Przejdź do treści

Ryzyko dla wegan. Czy restrykcyjne diety są szkodliwe?

Dziewczyna stoi na wadze
zdjęcie: iStockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Restrykcyjne diety nie są zdrowym sposobem odżywiania, nawet jeśli są skuteczne w krótkim czasie. Przeanalizowano długotrwały wpływ diety o niskiej podaży węglowodanów oraz diety wegańskiej na grupie około 25 tysięcy osób. Najbardziej narażone na negatywne skutki zdrowotne są osoby, które nie są otyłe, a stosują restrykcyjną dietę. Profesor Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi opowiada o zagrożeniach nieprawidłowego modelu odżywiania. 

Badania pokazują, że restrykcyjne diety, które są stosowane przez długi okres czasu, mogą być zagrożeniem dla zdrowia. Profesor Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wraz z grupą naukowców przeanalizowali raport badań National Health and Nutrition Examination Survey, w którym monitorowano grupę około 25 tysięcy osób pod względem spożywanych produktów. Skupiono się na osobach, które stosowały dietę o niskiej zawartości węglowodanów, około 200 gram na dobę. Wyniki pokazały, że taki model żywieniowy zwiększa śmiertelność o około 32 procent, a u osób mających nowotwór lub choroby sercowo-naczyniowe o 50 procent.

Nasze badanie z całą stanowczością potwierdziło, że wszelkie stosowanie tych diet powyżej 2-3 lat jest groźne dla zdrowia, a dodatkowe badania wskazały, że najbardziej narażone były osoby bez otyłości - czyli te, które de facto takiej diety nie potrzebują, oraz osoby w wieku podeszłym.

mówi prof. Maciej Banach dla PAP
stół świąteczny

Dieta wegańska

Naukowcy dowiedli również, że restrykcyjne ograniczenie białka jest również szkodliwe. Dieta wegańska to metoda odżywiania o wysokiej zawartości węglowodanów, a poprzez wykluczenie między innymi mięsa, jaj, produktów mlecznych, jest ona mocno ograniczona, jeśli chodzi o zawartość protein. Z badań trwających od 6 do 16 lat wynika, że taki rodzaj diety może zwiększyć ryzyko udaru mózgu, a także zgonu. Dodatkowo może dojść do niedoboru składników odżywczych, np. witaminy B12, której niedobór grozi groźnymi powikłaniami, np. zaburzeniami rozwoju dzieci.

Zdrowe odchudzanie

Dietetycy przekonują, że zdrowe odchudzanie powinno być oparte na zbilansowanej diecie, z uwzględnieniem ujemnego bilansu kalorycznego. Wszelkie ograniczenia grup produktów nawet jeśli są skuteczne, w perspektywie dłuższego czasu są szkodliwe dla zdrowia.

Jeśli chcesz schudnąć, przeczytaj więcej: Wskaźnik BMR przy odchudzaniu niezbędny

Wystarczy zachować zdrowy kompromis we wszystkim co stosujemy - stanowczo odradzamy diety restrykcyjne, ale na rzecz diet zbilansowanych, takich jak dieta śródziemnomorska czy dieta DASH, zalecanej przy nadciśnieniu. To diety, które ograniczają liczbę kalorii, ale nie eliminują ważnych dla zdrowia produktów.

powiedział prof. Maciej Banach dla PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.