Przejdź do treści
Artykuł sponsorowany przez SodaStream

Jakie napoje i jedzenie do szkoły warto przygotować dla dziecka?

na zdjęciu: mama i córka szykują drugie śniadanie do szkoły. Tekst o posiłkach do śniadaniówki /fot. materiały Sodastream
Jakie posiłki i napoje do szkoły? /fot. materiały Sodastream
Podoba Ci
się ten artykuł?

Każdy rodzic chce, by jego dziecko miało jak najlepszy start – zarówno na ważnych etapach życia, jak i… codziennie rano. Jak zapewnić dziecku dawkę energii, a także wspierać jego koncentrację i ogólne samopoczucie? Z pomocą przychodzi smaczne i zdrowe drugie śniadanie do szkoły! Podpowiemy, jak w prosty sposób przygotować pełnowartościowe posiłki, które dostarczą twojemu dziecku energii do nauki i zabawy. Zainspiruj się pomysłami na śniadania do szkoły, które są tak kolorowe i pyszne, że znikną z pudełka jeszcze przed długą przerwą!

Zdrowe śniadanie do szkoły – co powinno zawierać?

Wszyscy potrzebują witamin i innych składników odżywczych… ale w przypadku dzieci są one szczególnie ważne. Wspierają wzrost i prawidłowy rozwój, a także zapewniają energię i dobre samopoczucie. Właśnie dlatego drugie śniadanie do szkoły jest ważnym posiłkiem, o którym nie możemy zapominać. Co na śniadanie do szkoły dla dziecka sprawdzi się najlepiej?

Jedzenie do szkoły przede wszystkim powinno zawierać źródło białka, które jest ważne dla wzrostu i regeneracji organizmu. Niezbędne są również zdrowe tłuszcze, które m.in. wspierają rozwój mózgu. Dopełnienie stanowią węglowodany odpowiadające za dostarczanie energii niezbędnej do codziennego funkcjonowania [1,2].

Dobrym źródłem białka są np. chude mięsa, nasiona roślin strączkowych oraz produkty mleczne. Niezbędne dla prawidłowego rozwoju zdrowe tłuszcze znajdziemy m.in. w awokado, orzechach czy oliwie z oliwek. Zdrowe węglowodany można czerpać z produktów, takich jak chleb pełnoziarnisty czy płatki owsiane. Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje również witamin i składników mineralnych, które znajdują się przede wszystkim w świeżych owocach i warzywach [3].

Zdrowe śniadanie do szkoły nie musi być czasochłonne w przygotowaniu. Jogurt naturalny z dodatkiem świeżych owoców i garści orzechów jest szybkim, a zarazem pożywnym posiłkiem, który dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Dobrym wyborem może być też chleb pełnoziarnisty z plasterkiem indyka lub innego chudego mięsa oraz dodatkiem warzyw. W śniadaniówce mogą znaleźć się też zdrowe przekąski do szkoły, takie jak mieszanka orzechów, świeże owoce (pokrojone na plasterki), małe kolby kukurydzy, serek wiejski czy babeczka owsiana.

na zdjęciu: śniadaniówka, tekst o zdrowych przekąskach do śniadaniówki /fot. materiały SodaStream

Jakie napoje i jedzenie do szkoły warto przygotować dla dziecka? /fot. materiały SodaStream

Picie do szkoły – woda, soki, a może napoje?

Dzieci często zapominają o piciu wody podczas zabawy czy nauki, dlatego warto zapewnić im łatwy dostęp do zdrowych napojów. Regularne picie płynów pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia, co jest niezbędne dla zachowania wysokiej koncentracji, a także wspomagania pamięci i ogólnej sprawności fizycznej. Nawodnienie wpływa również na regulację temperatury ciała oraz przyczynia się do lepszego samopoczucia dziecka [2]. Dobrze nawodnione dziecko to dziecko szczęśliwe i pełne energii, gotowe do nauki i zabawy.

Pić czy nie pić? Co daje picie wody? Sprawdź>>

Woda jest zawsze najlepszym wyborem, bo świetnie nawadnia organizm, nie dostarcza kalorii i nie zawiera cukru. Jednak nie każde dziecko będzie chętnie po nią sięgać. Warto wówczas zachęcać je do nawadniania się, proponując różne alternatywy i podając wodę w kreatywny sposób. Czasami wystarczy dać dziecku wodę gazowaną, którą można szybko przygotować w domu z wykorzystaniem saturatora SodaStream – unikając przy tym kupowania wody w butelkach.

Niesłodzone soki, szczególnie te świeżo wyciskane, mogą być dobrym źródłem witamin i składników mineralnych. Należy jednak spożywać je w umiarkowanych ilościach, ponieważ dostarczają kalorie, ale nie zapewniają długotrwałego uczucia sytości. Domowe smoothies to też niezły pomysł – można je łatwo dostosować do preferencji smakowych dziecka. Wystarczy dodać ulubione owoce, warzywa oraz zdrowe dodatki jak nasiona chia czy otręby. Wciąż trzeba jednak uważać na kalorie, a często również dodatek cukru [4].

Ciekawą alternatywą może być woda gazowana z dodatkiem owoców lub mięty. Używając saturatora SodaStream, można szybko i łatwo przygotować wodę gazowaną i następnie dodać do niej maliny, pomarańczę czy borówki. Jeżeli natomiast mamy w domu nastolatka, który przepada za słodkimi napojami z cukrem, to możemy zaproponować mu wodę gazowaną z dodatkiem syropów SodaStream bez cukru. Są one mniej kaloryczną alternatywą. Do wyboru jest wiele smaków, takich jak Pepsi, 7 Up czy Lemoniada.

Zarówno stopień nagazowania napoju, jak i rodzaj dodatków możesz dostosować do preferencji dziecka. Warto zaopatrzyć się też w kolorowe butelki SodaStream, które mogą zachęcać dziecko do częstszego sięgania po wodę.

Na zdjęciu infografika dotycząca zdrowych śniadań do szkoły /fot. materiały Soda Stream

Pomysł na śniadania do szkoły

Każda minuta rano jest na wagę złota, szczególnie gdy przed pracą trzeba jeszcze odwieźć dzieci. Dlatego ważne, by drugie śniadanie do szkoły było nie tylko zdrowe i pożywne, ale również szybkie w przygotowaniu.

Idealnym rozwiązaniem są przekąski, które można przyrządzić w mniej niż 10 minut, zapewniając energię potrzebną na cały dzień pełen nauki i zabawy. Zobacz nasze pomysły na jedzenie do szkoły dla dziecka.

Przepis na wrapa z hummusem i warzywami

Składniki:

  • 1 duża tortilla pełnoziarnista,
  • 3 łyżki hummusu,
  • garść świeżego szpinaku,
  • kilka plasterków czerwonej papryki
  • kilka plasterków ogórka,
  • kilka plasterków pomidora,
  • opcjonalnie: kilka plasterków czerwonej cebuli lub kilka oliwek.

Przygotowanie:

Rozsmaruj równomiernie hummus na całej powierzchni tortilli, zostawiając niewielki margines na brzegach. Na hummusie ułóż warstwę świeżego szpinaku. Dodaj równomiernie rozłożone plasterki papryki, ogórka, pomidora oraz opcjonalnie cebulę lub oliwki. Zwiń tortillę, zaczynając od jednego końca, dość ciasno, aby składniki pozostały w środku. Wrapa możesz przekroić na pół i zapakować.

Kanapka z awokado i jajkiem

Składniki:

  • pełnoziarnista bułka lub chleb,
  • 1 dojrzałe awokado,
  • 1 jajko (ugotowane na twardo lub sadzone),
  • przyprawy do smaku.

Przygotowanie:

Rozgnieć awokado widelcem i dopraw ulubionymi przyprawami. Rozsmaruj awokado na chlebie, na wierzch połóż ugotowane jajko. Kanapka jest gotowa do zapakowania.

Owsianka z mikrofali z bananem i cynamonem

Składniki:

  • 1/2 szklanki płatków owsianych,
  • 1 szklanka mleka lub wody,
  • 1 banan,
  • szczypta cynamonu.

Przygotowanie:

Włóż płatki owsiane i mleko lub wodę do mikrofalówki i gotuj przez około 3 minuty. Pokrój banana i dodaj do gotowej owsianki. Całość posyp cynamonem.

Jogurt grecki z miodem i orzechami

Składniki:

  • 1 kubek jogurtu greckiego,
  • 1 łyżka miodu,
  • garść mieszanych orzechów (np. migdały, orzechy włoskie)

Przygotowanie:

Wymieszaj jogurt z miodem, a następnie dodaj orzechy. To proste i szybkie śniadanie pełne białka i zdrowych tłuszczów.

Smoothie z owoców leśnych

Składniki:

  • 1 szklanka mrożonych owoców leśnych (maliny, jagody, truskawki),
  • 1 banan,
  • 1 szklanka mleka roślinnego lub zwierzęcego,
  • 1 łyżka miodu lub syropu klonowego (opcjonalnie).

Przygotowanie:

Wszystkie składniki umieść w blenderze i miksuj do uzyskania gładkiej konsystencji. Przelej do butelki i gotowe!

Chia Pudding

Składniki:

  • 3 łyżki nasion chia,
  • 1 szklanka mleka kokosowego lub innego mleka roślinnego,
  • 1 łyżka miodu lub syropu klonowego,
  • Ulubione dodatki: świeże owoce, orzechy, kokos.

Przygotowanie:

Nasiona chia wymieszaj z mlekiem i miodem, odstaw na noc do lodówki. Rano wymieszaj ponownie i dodaj ulubione dodatki.

Niech te pomysły staną się codziennym elementem przygotowań do szkoły. Pyszne i kolorowe posiłki nie tylko odżywią twoje dziecko, ale i wprowadzą trochę radości do jego szkolnej rutyny. Zdrowe nawyki żywieniowe budowane w młodym wieku mogą przynosić korzyści przez całe życie. Dlatego zachęcaj swoje dziecko do próbowania nowych smaków i bawcie się dobrze, komponując razem kolejne zdrowe przekąski.

 


Źródła

  1. Locke, A., Schneiderhan, J., & Zick, S. M. (2018). Diets for health: goals and guidelines. American family physician, 97(11), 721-728.
  2. Jarosz, M., Rychlik, E., Stoś, K., & Charzewska, J. (2020). Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie (Vol. 83). Warsaw, Poland: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny.
  3. Kunachowicz, H., Nadolna, I., Iwanow, K., & Przygoda, B. (2015). Wartość odżywcza wybranych produktów spożywczych i typowych potraw. Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
  4. Heyman, M. B., Abrams, S. A., Heitlinger, L. A., Cabana, M. D., Gilger, M. A., Gugig, R., … & Schwarzenberg, S. J. (2017). Fruit juice in infants, children, and adolescents: current recommendations. Pediatrics, 139(6).

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?