Przejdź do treści

Czy to zatrucie? 7 nie do końca oczywistych sygnałów, które świadczą o tym, że coś ci zaszkodziło

Tekst o sygnałach zatrucia, mniej oczywistych objawach. Na zdjęciu: Stół z talerzami i owocami - HelloZdrowie
Czy to zatrucie? 7 nie do końca oczywistych sygnałów, które świadczą o tym, że coś ci zaszkodziło Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wymioty, biegunka, nudności i bóle brzucha? To oczywiste sygnały, że coś jest nie tak. Co jeszcze może świadczyć o zatruciu?

Ważne sygnały

Wiele dolegliwości, które nas spotyka to sygnały, że organizm broni się przed jakąś infekcją. Zwykle dobrze je znamy, ale czasem trudno nam je zidentyfikować. Zatrucia pokarmowe mogą być wywoływane prze bardzo różne drobnoustroje, dlatego też objawy będą się pojawiać w różnym czasie i w różny sposób. Niektóre mogą się pokazać po kilkunastu minutach, inne dopiero po kilku dniach. Warto zatem poznać większość możliwych symptomów, aby móc w porę zareagować.

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Oczywiste i te mniej charakterystyczne objawy zatrucia

To najczęstszy objaw zatrucia. Gdy organizm wykrywa niepożądaną substancję, chce się jej pozbyć jak najszybciej. Zmusza wtedy żołądek i inne organy do kurczenia się i podnoszenia zjedzonej zawartości do przełyku. Wymiotować można nagle i mocno, ale też sporadycznie. Pamiętaj, aby po wymiotowaniu uzupełnić płyny, ponieważ organizm szybko się odwadnia.

Występuje wtedy, gdy jelita nie mają siły wchłaniania wody i innych płynów. Jeśli musisz iść do toalety więcej niż 3 razy w ciągu doby, a stolec jest wodnisty, to znaczy, że dotknęło cię jakieś zatrucie. Ważne jest, aby regularnie się nawadniać, ponieważ organizm traci wiele płynów. Pomagają również wodniste dania, takie jak zupy czy rzadka kasza manna.

  • Gorączka

Jest to jedna z najbardziej naturalnych reakcji obronnych organizmu. Jeśli twoja temperatura przekracza 37 stopni Celsjusza oznacza to, że masz gorączkę. Ciało wytwarza wówczas więcej białych krwinek, które zwalczają infekcje. Przy gorączce również ważne jest regularne picie oraz odpoczynek, a najlepiej sen.

  • Dreszcze

Są silnie związane z gorączką i zwykle występują razem. Dreszcze to szybkie skurcze mięśni, które wytwarzają ciepło, dzięki czemu pomagają w obronie przez zatruciem.

  • Osłabienie i zmęczenie

Te objawy mogą dotyczyć wielu chorób. Jeśli czujesz, że nie masz siły, lepiej posłuchaj swojego ciała. Być może w tym momencie broni się przed małymi ilościami bakterii i potrzebuje do tego sporej części energii. Osłabienie może prowadzić także do braku apetytu. W takim przypadku lepiej jednak jeść, aby ciało miało stałe źródło energii. Niech to będą jednak potrawy bardzo lekkie, takie jak zupy czy buliony.

  • Mdłości

Bardzo nieprzyjemne uczucie, które powoduje chęć wymiotów, mimo że nie można tego zrobić. Mogą temu towarzyszyć bóle brzucha i „przewracanie” się w żołądku. Mogą się pojawić nawet do ośmiu godzin od zjedzenia posiłku. Organizm broni się przed jakąś bakterią, warto wtedy odpoczywać. Nudności są też objawem innych chorób, na przykład lokomocyjnej czy też przejedzenia. Jeśli długo nie ustępują, zgłoś się do lekarza.

Głowy zwykle nie kojarzymy z brzuchem lub jakimkolwiek zatruciem. Okazuje się, że są one ze sobą silnie powiązane. Podczas zatrucia bardzo łatwo i szybko można się odwodnić, co ma bezpośredni wpływ na funkcje mózgu. Dochodzi do tego zmęczenie i osłabienie, co sprawia, że układ nerwowy ma spowolnione działanie.

 

Źródło: Healthline

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?