Przejdź do treści

7 produktów, które źle przechowujesz. Sprawdź, jakie błędy popełniasz

Produkty, które źle przechowujesz / unsplash
Produkty, które źle przechowujesz / unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Przechowywanie żywności to wiedza tak podstawowa, a jednocześnie tak niedostępna, że aż trudno uwierzyć, że tak mało specjalistów o tym głośno mówi” – pisze Zuzanna Wędołowska na swoim profilu @zuzia_i_szpinakozerca na Instagramie. Jak więc przechowywać produkty w naszej kuchni? Ekspertka wyjaśnia.

Przechowywanie produktów w kuchni

„Mam inżyniera z technologii żywienia człowieka, a nie wiedziałam, że cebula produkuje etylen, przez co może negatywnie wpływać na przechowywanie takich warzyw jak ziemniaki czy kapusta” – pisze Zuzanna Wędołowska na swoim profilu na Instagramie, dodając, że do niedawna nie wiedziała np. też tego, że najwyższa półka w lodówce to ta najcieplejsza.

„Nie wstydźcie się zatem, jeśli popełniacie te błędy. Nie ma w tym nic zaskakującego. Ale jest coś, co możemy zrobić” – wyjaśnia ekspertka, podając kilka przykładów:

 1. Powoli wprowadzajmy zmiany w swojej kuchni, by popełniać jak najmniej błędów i zyskać na dobrym przechowywaniu żywności.
 2. Przekazujmy tę wiedzę dalej naszym dzieciom.

Dalej Zuzanna Wędołowska pisze o trzech podstawowych korzyściach płynących z prawidłowego przechowywania żywności:

 1. Żywność jest bezpieczna (dotyczy szczególnie produktów odzwierzęcych, surowych, wymagających obróbki termicznej).
 2. Mniej jedzenia się psuje, a co za tym idzie marnujemy mniej i wydajemy na nie mniej pieniędzy.
 3. Jedzenie jest po prostu smaczniejsze! To czasami tylko, a czasami aż tyle. Szczególnie w kontekście dzieci, które właśnie smakiem warzyw i owoców najłatwiej skusić do konsumpcji.
Zasada FIFO w twojej lodówce / istock

Produkty, które źle przechowujemy

Zastanawiasz się, czy produkty spożywcze w twojej kuchni są przechowywane w odpowiedni sposób? Zuzanna Wędołowska podaje 7 przykładów sytuacji, w których najczęściej popełniamy błędy.

 1. Pomidory w lodówce
  „Zbiór pomidorów na cele handlowe odbywa się, zanim osiągną one całkowitą dojrzałość. Jeśli umieścimy je w lodówce, jest duża szansa, że nie rozwiną pełni aromatu i słodkości oraz staną się mączyste. Do momentu osiągnięcia dojrzałości, przechowuj pomidory na blacie, w koszyku lub papierowej torbie” – wyjaśnia ekspertka.
 2. Ziemniaki z cebulą
  „Choć ziemniaki dobrze smakują z cebulką, to niekoniecznie lubią być obok siebie przechowywane. Cebula emituje etylen (hormon roślinny odpowiedzialny za dojrzewanie owoców), który powoduje kiełkowanie ziemniaków. Żeby temu zapobiec, lepiej je trzymać z dala od siebie” – pisze Zuzanna Wędołowska.
 3. Truskawki na blacie
  „Truskawki nie dojrzewają po zbiorze, więc podczas przechowywania już tylko tracą na jakości i smaku. Oczywiście, najlepsza są truskawki jedzone prosto z krzaczka, ale jeśli chcemy je przechowywać na dłużej, to najlepiej trzymać je w lodówce. Nieumyte truskawki umieść w zamykanym pojemniku przykryte kawałkiem ręcznika papierowego, który będzie chłonął wodę. Dzięki temu truskawki nie będą pleśnieć” – wyjaśnia dietetyczka.
 4. Surowe mięso na najwyższej półce w lodówce
  „Mięso, jak i inne produkty, które szybko się psują, powinny być przechowywane na dolnej półce w lodówce, gdzie panuje najniższa temperatura. Umieszczone na wyższych półkach będą się psuły szybciej. Surowe mięso zawsze trzymaj w zamykanym pojemniku. Dzięki temu zabezpieczysz przed potencjalnym kontaktem z bakteriami sąsiadujące produkty gotowe do spożycia” – dodaje Zuzanna Wędołowska.
 5. Ryż i kasze w otwartych opakowaniach
  „Takie przechowywanie przyspiesza proces utlenienia się tłuszczów, szczególnie w kaszach i brązowym ryżu. Do tego jest większe prawdopodobieństwo, że przechowując je w ten sposób, przed nami dobiorą się do nich insekty. Przechowuj kasze i ryż w zamkniętych pojemnikach, w suchym i chłodnym miejscu” – wyjaśnia dietetyczka.
 6. Jabłka razem z kalafiorem, kapustą czy brukselką
  „Jabłka, szczególnie te dojrzałe i obite, produkują bardzo dużo etylenu. Warzywa liściaste i kapustne w jego obecności żółkną i psują się szybciej. Jeśli chcesz przechowywać jabłka w lodówce, trzymaj je w woreczku foliowym, w oddaleniu od warzyw wrażliwych na etylen” – pisze ekspertka.
 7. Orzechy i nasiona w szafce
  „Orzechy i nasiona (słonecznik, pestki dyni) zachowają więcej wartości odżywczych i będą dłużej świeższe, gdy będą przechowywane w lodówce. Najlepiej umieścić je w szklanym słoiczku na drzwiach lodówki. Podobnie możesz zrobić z prażonymi nasionami po ich ostudzeniu” – dodaje dietetyczka.

„Wyeliminowanie kilku błędów może znacząco poprawić świeżość produktów i sprawić, że będziemy mniej wyrzucać (jedzenia i pieniędzy)” – podsumowuje Zuzanna Wędołowska.

Zuzanna Wędołowska – kim jest?

Zuzanna Wędołowska jest dietetyczką i psycholożką, mamą Szpinakożercy, specjalistką od żywienia dzieci na każdym etapie życia. „Chcę pokazać ci, że również twoje dziecko może zostać prawdziwym małym smakoszem, a wasze wspólne posiłki mogą stać się najmilszym elementem każdego dnia” – pisze ekspertka na swoim blogu szpinakrobibleee.pl.

Zuzanna Wędołowska jest też aktywna w mediach społecznościowych. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 51 tysięcy osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: