Przejdź do treści

Masz PCOS i nieregularny okres? Zwróć uwagę na indeks glikemiczny! Wyjaśnia dietetyczka Zofia Pomes

Kobieta
Masz PCOS? Zwracaj uwagę na indeks glikemiczny! Jaki wpływ ma insulina na cykl miesiączkowy, wyjaśnia dietetyczka Zofia Pomes/ Pexels, fot. Anna Tarazevich
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy insulina ma wpływ na cykl miesiączkowy? Jakie ma to przełożenie na przebieg PCOS? „Związek ten nie jest prosty, ale logiczny i tak jak dobrze zgrana para, wymaga dobrej komunikacji” – wyjaśnia dietetyczka Zofia Pomes na swoim profilu na Instagramie „Holistycznie zdrowi”. 

PCOS a indeks glikemiczny

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to jedna z częstszych chorób endokrynologicznych diagnozowana u kobiet w wieku reprodukcyjnym. Jest szereg zasad, do których powinny stosować się kobiety chore na PCOS. Przede wszystkim jest to leczenie farmakologiczne, ale kluczową rolę odgrywa także dieta, m.in. unikanie przetworzonych pokarmów i zadbanie o odpowiednią ilość witaminy D w organizmie.

Szczególnie ważny jest tutaj także indeks glikemiczny. Insulina w diecie osób z PCOS ma bowiem znaczny wpływ nie tylko na wagę ciała, ale i na cykl miesiączkowy. Problem ten poruszyła na swoim profilu na Instagramie dietetyczka Zofia Pomes.

„Słyszałam, że ta insulina ma wpływ na regularność cykli, ale w sumie nie wiem jak to działa” – z tym stwierdzeniem spotykam się stosunkowo często podczas konsultacji – pisze ekspertka.

Sandra Kubicka

Insulina a cykl menstruacyjny przy PCOS

Związek ten nie jest prosty, ale logiczny i tak jak dobrze zgrana para, wymaga dobrej komunikacji – wyjaśnia dietetyczka.

Jak insulina wpływa na organizm kobiety z PCOS?

1. Insulina, poza dobrze nam znaną funkcją regulowania poziomu glukozy we krwi, wpływa również na działanie przysadki w mózgu i wytwarzanie hormonów płciowych.

2. Jej nadmiar wiąże się z podwyższonym stężeniem androgenów, między innymi ze względu na to, że:

zwiększa poziom LH, które nasila produkcję androgenów;

zmniejsza poziom SHBG (globuliny wiążącej hormony płciowe, która powoduje, że we krwi krąży mniej wolnego testosteronu, a więc dzięki SHBG jest on mniej dostępny dla komórek, na których działanie może wpłynąć)

– tłumaczy Pomes.

cynamon

Dietetyczka podsumowała swoją wiedzę, pokazując najważniejsze zależności. Jak widać, nieodpowiednia dieta ma bardzo duży wpływ na nieregularne miesiączki.

  1. Wysoki poziom insuliny = podwyższone LH -> nadmierna produkcja androgenów.
  2. Rozregulowanie osi podwzgórze – przysadka – jajniki -> zaburzony stosunek LH:FSH.
  3. Niższy poziom SHBG ze względu na wysoki poziom insuliny -> podwyższa się poziom androgenów.
  4. Zmniejsza się produkcja FSH -> nie dochodzi do owulacji, cykle są nieregularne.

Przestrzeganie odpowiedniej diety pomoże utrzymać stabilny poziomu glukozy we krwi. Ważne więc, aby wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym, czyli przede wszystkim produkty pełnoziarniste, orzechy, niektóre owoce (np. arbuz czy truskawki), warzywa, nasiona, jak i inne nieprzetworzone produkty o niskiej zawartości węglowodanów.

Holistycznie Zdrowi

Kim jest Zofia Pomes? Jak sama o sobie mówi, to „zafascynowana naturalnym dbaniem o zdrowie dietetyczka”. Specjalistka prowadzi poradnię dietetyczną online „Holistycznie zdrowi” oraz profile w mediach społecznościowych o tej samej nazwie. W swojej codziennej pracy pomaga najczęściej kobietom z PCOSinsulinoopornością i zaburzeniami miesiączkowania oraz niepłodnością.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?