Przejdź do treści

Herbata z liści malin – właściwości, jak zrobić i gdzie kupić?

Herbata z liści malin – właściwości, jak zrobić i gdzie kupić? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

W liściach malin znajduje się wiele prozdrowotnych składników. Napary przygotowane z liści malin wspaniale smakują i mają szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Herbata z liści malin może łagodzić wiele różnego rodzaju dolegliwości. Pomaga między innymi w zmniejszaniu objawów infekcji wirusowych oraz bakteryjnych.

Jakie witaminy ma malina?

Maliny są nie tylko wyjątkowo smaczne i aromatyczne, ale również mają wiele wartości odżywczych. Znajdują się w nich takie witaminy i minerały, jak: witamina C i E, witaminy z grupy B: B1, B2, B6, kwas foliowy, potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo. W liściach malin jest więcej kwasu askorbinowego niż w świeżych owocach. Zresztą zawartość witaminy C jest zależna od odmiany malin.

W malinach znajdują się również fitaminy. Są to związki roślinne, które mają bardzo zbliżone właściwości do witamin. Związki te są otrzymywane wyłącznie z roślin. Organizm człowieka nie jest w stanie ich syntetyzować. Fitaminy to fenolowe antyoksydanty. Ich zadaniem jest wsparcie organizmu w jego funkcjonowaniu.

Owoce malin są również bogate w kwasy organiczne. Mamy tutaj na myśli: kwas cytrynowy, jabłkowy, salicylowy. W ich składzie znajdziemy również ponad 100 różnych olejków eterycznych. Odpowiadają one za specyficzny smak oraz zapach owoców malin.

Te owoce stanowią bardzo wartościowe źródło błonnika, pektyn oraz substancji śluzowatych. Wszystkie te substancje mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. W 100 gramach malin jest 6,7 g błonnika. Maliny to owoce niskokaloryczne. W 100 gramach owoców są tylko 33 kalorie.

Liście maliny – na co pomagają?

Liście malin mają właściwości moczopędne oraz przeciwbakteryjne. Mogą korzystnie wpływać na przemianę materii i działać rozkurczająco. Wysoka zawartość garbników w liściach malin może się przyczyniać do hamowania rozwoju bakterii jelitowych. Warto po nie sięgać przy przeziębieniu lub grypie, bo mają działanie napotne. Napar z liści malin może być pomocny również przy bólu gardła. W połączeniu z innymi składnikami aktywnymi liście malin mogą wykazywać działanie żółciopędne. Działanie rozkurczające liści malin obejmuje mięśnie gładkie jelit, naczynia krwionośne oraz macicę.

Herbatka z liści malin jest polecana przy dolegliwościach kobiecych, zaburzeniach miesiączkowania, czy upławach. Napar z liści malin może mieć zastosowanie również przy stanach zapalnych jamy ustnej. Wystudzony napar z liści malin można stosować na skórę. Wtedy będzie miał działanie zmniejszające objawy chorób skóry i przyspieszające gojenie oparzeń. Herbatka z liści malin działa oczyszczająco na organizm. Ułatwia usuwanie z niego szkodliwych produktów przemiany materii.

Herbata to nie tylko smaczny napój. Ma także pozytywny wpływ na nasze zdrowie

Herbata z liści malin – jak zrobić?

Liście malin możesz pić w postaci samodzielnej herbatki lub stosować ją jako dodatek do ulubionych herbat. Przygotowanie herbatki z liści malin jest naprawdę niezwykle proste. Wystarczy, że łyżeczkę suszonych liści malin wsypiesz do szklanki, a następnie zalejesz wrzącą wodą. Przykryj napar z liści malin i pozostaw go na kilka minut, aby nabrał mocy. Jeżeli nie masz w domu zaparzacza, to możesz przed wypiciem dokładnie przecedzić herbatkę z liści malin. Do naparu z liści malin możesz dodać na przykład sok owocowy albo maliny w postaci suszonej. Ciekawym połączeniem jest herbatka z liści malin z dodatkiem suszonych owoców berberysu.

Czy herbatę z liści malin można pić w ciąży?

Napar z liści malin jest bezpieczny dla kobiet przez cały czas trwania ciąży, jeżeli kobieta nie ma problemów zdrowotnych. Nie wywoła przedwczesnego porodu. Jego najważniejszym zadaniem jest wsparcie kobiety w czasie akcji porodowej. Herbatka z liści malin działa rozkurczająco na mięśnie macicy. Nie powinno się jednak sięgać po herbatę z liści malin, gdy ciąża jest zagrożona, przy ciąży bliźniaczej oraz w przypadku nadciśnienia tętniczego. Pozostałe przeciwskazania to duże ryzyko zachorowania na nowotwór piersi, jajników, czy endometriozę.

Herbata – nie tylko o 17.00

Herbata z liści malin – gdzie kupić?

Gotową herbatę z liści malin możesz znaleźć w niektórych lepiej zaopatrzonych aptekach. Drugim miejscem, które może mieć tego rodzaju asortyment, jest sklep zielarski. Kolejnym punktem, który może mieć u siebie herbatkę z liści malin, jest sklep ekologiczny. Jednak najpewniejszym miejscem są sklepy internetowe, bo one mają największy wybór różnego rodzaju produktów. W dodatku istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że kupisz tam herbatę z liści malin dużo taniej niż w sklepie stacjonarnym.

Źródła:

  1. Alicja Baranowska, Katarzyna Radwańska, Krystyna Zarzecka, Marek Gugała, Iwona Mystkowska „Właściwości prozdrowotne owoców maliny właściwej (Rubus idaeus L.)”, Probl Hig Epidemiol 2015, 96(2): 406-409. http://www.phie.pl/phe.php?opc=AR&lng=pl&art=1262 Data dostępu: 22.04.2022 r.
  2. Krauze-Baranowska M., Majdan M., Kula M.: Owoce maliny właściwej i maliny zachodniej źródłem substancji biologicznie aktywnych. Postępy Fitoterapii; 2014; 1, 32-39. http://www.czytelniamedyczna.pl/4803,owoce-maliny-waciwej-i-maliny-zachodniej-rldem-substancji-biologicznie-aktywnych.html Data dostępu: 22.04.2022 r.
  3. Aktywność przeciwutleniająca wybranych owoców jagodowych, Bogna Gryszczyńska, Maria Iskra, Agnieszka Gryszczyńska, Magdalena Budzyń, Postępy Fitoterapii 4/2011 http://www.czytelniamedyczna.pl/3928,aktywno-przeciwutleniajca-wybranych-owoclw-jagodowych.html Data dostępu: 22.04.2022 r.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?