Czy ziemniaki rzeczywiście tuczą? Trener personalny wyjaśnia to na dobrym przykładzie
„Nie jem ziemniaków, odchudzam się!” – ile razy to słyszałaś? A może sama często używasz tych słów? Trener personalny, znany w mediach społecznościowych jako „Anaboliczny Trener”, ma na ten temat swoje zdanie. Tym samym ekspert obala popularny mit.
Ziemniaki nie tuczą!
„Jak to jest z tymi ziemniakami tuczą, nie tuczą, powinniśmy od nich stronić?” – pyta w swoim najnowszym poście na Instagramie „Anaboliczny Trener.
Ekspert dodaje, że do tej pory można było spotkać się ze stwierdzeniami, że to konkretny produkt tuczy, a nie nadmiar ogółu.
„Brak świadomości w kwestii żywienia jest dość powszechny i stopniowo należy to zmieniać. Spora część chorób, które nas dotykają, jest konsekwencją złego stylu życia. Przede wszystkim za małej aktywności, złego sposobu odżywiania, nadmiaru alkoholu.
Jestem w 100 proc. przekonany, że gdybym w tym momencie zrobił ankietę na swoim story z zapytaniem: 'od czego tyjemy?’ i w odpowiedzi dał cztery odpowiedzi: ziemniaki, węglowodany, brak aktywności, nadmiar kalorii, nadal byłyby osoby, które zaznaczą źle” – tłumaczy trener.
Ekspert dodaje, że tyjemy od nadmiaru kalorii, czyli całości pożywienia. I to powinien wiedzieć każdy.
„Tego powinniśmy się dowiedzieć już za czasów szkolnych. Dzięki tej informacji wiele osób mogłoby uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych czy magicznych suplementów i szarlatanów. Żaden produkt sam z siebie nie będzie nas tuczył. Możemy spożywać same ziemniaki w diecie, same cheeseburgery i nie przytyjemy, jeśli nie będziemy przekraczać naszego zapotrzebowania kalorycznego” – wyjaśnia trener.
Ekspert dodaje jednak, że z alkoholem jest inaczej. „Gdybyśmy chcieli przekroczyć nasze zapotrzebowanie tylko z alkoholu, to byśmy po prostu umarli” – kończy swój post.
RozwińAnaboliczny Trener
Prowadzącym profil „Anaboliczny Trener” jest Patryk Płoski. To doradca żywieniowy oraz trener personalny. Na co dzień pomaga ludziom wprowadzać zdrowe nawyki związane z żywieniem, treningiem i suplementacją. Współpracuje z osobami, które chcą poprawić sylwetkę, wyniki siłowe, jak również z osobami, które chcą wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i treningowe do swoich planów.
Zobacz także
„Hormony działają na podstawie tego, co jemy. Jeśli nie jemy zgodnie ze swoim metabolicznym IQ, brak nam energii, koncentracji i mamy kłopoty z układem pokarmowym” – mówi health coach Agnieszka Pająk
„Istnieje takie przeświadczenie, że jak chorujemy na Hashimoto, to możemy zapomnieć o efektach odchudzania” – pisze Roksana Środa, dietetyczka
„Nawet 40 proc. kobiet po 30. roku życia ma problemy z nadwagą, a na otyłość cierpi 30 proc. z nich” – mówi bariatra dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly
Polecamy
Jak catering dietetyczny może ułatwić życie osobom z wykluczeniami pokarmowymi i alergiami? Sprawdźmy!
„The Lancet”: Już dwa plasterki szynki dziennie mogą znacząco zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
Dieta dla dziecka. Co powinno znaleźć się w diecie maluchów?
się ten artykuł?