Masz zapasy mielonej wołowiny? Sprawdź, czy możesz ją zjeść
Mielona wołowina może być wykorzystywana na wiele sposobów. Jest smaczna, pożywna i łatwo przyrządzić z niej pyszne posiłki dla całej rodziny. Masz zapas mielonej wołowiny? Kupiłaś jej dużo na promocji, a teraz nie masz pojęcia, czy jeszcze się nadaje do zjedzenia? Sprawdź!
Jak poznać, że wołowina jest świeża?
Zacznijmy jednak od tego, jak rozpoznać dobrą do spożycia wołowinę. Jeśli nie będzie ona świeża, to nie powinniśmy jej przechowywać, a od razu wyrzucić. Nawet w lodówce, czy podczas rozmrażania w mięsie mnożą się bakterie. Niestety, w takiej sytuacji mrożenie nie pomoże.
Świeża wołowina nie powinna mieć nieprzyjemnego zapachu, ani być śliska czy kleista. Świeże mięso ma czysty zapach bez nieprzyjemnych nut, powinno być lekko różowe i nie mieć w sobie zbyt dużo. Podczas przechowywania mielona wołowina może zmienić kolor na zewnątrz i przybrać lekko brązowy odcień.
Mielona wołowina – przechowywanie w lodówce
Mielona wołowina to popularny rodzaj mięsa, można z niej przygotować wiele smacznych posiłków. Nic więc dziwnego, że podczas promocji kupujesz jej więcej. Jednak mięsa mielonego nie można zbyt długo przechowywać w lodówce. Mamy na to nie dłużej niż jeden, dwa dni. Najlepiej wołowinę przechowywać na najzimniejszej półce w lodówce. Zwykle jest to najniższa półka, zaraz nad szufladą na warzywa i owoce.
Jeśli mowa o ugotowanej mielonej wołowinie, to może ona w lodówce być przechowywana dłużej. Ugotowane mięso mielone może w lodówce być maksymalnie trzy, cztery dni. Jeśli jednak zależy ci na tym, aby przechowywać wołowinę przez dłuższy czas, dobrym wyborem będzie jej zamrożenie. Tylko w ten sposób możesz zatrzymać rozwój bakterii, lodówka nie stopuje bowiem ich namnażania się, a jedynie trochę je opóźnia.
Mrożenie mielonej wołowiny – przez jaki czas będzie dobra do spożycia?
Kiedy mrozisz wołowinę, do zamrażarki wkładaj tylko świeże mięso, najlepiej bezpośrednio po zakupie – dzięki temu masz pewność, że wołowina jest najświeższa. Mrożenie jest najlepszą metodą na to, aby przedłużyć termin przydatności do spożycia różnych pokarmów, nie tylko mięsa.
Jak mrozić mieloną wołowinę i o czym pamiętać?
- Zarówno surowa, jak i ugotowana mielona wołowina mogą być przechowywane w zamrażarce przez około 3-4 miesiące.
- Podczas mrożenia problemem jest utrata wilgoci, która sprawia, że mięso traci walory smakowe. Problemem jest także utlenianie. Dlatego wołowina powinna zostać odpowiednio zapakowana, w gruby woreczek, a jeśli mamy taką możliwość, dobrze zapakować ją przed mrożeniem próżniowo.
- Do mrożenia przeznacz tylko świeże, dobrej jakości mięso. Nie wolno mrozić zepsutego mięsa.
- Nie zapomnij o tym, aby opisać mrożonkę. Zapisz rodzaj mięsa i datę. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie używasz produktu, który spędził w zamrażarce zbyt dużo czasu.
Czy mielone mięso można ponownie zamrozić?
Ponowne mrożenie raz już zamrożonego mięsa może być problematyczne – jak postępować w tej sytuacji? Jeśli mowa o ugotowanej wołowinie, to może ona zostać ponownie zamrożona w ciągu 3-4 dni, o ile nie spędziła poza lodówką dłużej niż 2 godziny. Surowe rozmrożone mięso można ponownie zamrozić, ale tylko jeśli było rozmrażane w lodówce i nie było tam dłużej niż 1-2 dni. Ponownie zamrożone mięso może jednak smakować gorzej, ponieważ traci sporo wilgoci, a tym samym traci na smaku.
Jak rozmrażać mieloną wołowinę?
Jeśli chodzi o rozmrażanie mielonej wołowiny, to także tutaj warto trzymać się wytycznych. Nie powinna ona być zostawiona na kuchennym blacie – najlepiej rozmrażać ją w lodówce. Powolne rozmrażanie zachowuje smak i sprawia, że w mięsie nie mnożą się patogeny. Jeśli jednak zależy ci na czasie, to możesz mielone mięso rozmrozić w mikrofalówce na specjalnym programie albo włożyć woreczek z mięsem do zimnej wody i wymieniać ją co 30 minut. W ten sposób mięso szybciej będzie gotowe do użycia.
Źródło: womansday
Polecamy
„The Lancet”: Już dwa plasterki szynki dziennie mogą znacząco zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
Dlaczego warto, a przede wszystkim jak mądrze ograniczać mięso? Tłumaczy dietetyczka Agata Lewandowska
Salmonella i cała rzesza innych groźnych bakterii w mięsie drobiowym z Lidla. „To powinno stanowić wielki alarm”
Ile antybiotyków zawiera mięso drobiowe? Sprawdził to dietetyk Arkadiusz Matras
się ten artykuł?