Przejdź do treści

Dieta 800 kcal – jadłospis, efekty i przeciwwskazania

Dieta bardzo niskokaloryczna
Dieta 800 kcal - jadłospis, efekty/istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy zdrowe jest stosowanie diety 800 kcal? Jadłospis tej diety jest w końcu bardzo ograniczony. Dieta 800 kcal to dieta bardzo niskokaloryczna, która dostarcza poniżej 40 proc. dziennego zapotrzebowania na energię. Tak duży deficyt umożliwia błyskawiczne chudnięcie, jednak niemożliwe jest długotrwałe stosowanie diety 800 kcal. Jadłospis może nie dostarczać wszystkich składników odżywczych, co stwarza ryzyko rozwoju niedoborów. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania diety 800 kcal?

Dieta 800 kcal – jadłospis i zasady diety

Dieta 800 kcal to dieta bardzo niskokaloryczna (dieta VLCD – very low calorie diet). Jest to krótkoterminowa dieta odchudzająca, która zapewnia 400–800 kcal dziennie, co stanowi poniżej 40 proc. dziennego zapotrzebowania na energię. Dieta VLCD powinna zapewniać co najmniej 50 g białka dziennie, gdyż niższy poziom kalorii powoduje znaczną utratę tkanki mięśniowej. Powinna dostarczać niskokalorycznych warzyw bogatych w witaminy i składniki mineralne, np. zielone liście warzyw, pomidory czy ogórki.

Do kategorii bardzo niskokalorycznych diet należą niezbilansowane diety cud takie jak kopenhaska czy sokowa, ale też m.in. dieta Scarsdale czy diety proszkowe, zwane przemysłowymi (np. dieta Cambridge, Herbalife, Allevo). Gdy stosowana jest taka dieta niskokaloryczna, jadłospis bazuje na produktach posiłkozastępczych, często również w połączeniu z tradycyjnymi posiłkami. Takie niskokaloryczne diety są znacznie droższą, ale pod pewnymi względami lepszą opcję od diet cud, bo są wzbogacone w niezbędne składniki odżywcze, m.in. białko i zestaw 23 witamin i związków mineralnych. Podczas stosowania diet VLCD konieczne jest zwiększenie spożycia płynów, nawet do kilku litrów wody dziennie.

Dieta 800 kcal – jadłospis na jeden dzień

Dieta 800 kcal pozwala na spożycie trzech posiłków dziennie. Kaloryczność śniadania i kolacji jest podobna, obiad dostarcza więcej kalorii niż pozostałe dwa posiłki. Przykładowy jadłospis diety 800 kcal wygląda następująco:

  • śniadanie

30 g płatków owsianych ugotuj w 75 ml mleka pełnotłustego wymieszanego ze 120 ml wody; dodaj pokrojoną gruszkę i posyp 5 g płatków migdałowych

  • obiad

Podduś na łyżce oliwy posiekaną paprykę i cebulę, dodaj 400 g pomidorów z puszki i zagotuj. Dodaj litr wody i kostkę rosołową, wsyp 50 g czerwonej soczewicy i 200 g mrożonego szpinaku. Dopraw solą i pieprzem, gotuj przez 10 minut. Zupę zjedz z 200 g ugotowanego kurczaka.

  • kolacja

Na grillu elektrycznym podpiecz przekrojona na pół pitę, posmaruj połówki pity sosem pomidorowym. Na każdą połówkę połóż paprykę konserwową ze słoika i posiekane pieczarki oraz 35 g startej mozarelli. Podpiecz przez 4 – 5 minut na elektrycznym grillu posmarowanym łyżką oliwy.

Efekty diety 800 kcal

Dieta niskokaloryczna jest bardzo wymagająca i restrykcyjna, czy zatem opłaca się stosować dietę 800 kcal? „Ile schudnę jedząc 800 kcal dziennie” to pytanie, na które odpowiedź jest zaskakująca. Efekty diety 800 kcal są bowiem spektakularne. Dieta 800 kcal dostarcza znacznie mniej kalorii, niż wynika to z dziennego zapotrzebowania na kalorie. Dlatego dieta VLCD  umożliwia błyskawiczne chudnięcie, bo utratę 6–10 kg w trzy tygodnie i 13–15 kg w sześć tygodni, a 15–20 proc. masy ciała (nawet 20 kg) u otyłych przez 12–16 tygodni, choć realna utrata nadwagi wynosi do 4 kg tłuszczu przez pierwszy miesiąc. Dieta 400 kcal dziennie nie daje lepszych efektów niż te, które dostarczają 800 kcal dziennie, bo dla obu początkowe tempo chudnięcia wynosi 1,5–2,5 kg tygodniowo. Warto zaznaczyć, że redukcja masy ciała na diecie 800 kcal może wynikać z utraty nie tylko tkanki tłuszczowej, ale także tkanki mięśniowej.

Wskazania do stosowania diety 800 kcal

Bardzo niskokaloryczna dieta 800 kcal przeznaczona jest tylko dla osób otyłych, o BMI > 30; może być zalecana i stosowana tylko pod kontrolą lekarską przez ograniczony czas (przy BMI 30–35 przez 8–10 tygodni; przy BMI > 40 nawet 12–16 tygodni). Zalecana jest wtedy, gdy inne metody nie przyniosły pożądanych efektów, awaryjnie np. przed zabiegiem chirurgicznym, a także jako wstęp do diety LCD. Oba typy diet bywają też stosowane naprzemiennie, dając takie same efekty co nieprzerwane przestrzeganie diety VLCD.

Dieta jest niewskazana dla osób aktywnych, o specjalnych wymogach żywieniowych, z problemami zdrowotnymi – zwłaszcza niewydolnością nerek i wątroby, zaburzeniami odżywiania, kobiet ciężarnych i karmiących, dzieci i młodzieży, osób powyżej 50. roku życia, a zwłaszcza starszych, a także z wagą w normie i nadwagą, jeśli nie ma wskazań do zastosowania VLCD, takich jak np. komplikacje medyczne. Diety tego typu mogą być niebezpieczne dla osób niedożywionych i o BMI < 18,5.

Dieta 800 kcal – przeciwwskazania i skutki uboczne

Jakie wady posiada dieta 800 kcal? Jadłospis dostarcza bardzo mało kalorii, zatem  niemożliwe jest takie zbilansowanie diety, by pokrywała zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Stosowanie tej metody wymaga liczenia kalorii, a nie wymaga nauki prawidłowych nawyków żywieniowych. Dieta 800 kcal nie promuje aktywności fizycznej, bo ze względu na duży deficyt kalorii jest ona niewskazana; dozwolone są ewentualne spacery lub pływanie. Na tle innych diet VLCD powoduje największą utratę tkanki mięśniowej, sięgającą nawet 25 proc., a co za tym idzie – największy spadek tempa metabolizmu i efekt jo-jo. Uzyskane rezultaty są bardzo nietrwałe: większość osób już po roku wraca do dawnej wagi, a połowa waży z czasem więcej niż przed kuracją. Utrzymanie efektów diety wymaga bardzo umiejętnego zwiększania spożycia energii i poziomu aktywności w dłuższym okresie. Ze względu na bardzo niski poziom kalorii, dieta jest bardzo trudna do przebrnięcia, a już po kilkunastu tygodniach daje podobne efekty do bardziej kalorycznej diety LCD.

W przypadku takich diet bardzo niskokalorycznych jak Herbalife, efekty uboczne nie dotyczą zazwyczaj niedoborów witamin i składników mineralnych. Jednak w przypadku stosowania wysokobiałkowych zamienników posiłków, sprzyja powstawaniu ciał ketonowych w organizmie. Ich nagromadzenie zmniejsza na krótki czas uczucie głodu, ale ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Do skutków ubocznych należą m.in. odwodnienie, zmęczenie, rozdrażnienie, bóle głowy, problemy z koncentracją, zaparcia, kamica żółciowa, zaburzenia pracy nerek i wątroby, zaostrzenie objawów dny moczanowej. Przy dłuższym stosowaniu pojawiają się niedobory pokarmowe, suchość skóry, wypadanie włosów,  nieregularne miesiączki.

Bibliografia:

Roel G. Vink e all; The effect of rate of weight loss on long‐term weight regain in adults with overweight and obesity; Obesity; Vol 24; nr 2; February 2016

Wikstrand I., Very low calorie diet followed by a randomized trial of corset treatment for obesity in primary care; Scand J Prim Health Care, 2010, Jun 28(2)

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?