Czubryca – co to jest, do czego dodawać i gdzie kupić?
Czubrycę możesz kupić w wielu miejscach. Przede wszystkim w sklepach ekologicznych, spożywczych oraz na targach. Nie jest to mieszanka przypraw, ale roślina. Możesz z niej tworzyć mieszanki przypraw przez dodawanie do niej różnych ziół. W sklepach możesz spotkać przede wszystkim czubrycę zieloną i czerwoną, ale dostępna jest również biała, żółta i szara. Jakie właściwości ma czubryca? Co znajduje się w jej składzie i jakie ma zastosowania w kuchni?
Co to jest czubryca?
Czubryca, zwana czubricą, to otrzymywana z cząbru górskiego (Satureja montana) przyprawa. Jest chętnie używana szczególnie w kuchni bułgarskiej. To składnik mieszanki „trapezna czubrica”. Jej najważniejsze składniki to sól i sproszkowana papryka.
Najważniejszy składnik czubrycy, czyli cząber rośnie dziko w ciepłych, umiarkowanych obszarach Europy. Cząber to pół zielony krzew, który może mieć maksymalną wysokość 50 centymetrów. Jego liście mają skórzastą strukturę i delikatne owłosienie. Liście są owalne, lancetowate i zazwyczaj mają 2 centymetry długości oraz 5 centymetrów szerokości. Kwitnący cząber ma białe kwiaty. Ziele cząbru górskiego ma intensywny zapach za sprawą olejków eterycznych.
Czubryca – skład
Poszczególne rodzaje czubrycy różnią się od siebie składem. Czubryca czerwona ma w sobie następujące zioła i przyprawy: cząber, chilli, papryka, kozieradka, sól, czosnek granulowany, pieprz czarny.
Natomiast czubryca biała ma w swoim składzie wyjątkowo aromatyczne przyprawy. W jej składzie znajdziesz między innymi: koper, pietruszkę, lubczyk, seler, kozieradkę, cząber, pieczarkę mieloną, cebulę, oregano, czosnek niedźwiedzi.
Czubryca szara zawiera w swoim składzie: sezam, sól, chilli, grys, kozieradkę, cząber, czosnek granulowany, cebule, lubczyk, gorczycę oraz czarnuszkę. Ten ostatni składnik nazywany jest złotem faraonów, bo ma bardzo wszechstronne działanie prozdrowotne.
Czubryca zielona ma w swoim składzie następujące przyprawy: cząber, lubczyk, czosnek natkę pietruszki, kozieradkę, koper. Jest charakterystycznym dodatkiem dla kuchni bułgarskiej, rumuńskiej i włoskiej.
Jakie właściwości ma czubryca?
Czubryca wykazuje działanie prozdrowotne. Ma właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Może hamować rozwijanie się drożdżaków, gronkowca i paciorkowca. Pomaga również w łagodzeniu dolegliwości żołądkowych, takich jak na przykład niestrawność lub wzdęcia, nudności, wymioty, czy biegunka.
Czubryca wykazuje również silne właściwości odkażające. Można ją stosować na niewielkie ukąszenia, oparzenia lub zmiany skórne. Czubryca może być też pomocna przy bólu gardła lub infekcjach pęcherza moczowego. Znajdujące się w tej przyprawie olejki eteryczne mogą mieć opóźniające działanie na rozwój wirusa HIV.
Cząber górski, czyli najważniejszy składnik czubrycy jest stosowany również w kosmetyce. Wykazuje działanie kojące i łagodzące. Jest polecany, w szczególności do wrażliwej i przetłuszczającej się skóry twarzy.
Czubryca – do czego się ją stosuje w kuchni?
Wszystko zależy od rodzaju czubrycy, ponieważ zdecydowanie różnią się one od siebie smakiem. Czubrycę czerwoną zazwyczaj dodaje się do mięs, pieczeni, surówek, czy sałatek. Charakteryzuje się ona dosyć ostrym smakiem oraz czerwonym kolorem. To odpowiedni wybór również do lutenicy, ajwaru, czyli sosów bałkańskich. W Bułgarii czubrycę dodaje się praktycznie do każdej potrawy. Jest odpowiednia między innymi do spaghetti, pizzy, potraw z pomidorami, surówek, majonezu. Z powodzeniem możesz nią zastąpić sól czosnkową lub ziołową.
Czubryca biała najlepiej smakuje w połączeniu z sałatkami, sosami oraz zupami. Pobudza wydzielanie soków trawiennych i może zmniejszać ciśnienie tętnicze krwi.
Czubryca zielona ma dosyć gorzki smak. Zazwyczaj dodaje się ją do peklowania mięsa, ponieważ zastępuje sól i ma właściwości konserwujące. Dobrze smakuje w połączeniu z ciężkostrawnymi potrawami zawierającymi kapustę lub groch.
Czubryca – czym zastąpić?
Gotową czubrycę możesz zastąpić samodzielnie zrobioną mieszanką przypraw. Wystarczy tylko znać skład wybranej przez ciebie odmiany czubrycy i połączyć ze sobą odpowiednie składniki. Przykładowo do zrobienia czubrycy czerwonej, będą ci potrzebne: papryka, rozmaryn, pieprz czarny, chilli, kozieradka, czosnek granulowany i sól.
Czubryca – gdzie kupić?
Nie jest to najpopularniejsza mieszanka przypraw w Polsce. Właśnie dlatego nie znajdziesz jej w każdym sklepie spożywczym. Natomiast w sklepach internetowych jest już coraz łatwiej dostępna.
Źródło:
- Aleksandra, Wojnarowska. „KULTURA BUŁGARSKA OD KUCHNI, CZYLI CO I JAK JEDZĄ BUŁGARZY.” MINISTRY OF EDUCATION AND SCIENCE OF UKRAINE MP DRAHOMANOV NATIONAL UNIVERSITY OF PEDAGOGY (2019): 38. http://enpuir.npu.edu.ua/handle/123456789/29515 Data dostępu: 21.04.2022 r.
Polecamy
Naukowcy z Poznania stworzyli parówkę z ziemniaka. „Wygląda, pachnie i smakuje jak paróweczka”
Wygląda jak brokuł, w smaku jest dziką krzyżówką trzech warzyw. Bimi dostępne już w polskich sklepach
Wyższe opłaty za marnowanie żywności. Resort rolnictwa szykuje zmiany. „Przepis obejmuje wszystkie placówki”
Mycie nie usuwa pestycydów z owoców. Naukowcy twierdzą, że jest tylko jeden sposób, by się ich skutecznie pozbyć
się ten artykuł?