Mówią o nich „migdałowe matki”. Eksperci: zjawisko jest szczególnie niebezpieczne

To one mogą być odpowiedzialne za problemy z odżywianiem swoich dzieci. „Zjawisko jest szczególnie niebezpieczne, zwłaszcza patrząc na ogromną skalę zaburzeń odżywiania wśród młodych osób” – podkreślają eksperci z Centrum Terapii Haak.
Popularność „migdałowych matek”
Pojęcie „migdałowych matek” jest popularne w mediach społecznościowych. Trend ten jednak istniał już w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Znany jest w szczególności dzięki amerykańskiemu reality show „The Real Housewives of Beverly Hills” i fragmentom z życia modelki Yolandy Hadid. W jednym z nich krytykuje ona dietę swojej córki Gigi, która źle się czuje, ponieważ zjadła jedynie pół migdała. W odpowiedzi matka doradza jej, by zjadła dwa migdały i dobrze je przeżuła. W kolejnym nagraniu można zobaczyć także, jak nie pozwala zjeść córce kawałka tortu, by nie przytyła.
„Na szczęście wraz z popularnością zjawiska rośnie też jego krytyka i oburzenie zachowaniem zachęcającym do niezdrowej relacji z jedzeniem” – piszą eksperci z Centrum Terapii Haak na swoim profilu na Instagramie.
Specjaliści wyjaśniają, że sposób z jedzeniem migdałów był popularnym wśród modelek rodzajem głodówki. Dzięki żuciu kilku migdałów przez długi czas, uczucie głodu znikało i można było pominąć posiłek.
„Miał on pomóc utrzymać szczupłą sylwetkę i niekiedy nadal jest praktykowany, jednak jedyne, co w rzeczywistości można nim uzyskać, to groźne zaburzenia odżywiania, a także brak akceptacji własnego ciała” – tłumaczą.
„Zjawisko jest szczególnie niebezpieczne”
Specjaliści zaznaczają, że szkodliwe porady wciąż są udzielanie przez osoby rodzicielskie w mediach społecznościowych. Trend znalazł szerokie grono zwolenników na platformie TikTok, gdzie wiele osób dzieli się swoimi sposobami na rygorystyczne diety i kontrolę wagi.
„Zjawisko jest szczególnie niebezpieczne, zwłaszcza patrząc na ogromną skale zaburzeń odżywiania wśród młodych osób” – podkreślają eksperci.
Nieprawidłowe zachowania żywieniowe należą do grupy zaburzeń psychicznych i najczęściej wymagają kompleksowego leczenia. Na rozwój zaburzeń odżywiania mają wpływ m.in. czynniki biologiczne, psychologiczne i środowiskowe. I to w nich należy szukać przyczyny. Eksperci z Centrum Terapii Haak radzą, by zwracać uwagę na to, w jaki sposób traktujemy zarówno kwestie zdrowego odżywiania jak i naszego wyglądu.
„Uczmy się akceptowania i lubienia siebie, a także dbania o zdrowie w zdrowy i bezpieczny sposób” – podsumowują.
Centrum Terapii Haak
Za instagramowym profilem „Centrum Terapii Haak” stoi Dominik Haak, psycholog i seksuolog. W 2021 roku założył Centrum Terapii HAAK, które – jak sam pisze – jest miejscem na mapie Poznania dedykowanym osobom ze społeczności LGBTQ+. Posty na profilu w mediach społecznościowych piszą także psycholożki z CTH.
RozwińZobacz także

Joanna Osyda: „Sztukę pogrubiania siebie opanowałam do perfekcji”

„Budzimy się w nocy z silnym uczuciem, że musimy coś zjeść” – Justyna Markowska mówi, czym jest syndrom nocnego jedzenia i dlaczego częściej dopada kobiety

„Ciałoneutralność to złoty środek, którego szukamy. Nie patrzmy na siebie skrajnie: muszę być chuda albo jestem gruba i okej, nic z tym nie robię” – mówi Oliwia Dąbrowska ze Szczerej Sfery
Polecamy

Obsesja gwiazd na punkcie Ozempiku. Ekspertka ostrzega: „Mogą zmagać się z długotrwałymi problemami”

Renée Zellweger: „Nie byłam zdrowa. Nie dbałam o siebie. Byłam ostatnią rzeczą na mojej liście priorytetów”

Powstał „naturalny Ozempic”. Będzie dostępny bez recepty. Wiadomo, kiedy wejdzie do sprzedaży

Jak odchudzić dziecko? Poradnik dla rodziców
się ten artykuł?