4 powody, dla których warto jeść błonnik. Chodzi nie tylko o zaparcia
Wielu ludzi stosuje nieprawidłową dietę, w której mnóstwo jest różnego rodzaju tłuszczów, węglowodanów, a przede wszystkim cukru. Może warto wprowadzić do swojego codziennego menu trochę błonnika?
Powszechnie wiadomo, że błonnik usuwa złogi z jelit i poprawia funkcjonowanie układu trawiennego. W dobie dużej zachorowalności na choroby serca błonnik może okazać się również środkiem zapobiegliwym przed tego typu dolegliwościami. Niestety wielu ludzi nie przyjmuje dziennie tyle błonnika, ile powinno. A przecież nie jest to takie trudne.
Gdzie szukać błonnika?
Błonnik rozpuszczalny, czyli obniżający cholesterol, znaleźć można w takich produktach jak:
- owies,
- groszek,
- fasola,
- marchew,
- jabłka,
- owoce cytrusowe,
- jęczmień.
Natomiast błonnik nierozpuszczalny, czyli poprawiający funkcjonowanie jelit, odnajdziemy w:
- mące pełnoziarnistej,
- orzechach,
- fasoli,
- otrębach pszennych,
- kalafiorze,
- ziemniakach.
Zalety codziennego spożywania błonnika
- Błonnik jest dobry dla jelit i trawienia
Prebiotyki zawarte w błonniku pomagają w rozwoju przyjaznych dla jelit bakterii. Dodatkowo zwiększają wchłanianie wapnia. Dzięki temu układ pokarmowy działa o wiele sprawniej i bardziej dokładnie. Trawienie zostaje spowolnione, co zapewnia poczucie większej sytości na dłuższy czas. Kał zwiększa objętość a pokarm ma lepszą drogę przez żołądek i jelita. Unika się wówczas zaparć i nieprzyjemnych spięć brzucha.
Jeśli chcesz poprawić funkcjonowanie swojego układu pokarmowego lub masz problem z zaparciami, jedz więcej bananów, porów, czosnku, szparagów, fasoli i jęczmienia.
- Pomoc w odchudzaniu
Dzięki jedzeniu błonnika, odczuwasz większą sytość. Unikasz podjadania małych przekąsek i ciągłego dopełniania żołądka. Błonnik jest również mniej energochłonny, więc przy jego trawieniu zużywa się mniej kalorii. Naukowcy ustalili, że spożywanie błonnika, niezależnie od innych pokarmów i składników, pomaga w utracie wagi u osób z otyłością. W dodatku ochrania masę ciała dzięki poprawieniu funkcjonowania okrężnicy.
- Lekarstwo na serce
Niejednokrotnie badania wykazały, że błonnik obniża poziom złego cholesterolu, ciśnienie krwi oraz ryzyko choroby wieńcowej, miażdżycy i innych chorób serca. W badaniu, które opublikowano na łamach European Journal of Clinical Nutrition w maju 2012 r., stwierdzono, że 10 gramów błonnika przyjmowanego codziennie, wiąże się z 15-procentowym obniżeniem się ryzyka śmierci z powodu choroby wieńcowej.
- Zmniejszone ryzyko cukrzycy
Cukrzyca typu 2 często wiąże się dużą nadwagą. Dzięki temu, że błonnik pomaga przy odchudzaniu, może również zmniejszać ryzyko zachorowania na cukrzycę. Błonnik reguluje poziom cukru i insuliny, więc ciało ma większą kontrolę nad zbyt dużym wykorzystywaniem energii. Nawet jeśli chorujesz na cukrzycę, warto do swojej diety włączyć błonnik, który będzie wspomagał leczenie.
Źródło: livestrong
Polecamy
„Slavic girl diet” święci triumfy za oceanem. Amerykanki uwierzyły, że piękno i zdrowie da im popularna w Polsce kasza
Czy regeneracja trzustki jest możliwa? Co wspomoże pracę tego organu?
Kiedy konieczna jest cholecystektomia? Jak przygotować się do zabiegu?
Insulina to hormon trzustkowy. Jaka jest jej rola w organizmie?
się ten artykuł?