Przejdź do treści

Kawa pita codziennie? Zobacz, jak mała czarna wpływa na twój organizm

Kawa / unsplash.com
Kawa / unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Po obudzeniu się pierwsze kroki kierujesz do ekspresu? Nie wyobrażasz sobie poranka bez picia małej czarnej? Kawa to nic złego. Statystycznie każda z nas pije rocznie 95 litrów. To wyniki analiz Food Research Institute. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, jak  kawa wpływa na nasz organizm. 

Kofeina – jak działa?

Poprawia krążenie, zwiększa poziom serotoniny, pobudza. Kawa naprawdę ma wiele zalet. Wszystko jednak zależy od tego, jak często i po jaki jej rodzaj sięgasz.

Kofeina wchłania się bardzo szybko. W ciągu 45 minut organizm wchłania jej ok. 99 proc. Możesz to poczuć, gdy jesteś zmęczona i pijesz kilka łyków, by po chwili poczuć mocny strzał energii. Kiedy to działanie ustaje? Gdy kofeina zostaje zmetabolizowana. Wtedy zaczynamy odczuwać senność.

Kofeina blokuje receptory adenozynowe. Czym jest adenozyna? To substancja chemiczna wydzielana w mózgu wpływająca na cykl snu i czuwania. Wzrasta podczas czuwania i spada, gdy śpimy. Cząsteczki tej substancji wiążą się z receptorami w mózgu, spowalniając tym samym aktywność mózgu, gdy przygotuje się do snu. Co robi w tej sytuacji kofeina? Wiąże się z receptorami, zapobiegając senności. 

Kawa – jak wpływa na organizm?

Badania opublikowane w Medical News Today ujawniły, jaki wpływ ma ciągłe spożycie kofeiny na wydajność podczas treningów rowerowych u 11 aktywnych fizycznie dorosłych. Okazuje się, że uczestnicy badania po wypiciu kawy mieli wyższe tętno, ale zaczęło ono spadać już po 15 dniach. Co więc wynika z tych badań? Im więcej kawy pijemy, tym bardziej uodparniamy się na kofeinę.

Inne badania wskazują jednak, że ciągłe picie kawy nie wpływa na wchłanianie i metabolizowanie kofeiny. Na ten moment nie wiadomo więc, któremu wynikowi bardziej wierzyć. To nadal kwestia sporna. Istnieje bowiem jeden czynnik, który zmienia wyniki. Naukowcy nie wiedzą jednak, o jaki czynnik chodzi.

Co mówią jeszcze badania? Niektóre z nich sugerują, że związki zawarte w kawie wpływają na metabolizm glukozy, co w przyszłości może zmniejszać ryzyko zachorowalności na cukrzycę typu 2.

Kofeina – jaką kawę wybrać?

Kofeina to środek, który stymuluje OUN, czyli ośrodkowy układ nerwowy. Zmniejsza uczucie zmęczenia, poprawia pamięć i koncentrację oraz zwiększa tzw. wydolność fizyczną organizmu. 100 mg kawy zawiera 40 mg kofeiny.

Ile kawy dziennie możemy pić? Nawet cztery filiżanki. Badania z przekrojowego raportu „Effects of caffeine on human health” przygotowanego przez naukowców z Kanady wykazały, że umiarkowane spożycie kawy – od 2 do 3 filiżanek (300–450 ml dziennie) jest wręcz wskazane dla dorosłych. Badacze twierdzą, że kawa zmniejsza ryzyko chorób serca! Mówimy tutaj jednak o kawie czarnej, parzonej.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?