Przejdź do treści

Morwa biała – właściwości i zastosowanie

morwa biała
morwa biała
Podoba Ci
się ten artykuł?

Morwa biała to roślina, która wspomaga odchudzanie. Jest ona zalecana przy obniżeniu poziomu cukru we krwi. Warto spożywać morwę , jeżeli znajdujemy się w grupie wysokiego zachorowania na miażdżycę.

Morwa biała – czym jest?

Są to niewielkie drzewa z gatunku morwowatych. Morwa biała – Morus alba L – od wieków uprawiana była w Chinach. Dopiero w późniejszych czasach jej uprawy rozprzestrzeniły się na dalsze rejony świata. Od XI wieku na stałe zagościła w Europie.

Morwa biała bardzo często mylona jest z morwą czarną i czerwoną ze względu na kolor swoich owoców.

Drzewko morwy jest w stanie osiągnąć nawet do 15 cm wysokości. Znajdują się w nim przewody, które wytwarzają sok mleczny. Kwiaty tego drzewa są rozdzielnopłciowe, jednak występują na tym samym drzewie. Morwa zaliczana jest do roślin jednopiennych. Liście mają kształt jaja i osiągają do 18 cm długości. Owoce są w kształcie drobnych niełupków obrośniętych soczystymi osnówkami powstałymi z okwiatu.

Owoce mają nieco mdły, ale słodki smak. Ich kolor może być różny.

Ciekawostką jest fakt, że w Chinach morwa hodowana jest dla jedwabnika morwowego. Te gąsienice zjadają liście morwy.

W obecnych czasach morwa biała zaliczana jest do tzw. superfoods, czyli żywności bogatej w składniki odżywcze. Jej składniki w bardzo pozytywny sposób oddziałują na organizm człowieka.

Morwa biała – przeciwwskazania

Istnieje grupa osób, które nie mogą spożywać żadnych preparatów z morwy. Należą do nich osoby uczulone na dany składnik produktu oraz kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Morwa biała – właściwości

Jej dobroczynne działanie zostało docenione przez Chińczyków, którzy do dnia dzisiejszego używają jej przy bardzo wysokim cholesterolu i przy obniżaniu wysokiego ciśnienia.

Jest to roślina wykazująca właściwości antyoksydacyjne, czyli niweluje utlenianie lipoprotein z niską gęstością. Dzięki temu poziom “złego” cholesterolu w naszym organizmie jest niski.

Morwa biała zawiera związek DNJ. Zmniejsza on szybkość rozkładu skrobi zawartej w pożywieniu na cukry proste. Powoduje to zmniejszenie poposiłkowej hiperglikemii.

W morwie zawarte są również flawonoidy, które pomagają zwalczyć takie bakterie, jak gronkowiec złocisty, salmonella, poposiłkowej Shigella dysenteriae. Korzenie morwy z kolei blokują odwrotną transkryptazę wirusa HIV .

Morwa biała obniża również możliwość zachorowania na Alzheimera. Ekstrakt z liści morwy powoduje blokowanie białka b-amyloidu 1-42 oraz osłabia jego neurotoksyczność. To właśnie te białka odpowiedzialne są za chorobę Alzheimera.

Napar z morwy jest idealnym wsparciem w momencie przeziębienia i grypy. Jest to idealny środek napotny i działa łagodząco przy kaszlu.

Morwa biała bogata jest w żelazo, dlatego polecana jest sportowcom po intensywnym wysiłku lub chociażby po intensywnej wspinaczce górskiej. Dzięki niej nasz organizm o wiele szybciej się zregeneruje.

Tabletki z morwy białej można stosować przy:

  • obfitych krwawieniach
  • problemach naczyniowo – sercowych
  • cukrzycy typu II
  • otyłości
  • anemii
  • kłopotach ze strony układu oddechowego.

Morwa biała – spożywanie

Spożywanie morwy pod postacią tabletek lub też innych suplementów zawsze warto uzgodnić z lekarzem prowadzącym.

Tą roślinę można spożywać również w innej, mniej medycznej formie.

Z suszonych liści morwy białej można przygotować napar lub herbatę. Takie suszone liście bez problemu dostaniemy w sklepie zielarskim.

Pod koniec lipca możemy samodzielnie zbierać świeże owoce morwy białej, które również nadają się do spożycia. Można z nich zrobić różnego rodzaju przetwory, jak chociażby dżemy i nalewki.

Suszone owoce morwy białej można w chwili obecnej zakupić w sklepach ze zdrową żywnością w wielu miejscach. Pod tą postacią możemy dodawać ją do jogurtów, deserów lub nawet jeść w formie przekąski, dzięki czemu nie będziemy sięgać po niezdrowe rzeczy.

Ciekawostką jest fakt, że w Chinach morwa podawana jest dzieciom wątłym i wolno rosnącym. Dzieje się tak przez to, że w morwie został odkryty hormon wzrostu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?