Przejdź do treści

Sok grejpfrutowy osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia farmaceutka

Kobieta z grejpfrutem
Sok grejpfrutowy osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia farmaceutka/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ile razy słyszałaś, żeby nie pić soku grejpfrutowego, biorąc tabletki antykoncepcyjne? Jak tłumaczy na swoim profilu na Instagramie „Będąc młodym farmaceutom” Anna Wyrwas, jest to mit. Co więc się dzieje, kiedy występuje takie połączenie? Farmaceutka wyjaśnia.

W sieci często powiela się mit, że sok grejpfrutowy osłabia działanie leków. Prawda jest jednak całkiem odwrotna. Takie połączenie może powodować większe stężenie we krwi substancji zawartych w tabletkach.

Sok grejpfrutowy w połączeniu z tabletkami antykoncepcyjnymi (m.in. zawierającymi etynyloestradiol) może zwiększać działanie leku, ale go nie osłabi. Może za to zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych tabletek antykoncepcyjnych, a najbardziej się boimy zakrzepicy – tłumaczy Wyrwas.

Dlaczego tak się dzieje? Sok z grejpfrutów zawiera flawonoidy i furanokumaryny, które wchodzą w silne interakcje z wieloma lekami. Wspomniane związki są metabolizowane przez – znajdujące się w wątrobie i jelicie – izoenzymy cytochromu P450. Jeśli lek, który popijamy sokiem grejpfrutowym, również jest metabolizowany przez te same izoenzymy, to następuje zablokowanie ich. Izoenzymy wówczas zajmują się metabolizmem składników soku, a nie przemianą leku. Wówczas stężenie leku we krwi wzrasta. Stąd też sok grejpfrutowy i tabletki antykoncepcyjne nie są dobrym połączeniem.

Ekspertka zaznacza także, aby pamiętać, że żadnych leków nie należy popijać sokami. Tabletki najbezpieczniej jest popić wodą.

Będąc Młodym Farmaceutą

Teksty zainspirowane postami mgr Anny Wyrwas często pojawiają się na naszym portalu. I nic dziwnego. Informacje publikowane na profilu „Będąc młodym farmaceutą” w jasny sposób wyjaśniają wiele zagadnień dotyczących farmacji. Tak było np. gdy popularny lek stosowany na tarczycę zmienił swój skład albo, gdy farmaceutka wyjaśniała, że stosowanie metforminy może powodować niedobór witaminy B12. Na podstawie wpisu farmaceutki pisałyśmy także o tym, że nie wszystkie tabletki należy dzielić na pół oraz że przy spożywaniu lewotyroksyny należy uważać na nabiał.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Będąc Młodym Farmaceutą (@mlodyfarmaceuta)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.