Rozpoczynasz dzień filiżanką kawy? Dowiedz się, jak to wpływa na twój organizm
Kawa jest tym, po co większość z nas sięga tuż po wstaniu z łóżka, nierzadko na pusty żołądek. Czy taki zwyczaj jest dobry dla naszego zdrowia? A może zrobisz przysługę organizmowi, jeśli coś zjesz, zanim sięgniesz po kawę?
Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Prozdrowotne działanie kofeiny w niej zawartej jest powszechnie wykorzystywane w przemyśle farmakologicznym i kosmetycznym.
Udowodniono, że spożycie kawy może nas uchronić przed cukrzycą typu 2, Alzheimerem oraz chorobami serca.
Poza przyjemnością z codziennego rytuału parzenia, kawa przynosi nam bezpośrednio poprawę nastroju, funkcji mózgu, koncentracji, zmniejszenie uczucia zmęczenia oraz może być pomocna przy odchudzaniu. Czy ważne jest, kiedy sięgamy po ten zbawienny napój? Czy kawa pita na czczo może jednak zaszkodzić naszemu zdrowiu?
Jak kawa wpływa na kwas żołądkowy?
Badania pokazują, że goryczka kawy może stymulować produkcję kwasu żołądkowego. W związku z tym wiele osób uważa, że kawa podrażnia żołądek, a także zwiększa objawy zaburzeń jelit, powoduje zgagę, wrzody, nudności, refluks żołądkowy i niestrawność. Niektórzy sugerują, że picie małej czarnej na pusty żołądek jest szczególnie szkodliwe, ponieważ nie ma w nim innego pokarmu, który mógłby zapobiec uszkodzeniu błony śluzowej żołądka przez kwas. Badania nie wykazały jednak bezpośredniego związku między kawą a problemami trawiennymi – niezależnie od tego, czy pijesz ją na czczo, czy podczas posiłku.
Niestety, u niektórych osób występuje wyjątkowa drażliwość żołądka spowodowana piciem kawy, a część z nich regularnie doświadcza zgagi, wymiotów lub niestrawności. Warto jednak zaznaczyć, że częstotliwość i nasilenie tych objawów nie są zależne od tego, czy piją ją na pusty żołądek, czy nie.
Szkodliwość picia kawy na czczo to prawda czy mit?
Przede wszystkim ważne jest, by zwracać uwagę na reakcję naszego organizmu. Jeśli występują u ciebie problemy z trawieniem po wypici kawy na pusty żołądek, sprawdź, czy jeśli poczekasz z kawą do śniadania, twoje ciało zareaguje podobnie. Faktem jest, że kawa zwiększa produkcję kwasu żołądkowego, ale nie jest to powodem problemów trawiennych u większości ludzi. Dlatego też, jeśli twój organizm do tej pory nie protestował, możesz nadal bezpiecznie rozbudzać swoje ciało poranną kawą.
Nerwy a kofeina
Innym, często powtarzającym się argumentem przeciwko piciu kawy na czczo jest opinia, która mówi, że jest to bezpośrednio związane z podwyższeniem poziomu tzw. hormonu stresu. Tak potocznie nazywa się kortyzol – hormon wytwarzany przez nadnercza. Odpowiada on m.in. za regulację metabolizmu, ciśnienie czy poziom cukru we krwi. Trwale podwyższony poziom kortyzolu jest niebezpieczny i może prowadzić do rozlicznych zmian chorobowych, rozpoznanych jako zespół Cushinga.
Kortyzol naturalnie osiąga najwyższy poziom w czasie, gdy się budzisz, spada w ciągu dnia i ponownie osiąga szczyt we wczesnych fazach snu. Udowodniono, że kawa stymuluje produkcję kortyzolu. Dlatego niektórzy twierdzą, że picie „małej czarnej” z samego rana, gdy poziom kortyzolu jest już wysoki, może być niebezpieczne.
Produkcja kortyzolu w reakcji na kawę wydaje się być znacznie niższa wśród osób, które sięgają po nią regularnie, w niektórych przypadkach testy w ogóle nie wykazują takiej zależności. Co więcej, nawet jeśli nie pijesz kawy często, wzrost poziomu kortyzolu wydaje się być przejściowy. Nie należy więc wyciągać zbyt pochopnych wniosków, jakoby jednorazowy skok poziomu hormonu stresu miał spowodować długotrwałe komplikacje zdrowotne.
Kawa i jej ciemne strony
Kawa może wpływać na nas negatywnie. Znanym jest fakt, że zawarta w niej kofeina jest substancją dość mocno uzależniającą i nie powinno się tego bagatelizować. W niektórych przypadkach prowadzi do rozdrażnienia, niepokoju, nerwowości, zaburzeń rytmu serca, a nawet ataku paniki. U innych nadużywanie kawy przejawia się nasileniem migren, podwyższonym ciśnieniem krwi oraz spotęgowaniem skurczy mięśni. Dlatego eksperci zalecają, by ograniczyć spożycie kofeiny do około 400 mg dziennie, co równa się 4-5 filiżankom kawy.
Zanim sięgniesz po kolejną filiżankę kawy w ciągu dnia, spójrz na zegarek. Espresso doppio późnym popołudniem może pozbawić cię spokojnego i zdrowego snu w nocy. Pamiętaj, że działanie kofeiny może utrzymywać się w naszym organizmie nawet do 7 godzin.
Jeśli pijesz kawę „wiadrami”, a jesteś w ciąży, powinnaś zmienić swoje przyzwyczajenia. Kofeina przedostaje się przez łożysko, a jej działanie może być do 16 godzin dłuższe, niż u kobiet, które nie są w ciąży. Substancja wpływa zarówno na kobietę w ciąży, jak i na dziecko, dlatego ciężarne powinny ograniczyć spożycie kawy do 1-2 filiżanek dziennie. Warto podkreślić, że nie zauważono związku między siłą i częstotliwością tych objawów, w zależności od spożycia kawy na czczo lub po posiłku.
Jeśli do tej pory twoim porannym rytuałem była kawa przed śniadaniem i nic nie wskazuje na to, że wpływa to na twoje ciało negatywnie, rozkoszuj się tym dalej. Pomimo licznych mitów, nie wykazano jednoznacznie, że picie kawy na czczo jest szkodliwe. Najprawdopodobniej ma ona taki sam wpływ na twoje ciało bez względu na to, kiedy ją spożywasz.
Źródło: Healthline
Polecamy
Picie 3 kaw dziennie może wspierać zdrowie serca. Tak mówią wyniki dużego badania
Inspektorzy skontrolowali dostępne w sklepach kawy i herbaty. W składzie wykryli cement, pióra i plastik
Kawa w ciąży. Jaka ilość jest bezpieczna?
Kofeinę łatwo przedawkować. Naukowczyni obliczyła, ile filiżanek kawy to dawka śmiertelna
się ten artykuł?