Przejdź do treści

Niekoniecznie Dietetycznie: „Jeśli odrzucasz syrop glukozowo-fruktozowy na rzecz cukru, to niepotrzebnie. Oba są siebie warte”

Syrop glukozowo-fruktozowy, Źródło: Gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Syrop glukozowo-fruktozowy cieszy się (słusznie) jak najgorszą sławą. Gorszą nawet niż cukier. Tymczasem, jak pisze Anna Reguła, dietetyczka prowadząca profil Niekoniecznie Dietetycznie, oba te składniki są równie złe.

Cukier i syrop glukozowo-fruktozowy – podobieństwa

Sacharoza (którą potocznie nazywamy właśnie cukrem) i syrop glukozowo-fruktozowy znajdziemy niemal we wszystkich słodyczach. Jak pisze Niekoniecznie Dietetycznie, nie ma między nimi dużej różnicy.

 

W Europie najpopularniejszy jest syrop glukozowo-fruktozowy o 42-procentowej zawartości fruktozy. Jest w zasadzie taki sam jak cukier - zarówno pod względem składu, jak i energetyczności.

Energetyczność cukru i syropu glukozowo-fruktozowego wynosi 4 kcal/g, organizm absorbuje je w taki sam sposób. Glukoza i fruktoza w sacharozie (cukrze) związane są wiązaniem α,β-1,2-glikozydowym. Wiązanie sacharozy zostaje momentalnie rozerwane przez enzymy obecne w przewodzie pokarmowym człowieka. Natomiast w przypadku syropu glukozowo-fruktozowego glukoza i fruktoza występują już z rozerwanym wiązaniem, wychodzi więc na to samo: momentalne rozerwanie wiązania w przypadku cukru i jego brak w przypadku syropu.

No, dwie małe różnice występują – syrop glukozowo-fruktozowy jest tańszy i nie krystalizuje.

View this post on Instagram

Jeśli odrzucasz produkt ze względu na obecność w nim syropu glukozowo-fruktozowego na korzyść cukru, bo "to największy syf" – to mit⛔ ▫ ▫ W rzeczywistości syrop glukozowo-fruktozowy (w Europie najpopularniejszy jest ten o 42% zawartości fruktozy) jest w zasadzie taki sam jak cukier – zarówno pod względem składu, jak i energetyczności (4kcal/1g) oraz szlaków metabolicznych podczas trawienia, więc organizm absorbuje go w taki sam sposób. Co istotne – każdy cukier czy to w postaci cukru, miodu, syropu z agawy, daktylowego czy syropu glukozowo- fruktozowego powinien być spożywany z umiarem, inaczej będzie niósł ze sobą negatywne konsekwencje. Samo spożywanie syropu gf nie powoduje jednak otyłości jak zwykło się to słyszeć. Badania pokazują, że łącznie ze wzrostem spożycia syropu GF rosło po prostu spożycie kcal?‍♀ ▫ ▫ #cukier #zamiennikicukru #sugar #sugarfree #dieta #dietetyka #wiemcojem #zdroweodzywianie #kupujswiadomie #zdrowejedzenie #czytajsklad #syropglukozowofruktozowy #syropgf #zakupyzdietetykiem #nauka #slodycze

A post shared by Anna Reguła Dietetyka (@niekoniecznie_dietetycznie) on

cukier

Uważaj z każdym cukrem

Dietetyczka Anna Reguła zaznacza również, że każdy rodzaj cukru powinien być ograniczany w diecie. Nawet jeśli to miód, syrop z agawy czy syrop daktylowy. Wszystkie, spożywane w nadmiarze, będą niosły negatywne konsekwencje dla zdrowia. Niekoniecznie Dietetycznie dodaje także, że samo spożywanie syropu glukozowo-fruktozowego nie powoduje otyłości. W jego przypadku jest tak, jak z innymi substancjami – łącznie ze wzrostem spożycia syropu, rośnie po prostu spożycie kalorii.

A jak jest u Was? Wybieracie częściej cukier czy syrop glukozowo-fruktozowy? A może zupełnie udało wam się zrezygnować z tych składników w swojej diecie?

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: