Przejdź do treści

Jesteś na diecie bezglutenowej? Sprawdź, czy możesz jeść jajka od kur karmionych ziarnem

Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dieta bezglutenowa zakłada wyłącznie z codziennych posiłków produktów zawierających gluten. Są to różnego rodzaju produkty mączne, takie jak makaron, pizza czy chleb. Gluten jest naturalnym składnikiem zbóż, więc jeśli chodzi o jajka, od razu zakładamy, że są bezpieczne – w końcu są one znoszone przez kury. Ale czy naprawdę można jeść je bez obaw, kiedy cierpimy na celiakię lub nietolerancję glutenu?

Czym jest gluten?

Gluten to naturalna, występująca w ziarnach niektórych zbóż mieszanka białek roślinnych, gliadyny i gluteniny. Zboża takie jak pszenica, jęczmień czy żyto są bogate w gluten, podczas gdy na przykład owies naturalnie go nie zawiera.

Około 1 proc. populacji cierpi na celiakię, czyli chorobę, w której gluten nie może być częścią diety. Jest to autoimmunologiczne schorzenie, jeśli chora osoba zje produkty z glutenem, dochodzi od niej do uszkodzenia kosmków jelitowych. Objawy są różne i obejmować mogą zmęczenie, wzdęcia, bóle brzucha czy biegunki po spożyciu glutenu. Warto wspomnieć także o nadwrażliwości na gluten, która jest o wiele bardziej powszechna w społeczeństwie – szacuje się, że ma ją  około 6 proc. ludzi.

Kury karmione zbożem – czy ich jajka są bezglutenowe?

Jajka, podobnie jak inne produkty odzwierzęce, naturalnie nie zawierają w sobie glutenu, ponieważ ten występuje tylko w zbożach. Podstawą kurzej diety są różnego rodzaju zboża i ich mieszanki, więc pojawiać mogą się wątpliwości co do tego, czy ich jajka faktycznie są bezglutenowe. Czy kury, karmione ziarnami zawierającymi gluten, znoszą bezglutenowe jajka?

Badania pokazują, że kury karmione zbożem z glutenem, nadal znoszą bezglutenowe jajka, są one więc bezpieczne dla osób z celiakią. Po zjedzeniu zboże jest trawione, a gluten rozbijany na aminokwasy i wykorzystywany w procesach metabolicznych. Nie ma więc ryzyka, że gluten znajdować się będzie w jajkach.

Chleb

Drób – czy mięso także jest bezglutenowe?

Jajka są produktem bezglutenowym, a jak wygląda kwestia mięsa? Czy drób może być spożywany przez osoby, które mają celiakię lub nietolerancję glutenu? Nie ma obaw co do jedzenia mięsa pochodzącego od karmionych zbożem zwierząt – używanie takiego mięsa również jest bezpieczne dla osób cierpiących na celiakię.

Uwaga na zanieczyszczenie krzyżowe glutenem

Przygotowując lub wybierając potrawy z jajkiem dla osoby będącej na diecie bezglutenowej, warto mieć na uwadze także ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego glutenem. Czym jest to zanieczyszczenie? Składniki zawierające gluten, na przykład mąka pszenna, mogą zostać przypadkowo przeniesione na produkty bezglutenowe. W przypadku celiakii wystarczą niewielkie, niewidoczne gołym okiem, ilości produktu glutenowego, aby wywołać nieprzyjemną reakcję organizmu. Do takich zanieczyszczeń może dojść na wielu etapach, podczas zbiorów, produkcji, przechowywania czy przygotowania posiłku.

Gluten – czym jest i kto powinien go unikać?

Jak unikać zanieczyszczenia jajek glutenem?

Jajka mają naturalnie grubą i odporną skorupkę, która chroni ich wnętrze przed przypadkowym zanieczyszczeniem na przykład mąką, więc zwykle nie jest potrzebna szczególna uwaga przy ich przechowywaniu. Dobrą praktyką, nie tylko ze względu na gluten, jest sparzenie skorupek jajka przed rozpoczęciem gotowania. W trakcie przygotowania posiłku wystarczy zachować higienę i nie przechowywać na kuchennym blacie chleba, makaronu czy bułek.

Nie wszystkie dania jajeczne są bezglutenowe

Osoby, które cierpią na celiakię muszą szczególnie uważać na to, co jedzą, bo nawet niewielka ilość glutenu wywołuje mocną reakcję organizmu. Dlatego, kiedy wybierasz się do restauracji lub spożywasz posiłki poza domem, nie bój się zapytać o to, co dodawane jest do jajecznych dań. Dokładnie też sprawdzaj składy gotowych posiłków, ponieważ obecność jajek nie oznacza, że danie nie ma w sobie źródeł glutenu.

Często niewielka ilość produktów od zbożowych dosypywana jest do różnych dań w celu poprawienia konsystencji – mąka może być stosowana do przygotowania omletów, a jajka w majonezie mogą być przygotowane z majonezem, który zawiera gluten. Warto dokładnie sprawdzić, jaki jest skład serwowanych ci posiłków.

 

Źródło: Livestrong

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.