Przejdź do treści

Jesteś na diecie bezglutenowej? Sprawdź, czy możesz jeść jajka od kur karmionych ziarnem

Jajka a gluten - istnieje zależność?
Osoby uczulone na gluten mogą jeść jajka? Fot. Pixabay.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Babka jajowata – właściwości i zastosowanie byliny
Chlorella – właściwości, efekty, dawkowanie
Białko konopne – właściwości, przepisy, jak stosować
Magda Hajkiewicz: bardzo mnie denerwuje, kiedy ludzie sprowadzają przyczynę nadwagi i otyłości wyłącznie do lenistwa
Magda Hajkiewicz: bardzo mnie denerwuje, kiedy ludzie sprowadzają przyczynę nadwagi i otyłości wyłącznie do lenistwa
Lucuma (owoc) – właściwości, cena, przepisy. Gdzie kupić?

Dieta bezglutenowa zakłada wyłącznie z codziennych posiłków produktów zawierających gluten. Są to różnego rodzaju produkty mączne, takie jak makaron, pizza czy chleb. Gluten jest naturalnym składnikiem zbóż, więc jeśli chodzi o jajka, od razu zakładamy, że są bezpieczne – w końcu są one znoszone przez kury. Ale czy naprawdę można jeść je bez obaw, kiedy cierpimy na celiakię lub nietolerancję glutenu?

Czym jest gluten?

Gluten to naturalna, występująca w ziarnach niektórych zbóż mieszanka białek roślinnych, gliadyny i gluteniny. Zboża takie jak pszenica, jęczmień czy żyto są bogate w gluten, podczas gdy na przykład owies naturalnie go nie zawiera.

Około 1 proc. populacji cierpi na celiakię, czyli chorobę, w której gluten nie może być częścią diety. Jest to autoimmunologiczne schorzenie, jeśli chora osoba zje produkty z glutenem, dochodzi od niej do uszkodzenia kosmków jelitowych. Objawy są różne i obejmować mogą zmęczenie, wzdęcia, bóle brzucha czy biegunki po spożyciu glutenu. Warto wspomnieć także o nadwrażliwości na gluten, która jest o wiele bardziej powszechna w społeczeństwie – szacuje się, że ma ją  około 6 proc. ludzi.

Kury karmione zbożem – czy ich jajka są bezglutenowe?

Jajka, podobnie jak inne produkty odzwierzęce, naturalnie nie zawierają w sobie glutenu, ponieważ ten występuje tylko w zbożach. Podstawą kurzej diety są różnego rodzaju zboża i ich mieszanki, więc pojawiać mogą się wątpliwości co do tego, czy ich jajka faktycznie są bezglutenowe. Czy kury, karmione ziarnami zawierającymi gluten, znoszą bezglutenowe jajka?

Badania pokazują, że kury karmione zbożem z glutenem, nadal znoszą bezglutenowe jajka, są one więc bezpieczne dla osób z celiakią. Po zjedzeniu zboże jest trawione, a gluten rozbijany na aminokwasy i wykorzystywany w procesach metabolicznych. Nie ma więc ryzyka, że gluten znajdować się będzie w jajkach.

Chleb

Drób – czy mięso także jest bezglutenowe?

Jajka są produktem bezglutenowym, a jak wygląda kwestia mięsa? Czy drób może być spożywany przez osoby, które mają celiakię lub nietolerancję glutenu? Nie ma obaw co do jedzenia mięsa pochodzącego od karmionych zbożem zwierząt – używanie takiego mięsa również jest bezpieczne dla osób cierpiących na celiakię.

Uwaga na zanieczyszczenie krzyżowe glutenem

Przygotowując lub wybierając potrawy z jajkiem dla osoby będącej na diecie bezglutenowej, warto mieć na uwadze także ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego glutenem. Czym jest to zanieczyszczenie? Składniki zawierające gluten, na przykład mąka pszenna, mogą zostać przypadkowo przeniesione na produkty bezglutenowe. W przypadku celiakii wystarczą niewielkie, niewidoczne gołym okiem, ilości produktu glutenowego, aby wywołać nieprzyjemną reakcję organizmu. Do takich zanieczyszczeń może dojść na wielu etapach, podczas zbiorów, produkcji, przechowywania czy przygotowania posiłku.

Gluten – czym jest i kto powinien go unikać?

Jak unikać zanieczyszczenia jajek glutenem?

Jajka mają naturalnie grubą i odporną skorupkę, która chroni ich wnętrze przed przypadkowym zanieczyszczeniem na przykład mąką, więc zwykle nie jest potrzebna szczególna uwaga przy ich przechowywaniu. Dobrą praktyką, nie tylko ze względu na gluten, jest sparzenie skorupek jajka przed rozpoczęciem gotowania. W trakcie przygotowania posiłku wystarczy zachować higienę i nie przechowywać na kuchennym blacie chleba, makaronu czy bułek.

Nie wszystkie dania jajeczne są bezglutenowe

Osoby, które cierpią na celiakię muszą szczególnie uważać na to, co jedzą, bo nawet niewielka ilość glutenu wywołuje mocną reakcję organizmu. Dlatego, kiedy wybierasz się do restauracji lub spożywasz posiłki poza domem, nie bój się zapytać o to, co dodawane jest do jajecznych dań. Dokładnie też sprawdzaj składy gotowych posiłków, ponieważ obecność jajek nie oznacza, że danie nie ma w sobie źródeł glutenu.

Często niewielka ilość produktów od zbożowych dosypywana jest do różnych dań w celu poprawienia konsystencji – mąka może być stosowana do przygotowania omletów, a jajka w majonezie mogą być przygotowane z majonezem, który zawiera gluten. Warto dokładnie sprawdzić, jaki jest skład serwowanych ci posiłków.

 

Źródło: Livestrong

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Chleb

Nadwrażliwość na gluten – sprawdź, czy to masz

Jak czytać etykietki na chlebie

Niby banalne, ale mamy z tym problem. Jak czytać etykietki na chlebie?

Siedem sygnałów, które wskazują na to, że źle się odżywiasz

Gryka poprawia apetyt, wzmacnia jelita, zmniejsza ciśnienie krwi. Z czym ją jeść? Sprawdź nasze przepisy!

Kutia od A do Z. Pełna zdrowia słodycz, na którą czekamy przez cały rok!

Jedz grzyby w święta. „Przekonanie, że są pozbawione wartości odżywczych, to mit” – mówi dietetyczka

Zdrowe przepisy z wykorzystaniem komosy ryżowej: warzywny pasztet, domowe gofry

Woda z miodem i cytryną – remedium na wiele dolegliwości czy przereklamowany specyfik?

Dieta dla serca? Zobacz, których produktów lepiej unikać

Ograniczasz spożycie cukru? W tych produktach chyba nie spodziewałaś się go znaleźć

Lubisz dietetyczną colę? Może lepiej wymienić ją na inny napój?

Suplementy diety a witaminy i minerały. Czym się różnią?

Lubisz winogrona? Sprawdź, czy możesz je jeść razem z pestkami

Jedzenie, które najczęściej powoduje zatrucia. Lepiej na nie uważaj

Lubisz smoothie? Co się dzieje, gdy pijesz je codziennie?

Uwielbiasz mięso z kurczaka? Zobacz, jak sprawdzić, czy jest świeże

Lubisz cytrusy? To super! Poznaj ich pięć zalet

Zwróć uwagę na te sygnały. Może się okazać, że nie tolerujesz glutenu

Pijesz rozpuszczalną kawę? Sprawdź, czy to najlepsze rozwiązanie

Sezon na grzyby właśnie się rozpoczyna. Można je mrozić?

Masz wysoki cholesterol i zastanawiasz się, czy możesz jeść ser? Znamy odpowiedź

Zawsze robisz za dużo naleśników? Sprawdź, czy możesz je zamrozić

Witamina D nie tylko na mocne kości. Może wspierać w ochronie przed rakiem

Często jesz biały ryż? Zobacz, jak wpływa na twoje zdrowie

Najpopularniejsze

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

18 przepisów dla miłośników awokado

8 rzeczy, za które pokocha cię twój żołądek. Zobacz, jak wspomóc jego funkcjonowanie!

8 rzeczy, za które pokocha cię twój żołądek. Zobacz, jak wspomóc jego funkcjonowanie!

Przeterminowana żywność / unsplash

Termin ważności ma znaczenie? Można zjeść przeterminowane jedzenie?

18 dań wege, które pokochają mięsożercy

18 dań wege, które pokochają mięsożercy. Najlepsze przepisy z wegańskich i wegetariańskich blogów

szklanka wody

Woda alkaliczna – co to jest? Poznaj opinie i przeciwwskazania

7 rzeczy, za które pokocha cię twoja wątroba

Jesz za mało? 8 sygnałów, że masz zbyt niskokaloryczną dietę

avocado

9 produktów, które regulują poziom cukru

6 zaskakujących rzeczy powodujących wzdęcia

20 produktów, które zmniejszają ryzyko zawału serca

elektrolity

Dopadają cię zawroty głowy albo skurcze mięśni? To sygnały, że możesz mieć problem z elektrolitami

Dieta Ewy Dąbrowskiej – tak czy nie?

Mycie brokułów

Gotowanie brokuła – ile gotować w wodzie i na parze?

5 największych kuchennych mitów

oliwa

Wysoki cholesterol? Oto 6 produktów obniżających cholesterol