Przejdź do treści

„Jej policzki są zapadnięte”. Przedłużająca się misja kosmiczna niebezpiecznie odbija się na zdrowiu astronautki

Sunity "Suni" Williams - Hello Zdrowie
Sunity "Suni" Williams bardzo schudła od czerwca źródło: @kdeep39 Twitter
Podoba Ci
się ten artykuł?

Miało być siedem dni, będzie osiem miesięcy. Misja z udziałem astronautki Sunity Williams niespodziewanie, na skutek problemów technicznych promu kosmicznego, znacznie się przedłuża. Tymczasem astronautka bardzo chudnie. Jej wygląd wzbudza obawy lekarzy. 

Chudnie przez stres?

Sunity „Suni” Williams razem z Barrym „Butchem” Wilmorem przebywają w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od czerwca. Mieli polecieć na 7 dni, ale przez problemy techniczne statku kosmicznego Boeing Starliner na Ziemię wrócą dopiero w lutym 2025 roku. Są tam bezpieczni, bo mają zarówno zapasy żywności, jak i własne systemy do produkcji tlenu. Jednak stan zdrowia Sunity Williams budzi wątpliwości. Na zdjęciach astronautka wygląda na bardzo wychudzoną, co niepokoi lekarzy.

Moim zdaniem doświadcza naturalnego stresu związanego z życiem na bardzo dużych wysokościach, nawet w kabinie ciśnieniowej, przez dłuższy czas” – stwierdził dr Vinay Gupta, pulmonolog w rozmowie z dailymail.co.uk.

Dodaje też, że jej policzki są zapadnięte, co najczęściej jest efektem dużej utraty masy ciała. Pulmonolog nie kryje, że życie astronautki może być zagrożone. Odmienne zdanie ma NASA: według przedstawicieli organizacji, Sunity „Suni” Williams czuje się dobrze i wszystko jest pod kontrolą.

Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej potrzebują spożywać od 3500 do 4000 kalorii dziennie, aby utrzymać masę ciała w warunkach mikrograwitacji. Williams, żeby zwiększyć swoją wagę, potrzebuje 5000 kalorii, co jest trudne do osiągnięcia w warunkach życia na stacji. Tym bardziej, że codziennie czeka ją dwugodzinny intensywny trening – konieczny do przeciwdziałania utracie masy mięśniowej i gęstości kości. Wszystko wskazuje na to, że astronautka po prostu nie nadąża z dostarczaniem niezbędnej liczby kalorii swojemu organizmowi.

Agata Baranowska - Hello Zdrowie

Zdrowie kobiet szczególnie zagrożone

NASA monitoruje sytuację i dostarcza członkom załogi zapasy żywności, w tym świeże owoce i warzywa, aby wspomóc prawidłowe odżywianie i zapewnić im dobre samopoczucie.

Długie misje kosmiczne negatywnie wpływają na zdrowie astronautów, szczególnie kobiet, które doświadczają dużej utraty masy ciała, osłabienia mięśni oraz problemów z sercem i wzrokiem. Astronautki zdecydowanie więcej tracą na wadze niż astronauci.

„Nawet jeśli Williams przeszła niezbędne szkolenie, aby spędzić czas na ISS, to są rzeczy, do których ludzkie ciało nie może się przystosować”- podsumował dr Vinay Gupt.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwińźródło: dailymail.co.uk

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?