Przejdź do treści

Sklepy muszą wycofywać produkty. Oba są groźne m.in. dla kobiet w ciąży

Sklepy wycofują produkty. Jeden z nich groźny dla kobiet w ciąży
Sklepy wycofują produkty. Jeden z nich groźny dla kobiet w ciąży / Źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sklepowych półek dwóch produktów. Pierwszym z nich są wafle kukurydziane, w których wykryto pestycyd o toksycznym wpływie na ludzki płód. Drugim hamburgery wieprzowe zanieczyszczone bakterią szczególnie groźną dla kobiet w ciąży.

Popularna przekąska groźna dla kobiet w ciąży

Wafle to popularne i chętnie kupowane przekąski, stanowiące zdrowszą alternatywę dla chipsów. Warto jednak sprawdzić domowe zapasy i zachować ostrożność podczas zakupów, ponieważ zgodnie z najnowszym komunikatem Głównego Inspektoratu Sanitarnego w niektórych partiach wafli kukurydzianych (dostępnych m.in. w sieci sklepów Biedronka) wykryto toksyczną substancję i podjęto decyzję o ich wycofaniu.

Z obrotu zostaną wycofane partie wafli kukurydzianych ze względu na zastosowanie w ich produkcji składnika, w którym stwierdzono śladową obecność niedozwolonego środka ochrony roślin – chlorpiryfosu.

Europejski Urząd ds. bezpieczeństwa żywności klasyfikuje tę substancję do kat. 1B, czyli mogącej mieć toksyczny wpływ na procesy rozwojowe ludzkiego płodu.

Wafle kukurydziane wycofane ze sklepów

Wycofane zostały następujące partie:

Solone Wafle Kukurydziane, 105g

  • data minimalnej trwałości/nr partii: 2023-12-15, 2023-12-17
  • nr kodu kreskowego: EAN: 5900125001836
  • producent: Good Food Products Sp. z o.o.

Solone Wafle Kukurydziane, 35g

  • data minimalnej trwałości/nr partii: 2023-12-16
  • nr kodu kreskowego: EAN: 5900125005643
  • producent: Good Food Products Sp. z o.o.

Z tego samego powodu firma Jeronimo Martins Polska S.A., do której należy sieć sklepów Biedronka, wycofuje partie wafli kukurydzianych w dwóch smakach sprzedawanych pod marką własną Pano. Sieć umożliwia zwrot produktów do sklepu.

Mowa o waflach z następujących partii:

Pano Wafle Cienkie Kukurydziane z kaszą jaglaną i pieprzem, 105g

  • data minimalnej trwałości/nr partii: 2023-12-16
  • nr kodu kreskowego: EAN: 5900125008750
  • producent: Jeronimo Martins Polska S.A.

Pano Wafle Cienkie Kukurydziane z solą morską, 105g

  • data minimalnej trwałości/nr partii: 2023-12-16
  • nr kodu kreskowego: EAN: 5900125008743
  • producent: Jeronimo Martins Polska S.A.

GIS ostrzega, że nie należy spożywać wyżej wymienionych partii produktów.

 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Chloropiryfos – czym jest?

Chloropiryfos to substancja należąca do grupy pestycydów, która w sprzedaży jest już dostępna od niemal 60 lat. Jej główne zastosowanie to ochrona plonów przed szkodnikami. I choć to substancja bardzo skuteczna, to istnieją dowody naukowe mówiące o tym, że może być ona toksyczna.

Dlatego od 2016 r. Komisja Europejska wprowadziła ograniczenia dotyczące używania środków ochrony roślin zawierających w swoim składzie chloropiryfos. A w 2020 r. całkowicie zakazała ich stosowania. W  żywności, a co za tym idzie w niektórych produktach w sklepach, mogą się jednak jeszcze znajdować pozostałości tej substancji. Ale, co istotne, nie mogą one przekraczać dopuszczonego maksymalnego poziomu.

Hamburgery wieprzowe wycofane z powodu bakterii

Główny Inspektorat Sanitarny wydał także ostrzeżenie przed jedną partią hamburgerów wieprzowych. W mięsie wykryto groźną dla zdrowia bakterię – Listeria monocytogenes.

Wycofana partia:

Hamburger wieprzowy, 260g

  • termin przydatności do spożycia: 2023-05-26
  • nr partii: 251/IV
  • producent: Konspol Holding Sp. z o.o.

„Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą” – napisano w komunikacie.

Jak czytamy, producent podjął pełną współpracę z organami Inspekcji Weterynaryjnej w celu zidentyfikowania źródła zagrożenia i wycofania wyrobu z rynku.

„Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktu objętego komunikatem, należy skontaktować się z lekarzem” – informuje GIS.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
 

Listerioza – co to za choroba?

Listerioza to choroba bakteryjna, którą można zarazić się, spożywając zanieczyszczony pokarm – najczęściej niepasteryzowanych produktów mlecznych, w szczególności serów pleśniowych, camembert, żółtych tartych oraz brie, niedokładnie umytych owoców i warzyw, surowego mięsa, owoców morza, ryb.

W większości przypadków listerioza przebiega bezobjawowo – dzieje się tak zazwyczaj u osób z prawidłowo wykształconą odpornością. Choroba może jednak objawiać się gorączką, dreszczami, bólami mięśniowymi oraz niespecyficznymi objawami ze strony przewodu pokarmowego, które trwają od 1 dnia do 3 dni.

Listerioza stanowi szczególnie zagrożenie dla kobiet w ciąży i noworodków. Może przynieść ciężkie komplikacje mającemu się narodzić dziecku. U noworodka może wywołać zapalenie opon mózgowych (jeśli doszło do zakażenia w drogach rodnych kobiety), posocznicę, ciężkie zapalenie płuc, mikroropnie, ciężkie zaburzeniami oddychania oraz uszkodzenia centralnego układu nerwowego.

Lekiem z wyboru stosowanym w listeriozie jest antybiotyk podawany dożylnie. Czas kuracji wynosi zwykle od 3 do 8 tygodni.

Źródło: GIS

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?