Zapotrzebowanie na białko – ile białka dziennie spożywać?
Białko to budulec każdej z komórek. Jest to około 20 proc. twojej masy całkowitej. Osoby, które koncentrują się na budowaniu formy, często sięgają właśnie po produkty z dużą ilością białka – pomagają one w budowaniu masy. Gdy intensywnie trenujesz, białka, które znajdują się w twoich mięśniach uszkadzają się, a więc spożywanie dużych ilości protein pomaga w ich rozbudowaniu oraz odbudowaniu. Należy wiedzieć również o tym, że zapotrzebowanie na białko w diecie zależy od bardzo wielu czynników. Ile białka dziennie spożywać? A ile białka przy redukcji i na masę?
- Białko na odchudzanie – czy jest skuteczne?
- Zapotrzebowanie na białko a odchudzanie
- Dzienne zapotrzebowanie na białko – od czego zależy?
- Ile białka dziennie powinieneś przyjmować? Ile gram białka na kg?
- Ile białka na redukcji warto jeść?
- Ile białka dziennie przy ćwiczeniach?
- Zapotrzebowanie na białko a spożywanie go w nadmiernych ilościach
Białko na odchudzanie – czy jest skuteczne?
Dieta człowieka składa się z trzech najważniejszych składników. Są nimi: węglowodany, białka oraz tłuszcze. Zadaniem węglowodanów i tłuszczów jest dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości energii. Natomiast podstawowym zadaniem białka jest budowanie tkanki mięśniowej oraz jej regeneracja. Z tego względu białko w bardzo dużym stopniu może wspomagać odchudzanie.
Węglowodany są najprostsze do przyswojenia. Znajdziesz je między innymi w pieczywie, kaszach, ryżu i owocach. Najwięcej kalorii jest natomiast w tłuszczach. Ich trawienie trwa najdłużej. Jeżeli spożywasz zbyt duże ilości tłuszczów, to bardzo łatwo jest przytyć.
Musisz wiedzieć o tym, że białko jest najbardziej wymagające, jeżeli chodzi o proces trawienia. Jego przetworzenie przez organizm jest związane z bardzo dużymi wydatkami energetycznymi. Jeżeli jesz duże ilości łatwo przyswajalnych węglowodanów, to organizm może je szybko zamienić w tłuszcz. Natomiast przy białkach powstaje deficyt kaloryczny, co wspomaga odchudzanie. Białka nie da się zjeść „na zapas”. Spożywanie białka wiąże się z wysokim poziomem termogenezy poposiłkowej.
Czym jest termogeneza poposiłkowa? W praktyce oznacza to, że po zjedzeniu produktu białkowego, twój organizm spala o wiele więcej kalorii. Termogeneza poposiłkowa to taka ilość energii, jakiej organizm potrzebuje do strawienia i przyswojenia pokarmu. W czasie termogenezy posiłkowej możesz odczuwać ciepło. W największym stopniu odpowiadają za to właśnie białka. Po zjedzeniu posiłku bogatego w węglowodany możesz czuć co najwyżej senność i błogość. Białko sprawia, że masz więcej energii.
Jeżeli chcesz schudnąć, to powinieneś zwiększyć ilość białka w diecie i jednocześnie zmniejszyć ilość spożywanych węglowodanów. Spożywanie białka hamuje napady głodu, co też sprzyja odchudzaniu.
Zapotrzebowanie na białko a odchudzanie
Wszystko to potwierdza jedno badanie naukowe. Uczestniczkami tego badania były kobiety z nadwagą. Wszystkie miały taką samą podaż energetyczną. Kobiety rozdzielono na dwie grupy. Pierwszej grupie 50 gramów białka serwatkowego dziennie. Natomiast kobiety z drugiej grupy otrzymywały taką samą ilość węglowodanów. Jaki był wynik tego badania naukowego? Okazało się, że u osób, które spożywały białko, zaobserwowano o wiele większy spadek masy.
Dzienne zapotrzebowanie na białko – od czego zależy?
Jest tutaj bardzo wiele czynników, które warto uwzględnić. Możemy wśród nich wymienić między innymi: ogólny stan energetyczny organizmu, kondycję zdrowotną, ciążę, karmienie, wiek, masę ciała, czy aktywność fizyczną. Przykładowo osoby w okresie rekonwalescencji powinny przyjmować większe ilości białka niż zazwyczaj, ponieważ pomaga ono w regeneracji mięśni i całego organizmu.
Ile białka dziennie powinieneś przyjmować? Ile gram białka na kg?
Zapotrzebowanie na białko jest zależne przede wszystkim od poziomu twojej aktywności fizycznej na co dzień. Zgodnie z ustaleniami ISSN wyższe spożycie białka jest zalecane przy deficycie energetycznym. To właśnie w takim stanie znajduje się twoje ciało, gdy się odchudzasz. Przeciętne zalecane spożycie białka to od 1,8 g do 2,2 g na kilogram masy ciała. Im mniejsza aktywność fizyczna, tym mniej białka dziennie powinieneś spożywać. Te ilości będą zupełnie inaczej wyglądały u osób na redukcji i u tych, które chcą zbudować masę mięśniową.
Ile białka na redukcji warto jeść?
Ilość białka jest w dużej mierze zależna od tego, czy jesteś osobą aktywną fizycznie i w jakim stopniu. Jeżeli zależy ci na zredukowaniu ilości tkanki tłuszczowej, to zalecamy spożywanie 1,2-1,6 gramów białka na kg masy ciała. Natomiast jeżeli regularnie uprawiasz sport, to bardziej odpowiednia dla ciebie będzie ilość 1,6-2,4 gram białka na kilogram masy ciała.
Ile białka dziennie przy ćwiczeniach?
W tym miejscy warto powołać się na rekomendację Międzynarodowego Towarzystwa Żywienia w Sporcie [ISSN 2018]. Mówi ono o tym, że powinno się spożywać 2,5-3,3 gram białka na kilogram masy ciała. Warto jednak pamiętać o tym, że takie ilości są zalecane wyłącznie dla osób, które regularnie i intensywnie trenują.
Zapotrzebowanie na białko a spożywanie go w nadmiernych ilościach
Jedzenie zbyt dużych ilości białka nie zostanie przekształcone w masę budulcową. Nie zaszkodzi twojemu organizmowi, ale też nie przyniesie większych korzyści. Potwierdza to badanie naukowe opublikowane w International Society of Sports Nutrition w 2014 roku. Okazało się w nim, że spożywanie podwójnych ilości białka nie przyniosło żadnych rezultatów treningowych.
Bibliografia:
- https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/1550-2783-11-19
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28642676
- https://www.researchgate.net/publication/322973405_Effects_of_High_vs_Low_Protein_Intake_on_Body_Composition_and_Maximal_Strength_in_Aspiring_Female_Physique_Athletes_Engaging_in_an_8-Week_Resistance_Training_Program
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21798863
- Kerksick ChM., Wilborn CD., Roberts MD., Smith–Ryan A., Kleiner SM., Jäger R., Collins R., Cooke M., Davis JN., Galvan E., Greenwood M., Lowery LM., Wildman R., Antonio J., Kreider RB.: ISSN exercise & sports nutrition review update: research & recommendations. J Int Soc Sports Nutr., 2018;15(1):38. (ISSN 2018)
Polecamy
Jak catering dietetyczny może ułatwić życie osobom z wykluczeniami pokarmowymi i alergiami? Sprawdźmy!
„The Lancet”: Już dwa plasterki szynki dziennie mogą znacząco zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
Dieta dla dziecka. Co powinno znaleźć się w diecie maluchów?
się ten artykuł?