Jak ekstrakt z zielonej herbaty wpływa na metabolizm?
Zielona herbata jest produktem popularnym i stosowanym na całym świecie. Jedni sięgają po nią ze względu na walory smakowe, inni doszukują się w niej prozdrowotnych korzyści. Sporo osób zaparza ją z nadzieją na zmiany sylwetkowe, spalanie tkanki tłuszczowej lub poprawę metabolizmu. O walorach ekstraktu z zielonej herbaty rozmawiamy z dietetyk Moniką Prześlakowską.
O tym, że zielona herbata jest zdrowa, wiadomo od kilu tysięcy lat. Jednak dopiero niedawno dokładniej wyjaśniono mechanizm jej działania. Dobroczynny wpływ wynika z dużej zawartości polifenoli i flawonoidów, czyli antyoksydantów, które hamują starzenie komórek, rozwój nowotworów i zapobiegają chorobom układu krążenia. Prócz cennych polifenoli zielona herbata zawiera również witaminy C, K, karotenoidy, chrom, selen i magnez.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Monika Prześlakowska”
Urszula Gruszka: Jak ekstrakt z zielonej herbaty wpływa na metabolizm?
Dietetyk Monika Prześlakowska: Zielona herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. W jej liściach znajduje się wiele cennych składników, w tym katechiny (związki organiczne grupy flawonoidów), które charakteryzują się silnymi właściwościami przeciwutleniającymi. To właśnie one sprawiają, że ekstrakt z zielonej herbaty stosuje się np. w przypadku diety odchudzającej.
W badaniach, w których podawano uczestnikom ekstrakt z zielonej herbaty, zaobserwowano zmniejszenie tkanki tłuszczowej, obwodu talii i bioder u badanych, w przeciwieństwie do badanych nie stosujących takiego suplementu. Natomiast mowa tutaj o przynajmniej 12 tygodniowej suplementacji.
Czy tylko zielona herbata zawiera tę substancję?
Nie, katechiny znajdziemy także w innym produktach. Jedak najbardziej znanym ich źródłem jest herbata. Oprócz niej, znajdziemy je także w kakao (czekoladzie), czerwonym winie, owocach, takich jak: truskawki, jabłka, wiśnie, brzoskwinie, śliwki i warzywach (głównie rośliny strączkowe: fasola zwykła i wielokwiatowa, soczewica, bób). Spożywając owoce, warto pamiętać, że katechiny znajdują się przede wszystkim w skórce owoców, więc nie należy obierać ich przed spożyciem, dzięki czemu dostarczymy ich w większej ilości.
Czy jako dietetyk uważa pani, że warto suplementować ekstrakt z zielonej herbaty?
Aktualne badania pokazują, że ekstrakt z zielonej herbaty niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego organizmu, dlatego myślę, że warto rozważyć jego suplementację, zwłaszcza jeśli mamy problem z nadprogramowymi kilogramami. Jego skuteczność odnotowuje się zarówno w prewencji, jak i długoterminowym leczeniu otyłości. Natomiast myślę, że warto w pierwszej kolejności zadbać o jakość swojej diety, odpowiednią aktywność fizyczną i dopiero rozważyć suplementację. Na pewno lepiej zrobić to po konsultacji ze specjalistą, aby pomógł dobrać nam odpowiednią dawkę.
Czy każda kobieta może go spożywać? Czy oprócz spadku masy ciała, możemy zaobserwować inne zdrowotne korzyści?
O tym, czy każda kobieta powinna go stosować, jest kwestią indywidualną, dlatego przez przystąpieniem do suplementacji warto porozmawiać o odpowiedniej dla siebie dawce z lekarzem. Jednak jest to bezpieczny produkt, tak samo picie zielonej herbaty.
Jeśli chodzi o korzyści, wydaje się, że najlepsze efekty osiągają osoby z nadmierną masą ciała, czyli nadwagą i otyłością. Kluczowe jest stosowanie przy tym diety o odpowiednio obniżonej podaży energii. W badaniach zaobserwowano, że sam ekstrakt z herbaty działał korzystniej, jeśli był połączony z małym spożyciem kofeiny. Również korzystne wyniki obserwowane w przypadku osób z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby. Dodatek katechin z zielonej herbaty powodował spadek masy ciała i tkanki tłuszczowej.
Po ekstrakt z zielonej herbaty powinny także sięgać osoby z problemami z metabolizmem glukozy. Regularne jego przyjmowanie wpływa na aktywność enzymów odpowiedzialnych za trawienie węglowodanów i zwiększa ich wchłanianie w mięśniach. Również w świecie dietetyki sportowej często rozważa się ich przyjmowania, co wpływa na regenerację zawodnika i osiąganie przez niego lepszych wyników.
Zielona herbata – sposób parzenia
Sposobów parzenia zielonej herbaty jest wiele. Zależy to od jej rodzaju i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Tradycyjnie optymalna temperatura wody to 60–70 stopni (trzeba poczekać około 13 minut od zagotowania). Krótki czas parzenia (2–3 minuty) pozwala nam otrzymać napój pobudzający, po dłuższym czasie (6–8 minut) zielona herbata nabiera właściwości relaksujących. Zbyt długie parzenie skutkuje gorzkawym smakiem. Robienie bawarki z zielonej herbaty to nie najlepszy pomysł. Mleko zaburza bowiem wchłanianie flawonoidów. Wybierając zieloną herbatę, warto postawić na tę liściastą. Postawmy na jakość.
Ekstrakt z zielonej herbaty: gdzie oprócz naparu?
Niektóre z nas nie lubią smaku zielonej herbaty. Często jest gorzka lub w nieodpowiedni sposób zaparzona. Mamy na to jednak sposób. Ekstrakt z zielonej herbaty znajdziesz w suplementach WIMIN na szybszy metabolizm. Tym sposobem, dostarczysz sobie cennych składników odżywczych, bez skrzywionej buzi i goryczy w ustach.
Czasami trudniej zapanować nam nad naszymi ciałami ?Zestaw WIMIN szybszy metabolizm ma nas w tym wesprzeć….
Gepostet von Wimin am Mittwoch, 19. Juni 2019
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Jak odchudzić dziecko? Poradnik dla rodziców
Robert Kudelski: „Oczekuje się od nas, osób z otyłością, większej dyscypliny. Jakby ta dyscyplina miała załatwić sprawę”
Ozempic i Wegovy pomocne w walce z uzależnieniami? Zaskakujący efekt uboczny leków na odchudzanie
Jak probiotyk ginekologiczny może wspierać kobiece zdrowie?
się ten artykuł?