Przejdź do treści

Znana sieć sklepów wycofuje rodzynki. Mogą być zanieczyszczone groźną dla zdrowia toksyną

Sieć sklepów Żabka wycofała z obrotu rodzynki sułtańskie / istock
Sieć sklepów Żabka wycofała z obrotu rodzynki sułtańskie / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sieć sklepów Żabka wycofuje produkt firmy Bakalland. Mowa o rodzynkach sułtańskich. Powodem jest wykrycie w jednej z partii zanieczyszczenia toksyną. „Produkt może być niebezpieczny dla zdrowia konsumenta” – czytamy w oświadczeniu. Sprawdź, czy nie masz go w domu!

Wycofanie rodzynek sułtańskich

Sieć sklepów Żabka poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży produktu: rodzynki sułtańskie (opakowanie 100 gramów), którego producentem jest firma Bakalland Sp. z o.o. W porozumieniu z dostawcą podjęto decyzję o wycofaniu ze sprzedaży towaru z terminem przydatności: 01.2024 i numerem partii 0002366968.

„Apelujemy do wszystkich klientów o niespożywanie i wyrzucenie lub zwrócenie zakupionego towaru. Produkt może być niebezpieczny dla zdrowia konsumenta. Zwrotu należy dokonać w sklepie Żabka, w którym dokonano zakupu, a za przyniesiony produkt otrzymają państwo zwrot pieniędzy w kwocie ceny zakupu” – czytamy w oświadczeniu sieci sklepów Żabka.

Powodem wycofania ze sprzedaży jest możliwe zanieczyszczenie ochratoksyną A.

Ochratoksyna A – czym jest?

Ochratoksyna A jest to mikotoksyna naturalnie wytwarzana przez grzyby z rodzaju Aspergillus (np. A. ochraceus, A. carbonarius) i Penicillium (np. P. verrucosum) i obecna jako zanieczyszczenie w żywności. Jej obecność jest stwierdzana w różnych produktach spożywczych, w tym w zbożach, konserwach mięsnych, świeżych i suszonych owocach oraz serach.

Jak czytamy na oficjalnej stronie gov.pl, dostępne dane mogą sugerować, choć niejednoznacznie, że ochratoksyna A (OTA) działa genotoksycznie poprzez bezpośrednie uszkodzenie DNA. Eksperci potwierdzili, że substancja ta może działać rakotwórczo na nerki. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: