gruszek
– 100 ml płynnego miodu
– 1 łyżeczka drożdży browarniczych
– przegotowana letnia woda
Cydr ze skórek gruszek – przygotowanie
Do wyparzonego słoika włóż skórki, zalej 250 ml wody, dodaj 50 ml miodu. Zakręć i potrząśnij. Zamknij słoik za pomocą pokrywki z rurką fermentacyjną na 5 dni. Po tym czasie przecedź napój. Uzyskany płyn wlej ponownie do czystego słoika. Dodaj resztę miodu i drożdże. Dopełnij słoik wodą, zakręć i potrząśnij. Ponownie użyj rurki fermentacyjnej i odstaw napój w ciepłe miejsce na 3-4 tygodnie. Po tym czasie przecedź płyn i przechowuj go w lodówce. Taki cydr może czekać na wypicie nawet przez kilka następnych miesięcy.
masz.talerz – duet fotografów, na co dzień współpracujących z organizacją Slow Food Youth Warsaw, z magazynem Zwykłe Życie, różnymi restauracjami i szefami kuchni.
Polecamy
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
Dieta dla dziecka. Co powinno znaleźć się w diecie maluchów?
Jak odchudzić dziecko? Poradnik dla rodziców
„Niedobór wapnia w diecie może mieć wpływ także na nasz nastrój…”. O ważnej roli wapnia dla organizmu, szczególnie w okresie ciąży, rozmawiamy z dietetyczką, specjalistką do spraw żywienia Agnieszką Piskałą-Topczewską
się ten artykuł?