Olej z czarnuszki – właściwości i zastosowanie
Olej z czarnuszki znany był już mieszkańcom starożytnego Egiptu. Do dzisiaj znane są jego cenne właściwości zdrowotne w przypadku leczenia wielu dolegliwości, jak chociażby raka. Jest to cenny olej doceniany również w branży kosmetycznej.
Olej z czarnuszki – ogólnie
Olej z czarnuszki otrzymywany jest w wyniku tłoczenia nasion czarnuszki siewnej. Pochodzi on z Egiptu. Zaliczany do olejów schnących ma lekko gorzkawy posmak. Jego kolor jest miodowy lub ciemnobrązowy. Wydziela bardzo intensywny, korzenny zapach.
Jego trwałość zaraz po otwarciu butelki wynosi około 4 miesiące. Przy czym trzeba pamiętać, że nie należy go w żaden sposób podgrzewać.
W skład wchodzą:
- fosfolipidy – fosfatydyloetanoloamina, fosfatydyloseryna, fosfatydyloinozytol, fosfatydylocholina
- fitoserole – kampestanol, Δ7-stigmasterol, Δ5-avenasterol,kampestanol, Δ7-stigmasterol, Δ5-avenasterol,. β-sitosterol , avenasterol i cykloartenol.
Olej z czarnuszki – właściwości
Czarnuszka jest rośliną z rodziny jaskrowatych mającą wiele cennych właściwości:
- działanie przeciwhistaminowe – olej z czarnuszki wspomaga terapię odczuleniowe; jego regularne spożywanie daje ogromną ulgę już po kilkunastu tygodniach
- działa na układ oddechowy, co jest bardzo ważne dla astmatyków – trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku dawkowanie oleju powinno być przepisane przez specjalistę
- korzystnie wpływa na układ pokarmowy lecząc różnego rodzaju dolegliwości – wzdęcia, nieżyt, nadmierne gazy; czarnuszka przynosi również naszej wątrobie ogromną ulgę;
- działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe – pomaga w zwalczaniu tasiemca i owsik
- czarnuszka dzięki zawartości tymochinonu, wspiera wzrost liczby komórek odpornościowych
- działanie przeciwcukrzycowe – obniża poziom glukozy we krwi, w szczególności jeżeli chodzi o pacjentów z chorobą typu II
- pomaga utrzymać prawidłowe tętno ciśnienie krwi
- działanie regenerujące
- działanie antynowotworowe – badania wykazują, że olej przyczynia się do obumierania komórek nowotworowych.
Według wielu badaczy olej z czarnuszki obniża możliwość zachorowania na raka wątroby, płuc, raka piersi, białaczki, raka jelita grubego.
Wielu naukowców zaleca stosowanie oleju z czarnuszki w przypadku słabej kondycji włosów. Dzięki niemu mamy szansę na ich wzmocnienie. Warto również stosować wcierki z oleju, jeżeli notujemy większe wypadanie włosów lub jeżeli chcemy przeciwdziałać łysieniu.
Olej z czarnuszki – przeciwwskazania
Jest to substancja, która nie wykazuje skutków ubocznych. Lekarze jednak nie zalecają stosowania tego oleju u dzieci poniżej 3 roku życia. Kobiety w ciąży powinny skonsultować jego przyjmowanie ze swoim lekarzem prowadzącym.
Nadmiar czarnuszki może doprowadzić do występowania silnych bólów głowy, nudności, świądów skóry.
Olej z czarnuszki – zastosowanie
Olej z czarnuszki ma wszechstronne zastosowanie. Aby złagodzić jego gorzkawy posmak można jednocześnie wypić sok, np. z malin. Do tego olej można dodawać do różnego rodzaju potraw, dzięki czemu zaostrzymy ich smak.
Po olej z czarnuszki warto sięgać chociażby w przypadku stanów zapalnych skóry, takich jak trądzik, atopowe zapalenie skóry. Do tego olej przyda nam się także, kiedy mamy bardzo wrażliwą skórę. W oleju z czarnuszki znaleźć można antyoksydanty z dużą ilością witamin A i E.
Olej z czarnuszki pomaga również nawilżyć naszą skórę, odnowić naskórek i go zmiękczyć.
Naukowcy zalecają stosowanie oleju na blizny. Wykazuje on właściwości rozjaśniania, zmiękczania, dzięki czemu widoczność blizn jest o wiele mniejsza.
Jest on także polecany w przypadku oparzeń słonecznych.
Olej z czarnuszki nazywany jest również “złotem faraonów” ze względu na swoje właściwości kosmetyczne. Zalecany jest dojrzałym kobietom do poprawienia owalu twarzy, koloryt skóry. Długotrwałe stosowanie oleju przywróci naszej skórze na twarzy blask.
Pamiętajmy jednak o tym, że spożywanie oleju z czarnuszki warto skonsultować z lekarzem, który wyda najtrafniejszą opinię na jego temat.
Polecamy
Seler to samo dobro. Sprawdźcie przepis na selerowy krem z czarnuszką
„Olej z czarnuszki może łagodzić schorzenia, które przyczyniają się do Hashimoto” – tłumaczą autorki „Ogarnij Hashimoto”
Słyszałaś już o zaletach czarnuszki siewnej? Korzystaj z jej właściwości, ile się da!
Olej z czarnuszki na twarz i na włosy – jak go stosować?
się ten artykuł?