Czujesz, że „jedziesz na oparach”? Michał Kot podpowiada, z czego to może wynikać i dzięki czemu zyskasz więcej energii
„Znasz to uczucie, kiedy budzisz się rano i dalej jesteś zmęczona, i nic ci się nie chce? Jeśli tak, chcę twoją uwagę zwrócić na dwie rzeczy” – pisze na swoim profilu na Instagramie Michał Kot, student dietetyki i absolwent kierunku elektroradiologia, który w swojej pracy zajmuje się w szczególności dietetyką hormonalną kobiet.
Skąd bierze się duże zmęczenie?
„Ostatnio napisała do mnie wiadomość pani, której w ogromnym stopniu w poprawie samopoczucia i poziomu energii pomogły uzupełnienie żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego. Dopiero kiedy zrobiła badania, zobaczyła, że jej organizm był niedożywiony, i 'jechał na oparach'” – opowiada na swoim profilu na Instagramie Michał Kot.
W jej przypadku pomogło zadbanie o odżywczą dietę oraz uzupełnienie niedoborów i problem zniknął. Ale każdy przypadek jest inny, więc nie warto diagnozować się na przykładzie tej konkretnej osoby. Ekspert wyjaśnia, o co warto zadbać, jeśli mamy wrażenie, jakby nasze baterie były ciągle na wyczerpaniu.
„Znasz to uczucie kiedy budzisz się rano i dalej jesteś zmęczona, i nic ci się nie chce? Jeśli tak, chcę twoją uwagę zwrócić na dwie rzeczy: niedobory i zaburzenia glikemii (nadmiar glukozy lub hipoglikemię)” – wskazuje pierwszą z nich Kot.
Dodaje, że witamina B12, żelazo, kwas foliowy, magnez, witamina B2 i B3 są niezbędne dla pracy mózgu i produkcji energii w organizmie. Z kolei cynk, żelazo, jod, selen są niezbędne do prawidłowej pracy tarczycy, której hormony w znacznym stopniu wpływają na gospodarkę energetyczną.
Szybko zobaczysz różnicę
Drugi, bardzo ważny czynnik, o który warto zadbać poza niedoborami, to gospodarka cukrowa. Jak podkreśla Michał Kot, kluczowe jest to, żeby zachować w niej równowagę. Ani niedobór, ani nadmiar glukozy nie jest korzystny dla naszego zdrowia.
„Nadmiar glukozy i insuliny niekorzystnie wpływa na neuroprzekaźniki, układ dopaminowy (dopamina to taki neuroprzekaźnik 'chce mi się, super!’), mitochondria (tu produkowana jest energia) czy stan zapalny. Powoduje również nadmierną senność! Z drugiej strony spadki cukru (hipoglikemia) powodują uczucie nagłego 'wyciągnięcia wtyczki z prądu’, zaburzeń koncentracji, problemów ze skupieniem” – tłumaczy autor wpisu.
Co więc zrobić, żeby zadbać o dwa ważne elementy, niedobory i równowagę cukrową, i przestać „jechać na oparach”? Ekspert radzi:
- uzupełnij poziom B12, kwasu foliowego, witaminy B6, żelaza, magnezu, cynku (najlepiej odżywczą dietą, na początku pomóc może także suplementacja),
- zadbaj o dietę z niskim indeksem glikemicznym, zdrowe tłuszcze! Często dobrze sprawdza się ograniczenie węglowodanów.
„Niedobory przyczyniają się do niedoczynności tarczycy czy anemii, a jeśli do tego dochodzi insulinooporność, a idąc dalej – stres i brak snu, mamy potężne połączenie pogarszające funkcjonowanie!” – podkreśla Kot. „Szybko zobaczysz różnicę, wprowadzając odpowiednie zmiany” – dodaje.
Michał Kot – kim jest?
Michał Kot jest studentem dietetyki i absolwentem kierunku elektroradiologia na Medycznym Studium Zawodowym im. Stanisława Liebharta w Lublinie. W swojej pracy w szczególności zajmuje się dietetyką hormonalną kobiet. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się swoją wiedzą. Jego profil na Instagramie obserwuje ponad 124 tys. osób.
RozwińPolecamy
5 nietypowych oznak niedoborów składników odżywczych. Lekarz podpowiada, na co zwrócić uwagę
Ból głowy po alkoholu – jak sobie z nim radzić? Z czego wynika?
Oliwna herbata, czarne złoto i „Cvijet Soli”
Kolor skórki banana oznacza więcej, niż myślisz. Sprawdź, co na ten temat mówi ekspert ds. żywienia
się ten artykuł?