Przejdź do treści

Demencja dotyczy tylko seniorów? Zadbaj o swój mózg już teraz. Sprawdź, co radzi lekarka Magdalena Jutrzenka

seniorzy siedzą na ławce
zdjęcie: iStockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jeśli jesteś młodą kobietą, to pewnie o demencji nie myślisz. W końcu kojarzy nam się ona z osobami starszymi. Jednak o mózg należy dbać przez całe życie. To centrum dowodzenia i zarządzania naszym organizmem. Wiek jest największym czynnikiem ryzyka w przypadku demencji, ale są rzeczy, które wszyscy możemy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko chorób mózgu. To przede wszystkim zdrowe odżywianie i utrzymanie aktywności ciała i umysłu.

Magdalena Jutrzenka, znana również jako Lekarka na roślinach, jest rezydentką pediatrii i entuzjastką diety roślinnej. Na swoim profilu na Instagramie zajęła się tematem wpływu diety na demencję. Jak się okazuje, ma ona ogromne znaczenie, a Światowa Organizacja Zdrowia przypomina: o profilaktyce należy pamiętać przez całe życie. Zatem, co powinnyśmy wiedzieć, aby ustrzec się przed chorobą wieku starczego?

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

@who wydało nowy przewodnik profilaktyki demencji, z którym warto się zapoznać chociażby dlatego, że już dzisiaj otępienie dotyczy globalnie niemal 50 mln osób, a szacuje się, że liczba ta może się POTROIĆ do 2050 roku. Wg raportu komisji Komisji The Lancet ds. Demencji z 2017 roku jednej trzeciej przypadków chorób otępiennych jesteśmy w stanie przeciwdziałać poprzez zmianę stylu życia, czyli między innymi dietę i aktywność fizyczną. Jak podpowiada WHO – co jest dobre dla serca, dobre jest i dla mózgu. Czynniki ryzyka demencji to m.in. wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie tętnicze, cukrzyca, nadwaga, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, izolacja społeczna, problemy z słuchem, depresja. Światowa Organizacja Zdrowia w swoim przewodniku, jako profilaktykę demencji rekomenduje dietę śródziemnomorską bazującą na warzywach, owocach, warzywach strączkowych, orzechach, produktach pełnoziarnistych, a więc dietę zbliżoną do roślinnej z ograniczeniem produktów odzwierzęcych do minimum.Nowe rekomendacje zakładają: ?spożywanie co najmniej 400 g warzyw i owoców dziennie. ?zwracają uwagę na znacznie ograniczenia cukru dodanego w diecie do 10%dziennego zapotrzebowania na energię. Przy diecie o wartości energetycznej 2000 kalorii oznacza to nie więcej niż 10-12 łyżeczek cukru. WHO podkreśla jednak, że przy ograniczeniu cukru dodanego do 5% możemy czerpać dodatkowe korzyści zdrowotne. Czyli 5-6 łyżeczek cukru dziennie to najbardziej dopuszczalna ilość, jaką powinniśmy spożywać.Raport przypomina, że przetworzone produkty określane jako niesłodzone, jak soki są również źródłem tzw.cukru dodanego. Ponadto wiele produktów słodzonych jest syropami, miodem, sokami z owoców – to również jest cukier dodany. ?Energia ze spożywanych tłuszczów powinna być ograniczona do 30%dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Ważne, aby przeważały tłuszcze nienasycone (głównie pochodzenia roślinnego) nad nasyconymi oraz tłuszczami trans (pochodzenia zwierzęcego, ale też z oleju kokosowego czy palmowego, które są składnikiem wielu produktów przetworzonych). ???Ciąg dalszy w komentarzu???

Post udostępniony przez Magdalena Jutrzenka (@lekarka_na_roslinach)

Demencja

Demencja to jeden z głównych problemów zdrowia psychicznego w wieku starczym. Polega na spadku wydolności czynności poznawczych: słabszym poznawaniu i rozumieniu otoczenia, i obniżeniu sprawności umysłowej. Tym zmianom mogą towarzyszyć również dolegliwości psychiczne i emocjonalne, takie jak: depresja, agresja, pobudzenia i apatia.

U chorego stopniowo pojawiają się problemy z funkcjami pamięci, liczeniem, mówieniem oraz wyrażaniem emocji. W początkowym stadium choroby objawy są prawie niedostrzegalne i rozpoczynają się od pojedynczych epizodów zapominania, dezorientacji czy postrzegania czasu. Niestety nasilają się one z wiekiem, a leczenie opiera się jedynie na minimalizowaniu skutków ubocznych. Wraz z rozwojem demencji dochodzi do jej przekształcenia w chorobę Alzheimera.

Czynniki ryzyka demencji to m.in. wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie tętnicze, cukrzyca, nadwaga, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, izolacja społeczna, problemy z słuchem, depresja.

pisze dietetyczka Magdalena Jutrzenka

Demencja a dieta

Z badań wynika, że dieta ma ogromne znaczenie dla rozwoju oraz zachowania do późnej starości dobrej kondycji szarych komórek. Światowa Organizacja Zdrowia jako profilaktykę demencji rekomenduje dietę śródziemnomorską bazującą na warzywach, owocach, warzywach strączkowych, orzechach, produktach pełnoziarnistych, a więc dietę zbliżoną do roślinnej z ograniczeniem produktów odzwierzęcych do minimum. Co postulują nowe rekomendacje?

- spożywanie co najmniej 400 g warzyw i owoców dziennie,
- ograniczenia cukru dodanego w diecie do 10 proc. dziennego zapotrzebowania na energię. Przy diecie o wartości energetycznej 2000 kalorii oznacza to nie więcej niż 10-12 łyżeczek cukru. WHO podkreśla jednak, że przy ograniczeniu cukru dodanego do 5 proc. możemy czerpać dodatkowe korzyści zdrowotne. Czyli 5-6 łyżeczek cukru dziennie to najbardziej dopuszczalna ilość, jaką powinniśmy spożywać. Raport przypomina, że przetworzone produkty określane jako niesłodzone czyli m.in. soki są również źródłem tzw. cukru dodanego. Ponadto wiele produktów słodzonych jest syropami, miodem, sokami z owoców – to również jest cukier dodany,
- energia ze spożywanych tłuszczów powinna być ograniczona do 30 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Ważne, aby przeważały tłuszcze nienasycone (głównie pochodzenia roślinnego) nad nasyconymi oraz tłuszczami trans (pochodzenia zwierzęcego, ale też z oleju kokosowego czy palmowego, które są składnikiem wielu produktów przetworzonych)
- ograniczenie spożycia soli do 5 g/dzień ( ok. łyżeczka) - zaleca się sól jodowaną.

napisała Lekarka na roślinach

Demografia podpowiada nam, że obecność seniorów w społeczeństwie będzie się tylko zwiększać. Działania na rzecz osób starszych będą dotyczyć coraz większej liczby osób, którzy będą mieli starzejących się bliskich. Pamiętaj więc o diecie, zadbaj o siebie i bliskich. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.