Przejdź do treści

Jak czyścić drewnianą deskę do krojenia? Sprawdź, czy nie robisz tego źle

Tekst o prawidłowym czyszczeniu drewnianych desek do krojenia. Na zdjęciu: Osoba krojąca jedzenie na desce do krojenia - HelloZdrowie
Jak czyścić drewnianą deskę do krojenia? Sprawdź, czy nie robisz tego źle Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pewnie każda z nas ma w domu ulubioną deskę do krojenia, z której korzysta najczęściej. Deski mają przeróżne kształty i wzory. Mogą być wykonane z różnych materiałów, najpopularniejsze są te drewniane lub plastikowe. Każda z nich się brudzi i zużywa. Mycie plastikowej deski nie powinno sprawiać większych kłopotów, jednak deska drewniana wymaga większej troski, aby mogła nam dłużej służyć. Podpowiemy ci, jak to prawidłowo robić. 

Deska desce nierówna

Dzisiejsze deski mogą być ozdobą naszej kuchni, nie musimy ich chować w szufladach. Plastikowe deski do krojenia mogą mieć różne kolory, które możemy dopasować do kolorystyki naszej kuchni. Jednak najbardziej solidne okazują się deski drewniane. Są one bardziej wytrzymałe od cienkich plastików, wykonane z różnego rodzaju drewna.

Jednak to plastikowe deski wydają się łatwiejsze w czyszczeniu. Wystarczy je wrzucić do zmywarki lub umyć pod bieżącą wodą ściereczką z płynem. Zaletą plastikowych desek jest też to, że mają gładką powierzchnię, a tym samym, nawet jeśli znajdą się na niej bakterie, nie „schowają” się one w żadnych zakamarkach. Zwykła woda z płynem bez problemu je usunie.

Drewniane deski są grubsze i odporne na wysoką temperaturę. Możemy ich używać jako podkładek pod gorące naczynia, co w przypadku deski plastikowej nie jest możliwe. Jednak mają one na swojej powierzchni naturalne rowki, a jeśli nie wyczyścimy deski prawidłowo, mogą się z nich namnażać bakterie. Dlatego musimy się do tego bardziej przyłożyć.

telefon kobieta

Jak prawidłowo wyczyścić drewnianą deskę?

Przede wszystkim nie należy jej umieszczać w zmywarce, ani nie moczyć w wodzie przez długi czas. Strumień wody w zmywarce jest silny i może nawet powodować drobne pęknięcia deski, które mogą stać się pożywką dla bakterii.

Najlepszym sposobem czyszczenia deski do krojenia wykonanej z drewna jest jej ręczne mycie. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej. Gąbkę do mycia należy zwilżyć ciepłą wodą, dodać płynu do mycia naczyń i porządnie wyszorować. Należy przede wszystkim skupić się na stronie, na której kroiliśmy. Deskę dobrze myć wzdłuż rowków, a nie w poprzek. Jeśli kroiliśmy na niej surowe mięso, powinnyśmy szczególnie przyłożyć się do mycia, aby ewentualne bakterie znajdujące się na mięsie nie zostały na desce. Gdy już porządnie ją umyjesz, połóż ją na ociekaczu i poczekaj, aż dobrze wyschnie. Możesz przyspieszyć ten proces, osuszając deskę ręcznikiem papierowym.

Chcesz zdezynfekować deskę do krojenia? Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) poleca przygotowanie roztworu na bazie płynnego bezzapachowego wybielacza chlorowego (łyżkę stołową rozrabiamy w ok. 4 litrach wody).  Taki roztwór wlewamy na powierzchnię deski do krojenia i zostawiamy na kilka minut. Następnie spłukujemy pod bieżącą, ciepłą, wodą. Warto skorzystać z mniej inwazyjnych metod, takich jak czyszczenie octem, sodą oczyszczoną czy sokiem z cytryny.

Woda z kranu kuchennego

Jeśli będziesz stosować się do tych rad, twoja drewniana deska będzie ci służyć dłużej, a także będzie bardziej higieniczna i bezpieczna. Unikniesz zarażenia chorobami, które mogą być przenoszone przez żywność.

 

Źródło: EatThis

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.