Jak wybrać dobre kwasy tłuszczowe omega? Radzi dietetyczka Zofia Pomes
Czujesz się zdezorientowana, gdy widzisz na opakowaniach, że niektóre produkty zawierają kwasy omega-3, inne omega-3 i 6, a jeszcze inne omega-9? Które kwasy tłuszczowe warto suplementować, a które niekoniecznie trzeba dodatkowo przyjmować? Wyjaśnia dietetyczka.
Kwasy omega 3-6-9?
„Duża część dziewczyn, które do mnie trafiają, jest już bardzo świadoma dietetycznie. Niejednokrotnie spotkałam się jednak z suplementacją olei, które dumnie mają napisane na etykiecie: omega 3-6-9” – zauważa na profilu @holistycznie.zdrowi dietetyczka Zofia Pomes.
Jak tłumaczy, suplementacja omega-3 jest naprawdę sensowna, najlepiej pod postacią tranu (czyli oleju z wątroby dorsza, nie oleju rybiego!) lub formie pozyskanej z alg morskich, ze względu na przeciwzapalne działanie tych kwasów oraz szereg innych korzyści, takich jak np. poprawa wrażliwości insulinowej. Jednak jeśli chodzi o kwasy omega-6, to nie jest już tak kolorowo. Dlaczego?
Jak to jest z tymi kwasami?
„Kwasy tłuszczowe omega-9 znajdują się w bardzo dużej ilości w oliwie i oleju rzepakowym. Są dla nas ważne i potrzebne, ale przy zdrowej diecie nie ma problemu z ich uzupełnieniem. Kwasy omega-6 z kolei w diecie opartej o produkty naturalne i roślinne występują w bardzo dużej ilości. Są nam potrzebne, ale w nadmiarze mogą mieć działanie negatywnie wpływające na profil lipidowy i zwiększać ryzyko powstawania stresu oksydacyjnego” – wyjaśnia Pomes.
I podsumowuje: suplementacja kwasów omega-3 jako dodatek do diety, w której znajdują się one pod postacią tłustych ryb i oleju lnianego – jak najbardziej. Suplementację omega-9 i omega-6 możemy sobie według niej podarować i lepiej spożytkować środki finansowe.
Zofia Pomes – kim jest?
Kim jest Zofia Pomes? Jak sama o sobie mówi, jest „zafascynowaną naturalnym dbaniem o zdrowie dietetyczką”. Prowadzi poradnię dietetyczną online „Holistycznie zdrowi” oraz profile w mediach społecznościowych o tej samej nazwie. W swojej codziennej pracy pomaga najczęściej kobietom z PCOS, insulinoopornością i zaburzeniami miesiączkowania oraz niepłodnością. Jej profil obserwuje ponad 5 tys. osób.
RozwińŹródło: Normy żywienia ludności Polski, Jarosz 2020
Zobacz także
Na co pomaga olej z wiesiołka? Ma rozmaite właściwości
„Czarci pazur, czyli diabelsko skuteczna roślina. Doskonale sprawdza się w leczeniu kręgosłupa, uśmierza bóle mięśni i kości” – mówi dietetyczka dr Grażyna Pająk
„Dobre karmienie jest sposobem okazywania sobie szacunku” – mówi Agata Ziemnicka, założycielka fundacji Kobiety bez diety
się ten artykuł?