Przejdź do treści

Jak wybrać dobre kwasy tłuszczowe omega? Radzi dietetyczka Zofia Pomes

Jak wybrać dobre kwasy tłuszczowe omega? Radzi dietetyczka Zofia Pomes
Jak wybrać dobre kwasy tłuszczowe omega? Radzi dietetyczka Zofia Pomes / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czujesz się zdezorientowana, gdy widzisz na opakowaniach, że niektóre produkty zawierają kwasy omega-3, inne omega-3 i 6, a jeszcze inne omega-9? Które kwasy tłuszczowe warto suplementować, a które niekoniecznie trzeba dodatkowo przyjmować? Wyjaśnia dietetyczka.

Kwasy omega 3-6-9?

„Duża część dziewczyn, które do mnie trafiają, jest już bardzo świadoma dietetycznie. Niejednokrotnie spotkałam się jednak z suplementacją olei, które dumnie mają napisane na etykiecie: omega 3-6-9” – zauważa na profilu @holistycznie.zdrowi dietetyczka Zofia Pomes.

Jak tłumaczy, suplementacja omega-3 jest naprawdę sensowna, najlepiej pod postacią tranu (czyli oleju z wątroby dorsza, nie oleju rybiego!) lub formie pozyskanej z alg morskich, ze względu na przeciwzapalne działanie tych kwasów oraz szereg innych korzyści, takich jak np. poprawa wrażliwości insulinowej. Jednak jeśli chodzi o kwasy omega-6, to nie jest już tak kolorowo. Dlaczego?

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Jak to jest z tymi kwasami?

Kwasy tłuszczowe omega-9 znajdują się w bardzo dużej ilości w oliwie i oleju rzepakowym. Są dla nas ważne i potrzebne, ale przy zdrowej diecie nie ma problemu z ich uzupełnieniem. Kwasy omega-6 z kolei w diecie opartej o produkty naturalne i roślinne występują w bardzo dużej ilości. Są nam potrzebne, ale w nadmiarze mogą mieć działanie negatywnie wpływające na profil lipidowy i zwiększać ryzyko powstawania stresu oksydacyjnego” – wyjaśnia Pomes.

I podsumowuje: suplementacja kwasów omega-3 jako dodatek do diety, w której znajdują się one pod postacią tłustych ryb i oleju lnianego – jak najbardziej.  Suplementację omega-9 i omega-6 możemy sobie według niej podarować i lepiej spożytkować środki finansowe.

Zofia Pomes – kim jest?

Kim jest Zofia Pomes? Jak sama o sobie mówi, jest „zafascynowaną naturalnym dbaniem o zdrowie dietetyczką”. Prowadzi poradnię dietetyczną online „Holistycznie zdrowi” oraz profile w mediach społecznościowych o tej samej nazwie. W swojej codziennej pracy pomaga najczęściej kobietom z PCOSinsulinoopornością i zaburzeniami miesiączkowania oraz niepłodnością. Jej profil obserwuje ponad 5 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Źródło: Normy żywienia ludności Polski, Jarosz 2020

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.