Jak pozbyć się kofeiny z organizmu? Mamy kilka wskazówek
Jeśli wypiłaś za dużo kawy i nie czujesz się zbyt dobrze, to jeszcze nie koniec świata – wcale nie musisz cierpieć. Jest kilka sprawdzonych sposobów na to, żeby pozbyć się kofeiny ze swojego organizmu. Jak to zrobić bezpiecznie i skutecznie? Podpowiadamy.
Kawa – ile kofeiny to za dużo?
Zawarta w kawie, ale także napojach energetycznych czy herbacie, kofeina jest naturalnym stymulantem, który ludzkości znany jest od wieków. W mniejszych dawkach kofeina działa pobudzająco, pomaga się skupić, dodaje energii i siły do działania. Jednak kiedy spożywasz jej zbyt dużo, to efekty jej działania zaczynają odbijać się negatywnie na twoim zdrowiu.
Przedawkowanie kofeiny ma bardzo charakterystyczne objawy. Jeśli je u siebie zauważysz po wypiciu kawy czy napojów energetycznych, koniecznie musisz obniżyć jej poziom w organizmie. Objawy przedawkowania kofeiny to między innymi:
- kołatanie serca,
- duszności,
- podwyższone tętno,
- uczucie napięcia w klatce piersiowej,
- przyśpieszony oddech,
- zawroty głowy,
- odczuwanie mocnego niepokoju,
- trzęsienie się dłoni,
- biegunka,
- ból brzucha,
- mocna zgaga,
- suchość w ustach.
Bezpieczna dawka kofeiny dla dorosłego wynosi maksymalnie 300 mg dziennie. Powyżej 500 mg można mówić już o przedawkowaniu. Warto wiedzieć, że dzieci są o wiele bardziej wrażliwe na działanie kofeiny. Dziesięcioletnie dziecko będzie odczuwać negatywne skutki zażywania kofeiny już przy około 150 mg kofeiny. To około 1,5 puszki popularnych napojów energetycznych. Dlatego w przypadku dzieci należy unikać podawania im kofeiny. Kobiety w ciąży nie powinny przyjmować dziennie więcej niż 200 mg kofeiny na dobę. Każdy organizm może jednak inaczej odczuwać podobną ilość.
Pozbądź się kofeiny z organizmu
Dzięki tym kilku krokom będziesz w stanie pozbyć się kofeiny z organizmu.
- Przestań sięgać po kofeinę od razu po zauważeniu przedawkowania
Jeśli pojawią się u ciebie objawy przedawkowania, natychmiast zaprzestań przyjmowania kolejnych dawek. Odstaw nie tylko kawę, ale też herbatę, colę, napoje energetyczne, ciemną czekoladę. Sprawdź także, czy inne napoje i posiłki nie zawierają kofeiny.
W przypadku przedawkowania kofeiny odstaw także kawę bezkofeinową. Ma ona w składzie zaledwie 2-7 mg kofeiny, ale dopóki nie pozbędziesz się nadmiaru ze swojego organizmu, to lepiej nie pić żadnej kawy. Sprawdź także swoją apteczkę. Niektóre leki przeciwbólowe bez recepty mają w składzie kofeinę, podobnie jak suplementy przeznaczone dla sportowców.
- Pij dużo wody
Odpowiednie nawodnienie organizmu pomoże walczyć z nadmiarem kofeiny. Nawet lekkie odwodnienie sprawia, że efekty zażycia zbyt dużej ilości kofeiny są bardziej odczuwalne. Pij wodę często, małymi łyczkami. Możesz wybrać wodę mineralną bogatą w magnez. Kawa wypłukuje go z organizmu, więc w ten sposób nie tylko się nawodnisz, ale też wyrównasz poziom minerałów.
- Przeczekaj to
Efekty działania kofeiny trwają od 45 minut do nawet 5 godzin. Kofeina potrzebuje jednak nawet 10 godzin, aby całkowicie opuścić twój organizm. Najlepszym wyborem jest po prostu przeczekanie i nie przyjmowanie kofeiny na przykład wieczorem, kilka godzin przed pójściem spać.
- Zjedź posiłek bogaty w błonnik
Po zażyciu zbyt dużej ilości kofeiny wybierz coś lekkiego. Kawa szczególnie podrażnia żołądek, co może przełożyć się na różne problemy z jego strony. Lekki, pożywny posiłek doda ci sił. Powinno się w nim znaleźć dużo błonnika. Jest on wolno trawiony, więc pomoże spowolnić uwalnianie się kofeiny do krwioobiegu, a tym samym złagodzi objawy.
- Zrelaksuj się
Krótki spacer, medytacja, ćwiczenie głębokich oddechów, odpoczynek przy ulubionej muzyce – to wszystko pomoże ci się wyciszyć i przetrwać najgorsze momenty. Po spożyciu zbyt dużej ilości kofeiny pojawić się mogą uczucie niepokoju, zwiększone odczuwanie stresu i zdenerwowania. Spróbuj walczyć z niepokojem poprzez zrelaksowanie się.
Kofeina ma negatywny wpływ na organizm, kiedy przyjmowana jest w zbyt dużej dawce. Miej na uwadze to, że efekty spożycia kofeiny mogą się u każdego objawiać inaczej.
Źródło: Healthline
Polecamy
Picie 3 kaw dziennie może wspierać zdrowie serca. Tak mówią wyniki dużego badania
Inspektorzy skontrolowali dostępne w sklepach kawy i herbaty. W składzie wykryli cement, pióra i plastik
Kawa w ciąży. Jaka ilość jest bezpieczna?
Kofeinę łatwo przedawkować. Naukowczyni obliczyła, ile filiżanek kawy to dawka śmiertelna
się ten artykuł?