Przejdź do treści

Dlaczego kawa parzona na zimno smakuje inaczej, niż ta parzona na ciepło?

Tekst o różnicach smakowych między cold brew a gorącą kawą. Na zdjęciu: Szklanka płynu z lodem i ziarnami kawy na desce drewnianej - HelloZdrowie
Dlaczego kawa parzona na zimno smakuje inaczej, niż ta parzona na ciepło? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kawa parzona na zimno, czyli cold brew, jest napojem, który znaleźć można w coraz większej liczbie miejsc. Cold brew różni się smakiem od kawy parzonej na gorąco  i dla wielu osób smakuje lepiej. Jest mniej kwaskowata i nie ma goryczki. Ale co sprawia, że kawa parzona w ten sposób smakuje inaczej?

Cold brew – nowy sposób na picie kawy

Wydawać by się mogło, że w świecie kawy już wszystko zostało powiedziane. Cold brew jest jednak relatywnie nową metodą parzenia aromatycznego naparu z nasion kawowca. Parzenie kawy na zimno to sposób na idealny, chłodny napój – w sam raz na upalne dni, ale także dla tych, którzy po prostu chcą spróbować czegoś nowego.

Już po pierwszym łyku można zorientować się, że cold brew znacznie różni się od tradycyjnie parzonej kawy. Smak jest delikatniejszy. Ze względu na to, że jest to jednak jeszcze relatywnie nowy sposób serwowania kawy, to cold brew nie został tak szczegółowo przebadany przez naukowców jak klasyczna kawa, jednak coraz częściej jest przedmiotem ich zainteresowania. W badaniach sprawdza się ilość kofeiny, kwaśność naparu oraz zawartość antyoksydantów. W przypadku kawy różnicę może robić wszystko – rodzaj kawy, sposób palenia ziaren, moment mielenia czy sposób jej przygotowania.

Jak zrobić cold brew?

Cold brew wypijesz w większości kawiarni, ale jak zrobić taką kawę w domu? Metoda ta wymaga czasu, kawa musi się parzyć nawet przez kilkanaście godzin, więc najlepiej przygotuj jej trochę więcej na zapas. Na każdą szklankę wody o temperaturze pokojowej przygotuj kopiastą łyżkę świeżo mielonej kawy. Zalej kawę i odstaw ją na około 12 godzin w pokojowej temperaturze. Po tym czasie przefiltruj kawę i cold brew jest gotowy.

Dwie osoby siedzą przy stoliku nad filiżankami kawy

Różnice między cold brew a kawą parzoną na gorąco

Oczywistą różnicą jest sposób przygotowania oraz temperatura podania, ale czym poza tym różnią się te dwa napoje? I dlaczego każdy z nich smakuje inaczej?

  • Zawartość antyoksydantów

Kawa parzona na ciepło ma większą zawartość antyoksydantów. Kawa jest bardzo dobrym źródłem przeciwutleniaczy, które mają szereg prozdrowotnych właściwości. Największe plusy antyoksydantów zawartych w kawie to przeciwdziałanie cukrzycy, nowotworom, działanie przeciwzapalne i pomoc w utrzymaniu odpowiedniej wagi ciała. Cold brew ma mniej antyoksydantów.

Ilość przeciwutleniaczy w kawie zmienia się także w zależności od wybranej metody jej palenia. Jeśli zależy ci na najwyższej zawartości antyoksydantów w kawie, to wybierz mocno paloną, parzoną na gorąco kawę.

  • Gorzkość i kwaśność kawy

Kwas chlorogenowy, znany także jako CGA, jest jednym ze składników kawy i w części odpowiada za jej smak. Kiedy jest on podgrzewany podczas procesu palenia, to rozbija się na kwas kawowy i kwas chinowy, które mają gorzki smak. Im bardziej ziarna kawy są poddawane działaniu temperatury, tym więcej kwasu kawowego i chinowego zawierają. Właśnie z tego powodu przygotowana na gorąco kawa ma o wiele bardziej wyrazisty, bardziej gorzki smak.

Kawa parzona na zimno cechuje się mniej gorzkim smakiem, co z pewnością docenią także osoby, które cierpią na refluks czy inne problemy ze strony układu pokarmowego i zwykła kawa im nie służy. Koncentracja kwasów w kawie wpływa także na to, jak bardzo kwaskowata jest. I chociaż pH zarówno parzonej na zimno, jak i na gorąco kawy jest podobne, to już zawartość kwasów nie. Warto jednak wiedzieć, że jeśli chodzi o poziom kwaśności, to mocno palone ziarna kawy mają jej mniej. Dlatego jeśli nie lubisz kwaskowatej kawy, to powinnaś wybrać cold brew z mocno palonych ziaren.

  • Poziom kofeiny w cold brew

Jak wygląda kwestia zawartości kofeiny w kawie cold brew w porównaniu do tradycyjnych metod parzenia? Jeśli chodzi o ilość kofeiny w filiżance napoju, to jest ona prawie taka sama. Metoda parzenia nie ma więc wielkiego wpływu na to, jak mocny będzie napar. Jeśli zależy ci na większej zawartości kofeiny w szklance, to wybierz kawy bardziej skoncentrowane, takie jak espresso, do których przygotowania używa się mniej wody na taką samą ilość ziaren kawy.

 

Źródło: huffpost

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?