Przejdź do treści

Paula Nagel: wielu trenerów personalnych, pasjonatów zdrowego żywienia czy pseudodietetyków chce za wszelką cenę zostać „gwiazdami social media”, nie bacząc na fakt, że promują nieprawdę

Paula Nagel / archiwum prywatne
Paula Nagel / archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Topinambur – przepis na danie ze słonecznika bulwiastego
Syropy z czarnego bzu, pigwy i aronii na przeziębienie. Zrób sobie naturalne antybiotyki
10 mitów na temat cholesterolu, w które nie powinnaś wierzyć
Przewodnik dla kawoszy: jak zrobić sobie drip?
Tofu wcale nie musi być nudne. Podkręcamy kultowy ser!

Od kilku miesięcy na Instagramie jak przysłowiowe „grzyby po deszczu” rosną, a raczej powstają, nowe konta dietetyczne. Ich twórcy obiecują, że to właśnie z ich pomocą dowiesz się, co jest najzdrowsze, a czego lepiej nie jeść. Oferują też plany żywieniowe. Nie zawsze jednak ktoś, kto sam nazywa się dietetykiem, ma do tego prawo. – Teraz dobre działania marketingowe są w stanie bardzo wiele zdziałać… – mówi Paula Nagel z Instytutu Żywności i Żywienia. 

Magdalena Bury: Wydaje mi się, że od niedawna w sieci panuje pełna samowolka. Ustalmy – kto w końcu może udzielać indywidualnych porad żywieniowych?

Paula Nagel, specjalistka ds. żywienia z Instytutu Żywności i Żywienia: Wraz z postępem nauki zwiększyła i zwiększa się wiedza naukowo-żywieniowa. Powstają nowe trendy w dietetyce, zmieniają się zalecenia dot. żywienia czy normy. Ogromne zainteresowanie zdrowym stylem życia, w tym aktywnością fizyczną, sprawiło więc, że pojawiło się wiele jednostek promujących zasady zdrowego stylu życia.

Zachowanie młodego ciała – sprawnego, zdrowego, niechorującego – to przecież cel większości z nas. Wszystko byłoby w porządku, gdyby porad tego, jak się prawidłowo odżywiać, udzielały osoby mające odpowiednie do tego kwalifikacje.

Social media, tj. Facebook, Instagram czy YouTube, są źródłem wielu wartościowych profili specjalistów „z papierem” oraz takich, którzy faktycznie opierają swoje zalecenia na rzetelnej wiedzy (wiedza EBM, opinie światowych jednostek naukowych, itd.) i my – „ludzie z branży” – sami nawet czytujemy ich treści i wspieramy te osoby w słusznym działaniu.

Niestety, jest także ogromna liczba fałszywych postaci, które nie edukują swoich odbiorców zgodnie z obecną wiedzą naukową. Wielu trenerów personalnych, pasjonatów zdrowego żywienia czy pseudodietetyków chce za wszelką cenę zostać „gwiazdami social media”, nie bacząc na fakt, że promują nieprawdę.

Kim tak naprawdę jest dietetyk? 

To osoba, która posiada wiedzę nie tylko z zakresu żywienia człowieka, ale również z biochemii, anatomii, psychologii oraz medycyny. Obecnie kwalifikacje pracowników zatrudnianych na stanowisku dietetyka/żywieniowca reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r.

Praca na stanowisku dietetyka została sklasyfikowana do grupy 2 o numerze: 322001. Osoba taka ma potwierdzone kwalifikacje dyplomem ukończenia studiów wyższych z dietetyki lub uzyskała tytuł zawodowy magistra inżyniera technologa żywności i żywienia człowieka o specjalizacji dietetyka.

Milena Nosek

Słyszałam jednak, że obecnie w Polsce dietetykiem może nazywać się każdy – nawet dziewczyna, która skończyła trzydniowy „kurs z Allegro”. To prawda?

Dietetykiem może zostać osoba, która posiada wykształcenie średnie medyczne w zawodzie dietetyka. Cały czas niestety brakuje regulacji prawnych co do jego wykonywania. Zawód dietetyka wymaga wiedzy interdyscyplinarnej umożliwiającej kompleksowe podejście do pacjenta, a po kursie trwającym rok czy półtora nie sposób posiąść niezbędną wiedzę i praktykę pracy z pacjentem. Nie bez przyczyny studia na kierunku dietetyka trwają 5 lat.

Jestem słuchaczką studiów podyplomowych „Poradnictwo dietetyczne i żywieniowe”. Czyli ja też mogę już udzielać porad (śmiech)?

Szczerze? Możesz. Teraz dobre działania marketingowe są w stanie bardzo wiele zdziałać. Poradnictwo dietetyczne to praca zbliżona do pracy lekarza. Dietetyk jest odpowiedzialny za zdrowie i bezpieczeństwo ludzi, których konsultuje i dla których tworzy jadłospisy.

Roczne szkoły, kursy, studia podyplomowe nie dają tytułu zawodowego dietetyka. Istnieje coś takiego jak „Kodeks etyki zawodowej dietetyka Rzeczypospolitej Polskiej”. Dokument ten został uchwalony przez Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Dietetyki 20 grudnia 2014 r.

Brak właściwych kwalifikacji może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu pacjenta. Błędna diagnostyka i nieprawidłowe wykonywanie prowadzonych działań niesie ze sobą poważne zagrożenia dla zdrowia i życia, dlatego tak niezbędna jest regulacja tego zawodu.

Spodobał mi się pewien profil na Instagramie. Dziewczyna podaje się za dietetyczkę, reklamuje swoje jadłospisy. Jak sprawdzić, czy ma odpowiednie wykształcenie?

Odpowiednie kompetencje i profesjonalizm raczej nie powinny być owiane tajemnicą. Większość specjalistów z dietetyki informuje na swoich profilach o swoim wykształceniu, np. zamieszcza skan dyplomu ukończenia studiów wyższych.

Będąc mocno dociekliwa, możesz poprosić w wiadomości prywatnej o informację na ten temat, ale umówmy się – osoba, która poważnie traktuje swój zawód, dokłada najwyższych standardów wobec oferowanych przez siebie usług, mając na względzie dobro pacjentów oraz dbałość o właściwą rangę wykonywanego przez siebie zawodu.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Monika Prześlakowska

Da się rozróżnić samozwańczego diet coacha od prawdziwego dietetyka?

Na pewno należy weryfikować umiejętności i kwalifikacje danej osoby. Dietetyk nie może wykraczać poza swoje kompetencje w wykonywaniu zadań zawodowych. Ponadto, dietetyk stosuje tylko uznane naukowo metody dietoterapii. Bazuje na rzetelnej wiedzy i na jej podstawie tworzy zalecenia żywieniowe i edukuje.

Prawdziwy dietetyk to osoba z powołania, mająca na celu chęć pomocy drugiej osobie, a nie promowanie siebie. Dodawanie serii zdjęć własnej sylwetki z siłowni, opisywanie efektów swoich działań tylko na  jednej osobie jest raczej próbą dowartościowania się, pokonania jakichś własnych lęków. Treści, jakie przekazujemy swoją postacią i sposób w jaki to robimy, przekłada się na jakość naszych usług i odbiorców. Zdrowy rozsądek w życiu jest bardzo cenną wartością.

Co mogę zrobić, gdy zgodziłam się na prowadzenie diety przez samozwańczego dietetyka, a on zrujnował moje zdrowie? 

Ciężkie pytanie, bo sam fakt, że trafiliśmy pod skrzydła takiej niekompetentnej osoby, to po części nasza wina. Nie istnieje żaden wymiar kary w tej materii, trzeba mieć nauczkę na przyszłość i znaleźć specjalistę, który ma odpowiednie kwalifikacje. Niech to będzie dla nas nauczką na przyszłość, aby weryfikować kwalifikacje dietetyka.

Wielu dietetyków, w miarę upływu czasu i nabywania cennego doświadczenia zawodowego, posługuje się zaleceniami sprzed wielu lat, niedostosowanymi do obecnego stanu wiedzy. Sprawdzajmy, dopytujmy, bądźmy czujni czy informacje znalezione w Internecie takiej osoby są recenzowane (zawierają odnośniki literaturowe), bądź czy np. zawierają informacje dotyczące korzyści i skuteczności poparte wynikami badań interwencyjnych. Kto pyta, nie błądzi!

 


mgr inż. Paula Nagel – specjalistka ds. żywienia z Instytutu Żywności i Żywienia. Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Politechniki Łódzkiej oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Autorka wielu publikacji popularnonaukowych oraz aktywny uczestnik Konferencji Naukowych poświęconych żywności i żywieniu. Promotorka zdrowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Marta Stoberska: Kiedyś usłyszałam, że nie wyglądam jak trenerka. Bo co? Bo nie mam kraty na brzuchu i trzęsie mi się skóra na tyłku?

Plan żywieniowy – jak go ułożyć? Co jeść, by zdrowo się odżywiać?

Poznaj patenty trenerów i dietetyków na lepszą przemianę materii

Alkohol na diecie – tak czy nie?

jedzenie po treningu

„Nie po to tyle się napracowałam, żeby teraz po treningu jeszcze jeść. Wysiłki pójdą na marne!”. Trenerka i dietetyczka komentuje popularny mit

grzyby

Przez kilka godzin trzymałaś grzyby w foliowej reklamówce? Dietetyczka odpowiada, czy nadają się do spożycia

Talerz z kawałkiem ciasta

Czy po dniu obżarstwa można przytyć? Ile tyjemy w jeden dzień?

Jak obniżyć indeks glikemiczny diety? Podpowiada dietetyczka

Jak obniżyć indeks glikemiczny diety? Podpowiada dietetyczka

Damian Parol / Archiwum prywatne

„Ludzie często obawiają się nie tego, czego powinni, a ignorują realne zagrożenie dla zdrowia” – mówi Damian Parol, psychodietetyk

pączki, tłusty czwartek

Tłusty czwartek można spędzić na kilka sposobów. O tych najzdrowszych (również dla głowy) rozmawiamy z dietetyczką Małgorzatą Mleko

Soki owocowe

Zdarza ci się zjeść banana na śniadanie? Sprawdź, czy to dobry wybór. Tłumaczy dietetyczka Paulina Roziewska

5 zdrowych nawyków żywieniowych do zapamiętania

Kobieta z pizzą

Zakwaszenie organizmu. Fragment książki Hanny Stolińskiej, pt. „Zakłamane jedzenie”

Mleko bez laktozy

Co to jest laktoza? Czy produkty bez laktozy są zdrowsze?

Dieta antyhistaminowa – czym jest i jakie produkty wyklucza? (PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS)

Dieta antyhistaminowa – czym jest i jakie produkty wyklucza? (PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS)

Ziemniaki w diecie / rawpixel

Czy ziemniaki rzeczywiście tuczą? Trener personalny wyjaśnia to na dobrym przykładzie

dieta

Skuteczne odchudzanie – 10 faktów i mitów o dietach i produktach

Ręka wybierająca sałatę w sklepie

Gęstość energetyczna i gęstość odżywcza, czyli jak jeść dużo i zdrowo

zakupy

Dietetyczka kontra rodzina na zakupach

kobieta na zakupach spożywczych

Dietetyczka kontra singielka, czyli o błędach jednoosobowych zakupów

Dietetyczka kontra student na zakupach. Co zazwyczaj ląduje w koszyku, a nie powinno?

Soki owocowe – czy można je przedawkować? Wyjaśnia dietetyczka

cynamon

Nie tylko na przeziębienie. Dietetyczka o wpływie cynamonu na PCOS

Milena Nosek

„Znam organizmy, które nie szczędzą sobie cukru, smażenia, jedzą na co i kiedy mają ochotę, osiągają przy tym sukcesy i czują się wspaniale. Pytanie tylko – do kiedy?” – mówi Milena Nosek, dietetyk tancerzy

Najpopularniejsze

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Przeterminowana żywność / unsplash

Termin ważności ma znaczenie? Można zjeść przeterminowane jedzenie?

Jesz za mało? 8 sygnałów, że masz zbyt niskokaloryczną dietę

18 dań wege, które pokochają mięsożercy

18 dań wege, które pokochają mięsożercy. Najlepsze przepisy z wegańskich i wegetariańskich blogów

6 zaskakujących rzeczy powodujących wzdęcia

8 rzeczy, za które pokocha cię twój żołądek. Zobacz, jak wspomóc jego funkcjonowanie!

8 rzeczy, za które pokocha cię twój żołądek. Zobacz, jak wspomóc jego funkcjonowanie!

Męczą cię zaparcia? Zobacz, jakie produkty powinnaś jeść, aby się ich pozbyć

elektrolity

Dopadają cię zawroty głowy albo skurcze mięśni? To sygnały, że możesz mieć problem z elektrolitami

Kobieta

Czy organizm może nie tolerować kawy? Sprawdziłyśmy!

pizza kobieta

Brak apetytu, a chcesz przytyć? Oto 5 patentów na „coś na apetyt”

Kiszone pomidory -przepis. Jak kisić zielone pomidory?

Kiszone pomidory – przepis. Jak kisić zielone pomidory?

Co jeść podczas infekcji? Menu na cały dzień

Przeziębiłaś się? Dodaj te składniki do codziennej diety

avocado

9 produktów, które regulują poziom cukru

7 produktów, za które pokochają cię mięśnie

nalewka cytrynówka

Ile procent powinna mieć nalewka? Jak działa na zdrowie?

Pokrojone buraki

7 rzeczy, za które pokocha cię twoja wątroba

×