Uwielbiasz mięso z kurczaka? Zobacz, jak sprawdzić, czy jest świeże
Zdarzyło ci się kiedyś kupić kurczaka i zostawić w lodówce, zapominając o nim? Każdemu czasem się to przytrafia, jednak należy wówczas zachować szczególną ostrożność. Zanim przygotujemy posiłek, powinnyśmy sprawdzić, czy mięso jest jeszcze dobre. Na co zwrócić uwagę?
Czy twój kurczak się zepsuł?
Jeśli nie jesteś pewna, czy mięso z kurczaka nadal jest dobre, sprawdź te trzy rzeczy:
- Jaki kolor ma kurczak? Świeże mięso posiada kolor różowy, a później zaczyna blaknąć, przybierając kolor szarawy. Jeśli twój kurczak jest całkiem szary, musisz go wyrzucić.
- Czasem najszybciej stan kurczaka rozpoznasz po zapachu, już w momencie otwierania lodówki. Zepsuty kurczak dosłownie śmierdzi zgnilizną, jednak nawet wówczas, kiedy czujesz delikatny kwaskowy zapach, nie powinnaś już przyrządzać z niego obiadu.
- Weź w ręce kurczaka i poczuj jego konsystencję. Świeże mięso ma naturalną błonkę na zewnątrz, stary kurczak już raczej nie będzie jej posiadał.
Nie próbuj ratować zepsutego mięsa, ponieważ możesz narazić siebie, jak i swoich bliskich na silne zatrucie pokarmowe. Jeśli nie jesteś pewna czy jest ono świeże, czy też nie, najlepiej będzie, jak je wyrzucisz.
Ile trzymać w lodówce ugotowanego kurczaka?
Jeśli był przygotowany w odpowiedni sposób, możesz go trzymać i do czterech dni. A jeśli wiesz, że nie sięgniesz po niego w tym czasie, to po prostu go zamroź i spożyj w przeciągu trzech miesięcy. Możesz go później rozmrozić, pozostawiając w lodówce na noc. Surowe mięso z kurczaka może być przechowywane w lodówce do dwóch dni, ale tylko w lodówce! Nigdy nie zostawiaj go w jakimś ciepłym miejscu, ponieważ przyczyni się to do rozwoju groźnych bakterii. Przechowywany w zamrażarce, może tam być do 12 miesięcy.
Najlepszą radą na brak zatrucia spowodowanego złym przechowywaniem kurczaka czy zbyt długim zwlekaniem z jego obróbką, jest po prostu jego wyrzucenie. Ktoś by powiedział, że jedzenia się nie marnuje, ale jeśli mięso zostało źle potraktowane, to już zostało zmarnowane.
Źródło: EatThis
Polecamy
Domagają się nowelizacji „rozporządzenia sklepikowego”. Aktywiści: ponad 17 proc. uczniów dyskryminowanych z uwagi na dietę
Wyrzuć czarne akcesoria kuchenne. Zawierają alarmujące ilości środków toksycznych… ze starych telewizorów
Jakie napoje i jedzenie do szkoły warto przygotować dla dziecka?
GIS wykrył Salmonellę w partii mięsa. Ryzyko zatrucia pokarmowego
się ten artykuł?