Lubisz czerwone mięso? Te sygnały świadczą o tym, że jesz go za dużo
Gdy mówimy o spożywaniu czerwonego mięsa, często myślimy o Amerykanach, ich tłustej diecie, cheeseburgerach i stekach. Niestety, problem dotyczy również Polaków. Dlaczego czerwone mięso powinno się ograniczać?
Winowajca odnajdzie się po czasie
Częste spożywanie dużej ilości czerwonego mięsa okazuje się szkodliwe dla organizmu. Chociaż pyszne i pożywne, w dłuższej perspektywie może prowadzić do wielu szkód. Czerwone mięso, czyli m.in. wieprzowina i wołowina, dostarcza wiele białka, witaminy B12, żelaza oraz cynku. Są to bardzo ważne i cenne składniki. Niestety, spożywanie go w nadmiarze w dłuższej perspektywie może prowadzić do chorób serca, a nawet raka. Szczególnie niebezpieczna jest przetworzona żywność.
Jeść czy nie jeść?
Jeśli jesteś fanką tego typu mięsa, nie musisz z niego rezygnować. Wystarczy ograniczyć spożycie do 1-2 razy tygodniowo, w małych ilościach. Czerwone mięso warto łączyć z warzywami i produktami pełnoziarnistymi, aby posiłek był pełnowartościowy.
Zobacz, w jaki sposób rozpoznać, czy w twojej diecie zbyt dużo miejsca zajmuje czerwone mięso. Jeśli podane symptomy często się u ciebie pojawiają, zastanów się nad zredukowaniem tego rodzaju mięsa w swojej diecie.
Zwróć uwagę na te symptomy
- Nieświeży oddech
Podczas trawienia mięsa ludzki organizm wytwarza amoniak. Jak wiadomo, amoniak to bardzo nieprzyjemna dla nosa substancja. Jeśli często żujesz gumę, a ona nie pomaga, to być może znak, że jesz za dużo hot-dogów.
- Zaparcia i bóle brzucha
Głównym powodem zaparć jest brak błonnika w diecie. Mięso musi być uzupełniane innymi produktami, a szczególnie tymi z błonnikiem, na przykład fasolą. Jeśli do swojej diety włączysz więcej warzyw i produktów pełnoziarnistych, a zmniejszysz porcje mięsa, powinnaś pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.
- Podwyższony poziom cholesterolu
Mięso pełne jest tłuszczów nasyconych, które w większości przypadków podwyższają poziom cholesterolu we krwi. Taki objaw może prowadzić później do chorób serca i krążenia, a nawet zawału. Aby zmniejszyć ryzyko, ogranicz spożycie mięsa.
- Wysoka waga
Niestety, jeden pyszny hamburger to dużo kalorii, które mogą odłożyć się jako tłuszcz. Jeśli nie jesteś w stanie zredukować spożywanej ilości wołowiny lub wieprzowiny, staraj się przynajmniej wybierać chude kawałki. To również ma wpływ na kaloryczność.
- Brzydki zapach ciała i potu
Ten objaw może wydawać się absurdalny, ale w ogóle taki nie jest. Nawet przy codziennej higienie i używaniu dobrych kosmetyków, nasze ciało w skutek złej diety może wydzielać nieprzyjemny zapach. Rodzaj przyjmowanego białka ma wpływ na wydzielany pot. Badania wykazały, że mężczyźni unikający czerwonego mięsa przez 2 tygodnie wydzielali przyjemniejszy zapach. Może zamiast kupować kolejny dezodorant, warto bardziej zadbać o swoje odżywianie?
Źródło: EatThis
Polecamy
Domagają się nowelizacji „rozporządzenia sklepikowego”. Aktywiści: ponad 17 proc. uczniów dyskryminowanych z uwagi na dietę
Jakie napoje i jedzenie do szkoły warto przygotować dla dziecka?
„The Lancet”: Już dwa plasterki szynki dziennie mogą znacząco zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
Dlaczego warto, a przede wszystkim jak mądrze ograniczać mięso? Tłumaczy dietetyczka Agata Lewandowska
się ten artykuł?